avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 424 soluții astăzi
Forum Activitate sonias

Activitate sonias

A depus dosarul in 2023.
Va rog sa imi spuneti daca functionarul public poate cumula pensia cu salarul si in ce conditii. Va multumesc
Multumesc

Cornel Vasile a scris:

65 de ani.

Functionar public simplu 65 sau s-a prelungit la 67 ani

Cornel Vasile a scris:

Data pensionarii este in functie de data nasterii , de conditiile in care a lucrat acel functionar, de stagiu de cotizare cumulat etc.

Va tog sa imi spuneti care este virsta maxima la care se poate pensiona un functionar public
Răspuns la discuția Concediu de odihna

Conducerea desemneaza peesoana sau eu trebuie sa trec un coleg
Răspuns la discuția Concediu de odihna
Este vorba de functionari publici
Va rog sa imi spuneti daca este obligatoriu ca atunci cind soliciti concediu de odihna sau zi libera este obligatoriu ca in cerere sa treci persoana inlocuitoare
Buna ziua as vrea sa stiu daca mai amn 12 zile de concediu de odihna neefectuat in 2019. Il pot efectua pina in iunie 2021. 146. – (1) Concediul de odihna se efectueaza in fiecare an.
(2) In cazul in care salariatul, din motive justificate, nu poate efectua, integral sau partial, concediul de odihna anual la care avea dreptul in anul calendaristic respectiv, cu acordul persoanei in cauza, angajatorul este obligat sa acorde concediul de odihna neefectuat intr-o perioada de 18 luni incepand cu anul urmator celui in care s-a nascut dreptul la concediul de odihna anual.
(3) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca (Legea nr. 12/2015).
(4) Compensarea in bani a concediului de odihna neefectuat este permisa numai in cazul incetarii contractului individual de munca.
Pe bani la policlinica privata si e primul

latka a scris:

E primul caz de curiozitate despre care citesc. Tot din curiozitateintreb : testarea a fost pe bani, sau gratis in spital ? Va testati des in acest mod ?