avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaiela Teodora Popa

Activitate Mihaiela Teodora Popa

Referitor la incercarea de a determina marturia mincinoasa, Udroiu spune ca, in functie de mijloacele folosite, poate intra in concurs cu loviri sau alte violente, vatamare corporala, vatamare corporala grava,santaj, dare de mita.
La ultimul examen am stat la Hotel Hello , langa gara. Are conditii bune si preturi in jur de 30 euro pt o camera cu 2 paturi. Distanta pana la locul de examen, Politehnica, era de aprox. 4 statii metrou ( 20 min). Eu cred ca tot acolo ma voi duce si acum pt ca nu am gasit o oferta mai buna. Rezervarea se face prin telefon iar pretul se plateste la receptie cand ajungi.
Am pus intrebarea de mai sus pt ca Udroiu spune ca < faptuitorul raspunde penal pt savarsirea infr. de nerespectare a hot. jud. indiferent daca instanta civila nu a dispus suspendarea executarii> pe cand Cristus si Damian sustin in acest caz < faptuitorul raspunde penal numai in situatia in care instanta civila nu a dispus suspendarea executarii silite>
Mie mi se pare o contradictie, adica daca este suspendata executarea silita de catre instanta atunci faptuitorul se poate impotrivi legal la executarea unei hotarari judecatoresti?
Ce parere aveti in urmatorul caz: daca faptuitorul a formulat contestatie la executare si se impotriveste la executarea unei hotarari judecatoresti, exista sau nu infractiunea de nerespectare a hot jud?
Am cumparat recent cartea de penal al lui Udroiu si sunt foarte incantata de ea. Eu ma pregatesc pt examenul din 21 noiembrie, mi se pare schitata foarte bine, se poate invata usor aspectele esentiale pe care sunt axate si grilele. Asadar v-o recomand!
Pt. Staicu Mihaela - Sunt consilier juridic, nu am luat examenul in primavara dar sper sa-l iau pe cel din noiembrie. Oricum este destul de greu sa inveti cu un program fix de 8 ore la un grup de firme si cu 2 copii mici acasa. Vechimea se ia dupa cartea de munca si nu dupa perioada in care ai fost inscris in Colegiul Juristilor.
Pentru admiterea in magistratura, se ia in considerare concediul de ingrijire copil pana la 2 ani si implicit cel pre si post natal. Eu am participat in martie la examen dupa aprox 4 ani lucrati efectiv si 4 ani concediu de ingrijire copil si nu am avut nici o problema. Daca imi respingea dosarul eram hotarata sa contest in baza legii 7 /2007 ce modifica ordonanta privind ingrijirea familiei ( nu mai stiu exact nr) care specifica expres ca se considera vechime in munca si in profesie perioada de concediu de ingrijire copil
Pentru Artax : daca raspunsul dat in baremul initial nu era corect sau nu era complet si s-au admis contestatiile la barem, atunci s-a anulat intrebarea respectiva cu raspunsul gresit si s-a acordat tuturor candidatilor punctajul pt acea intrebare, indiferent daca au raspuns corect sau nu. Daca citesti pe site-ul INM o sa intelegi mai bine.

s-a afisat baremul definitiv pt examenul de la INM. Au fost anulate 7 grile, - 3 civil iar restul la penal si procedura penala. Explicatiile la procedura penala sunt prin interpretarea " per a contrario" a articolelor din cod . Deci cred ca pt examenul din noiembrie trebuie sa punem accent in special pe coduri, mai ales la proceduri.
Am participat si eu la examenul de admitere INM tocmai pentru a-mi verifica cunostintele pentru examenul din noiembbrie pentru cei cu vechime in profesie. In primavara, dupa aprox. 2 luni de invatat ( in conditiile unei pauze de 7ani de la terminarea facultatii) am facut peste 60 de puncte iar acum abia am in jur de 50 . Au fost subiecte mult mai grele decat anii anteriori, cu formulari greoaie si interpretabile. Abia astept motivarea contestatiilor de la barem sa inteleg cateva din raspunsurile de la procedura penala. Dintre cei care au fost la examen din Bihor, nu am auzit pe nimeni sa fi facut peste 70 puncte.