Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua. In 28.10 m-am testat pentru covid fara a ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua. In 28.10 m-am testat pentru covid fara a avea simptome. ...

Buna ziua. In 28.10 m-am testat pentru covid fara a avea simptome. In 29 am primit rezultat pozitiv. In 28 pina la asteptarea rezultatului am facut o garda la serviciu. Specific fara simptome si doar cu 3 contacti. Normal raspunderea mea este de laaflarea rezultatului. Nu? Multumesv
Logic asa e.dar va acuza cineva?
Nu, răspunderea dvs. e din momentul recoltării probei. Mai ales ca e din proprie inițiativă. Oricum e scris momentul recoltării pe buletinul de analiza

Și la spital, cei testați sunt ținuți în izolare, pina se afla rezultatul testării.
Dau sint trimisi acasa. Sau li se recolteaza la firme si afls tezultatul cind sint la serviciu

Nu
Dar este posibil?
Cornel Vasile, Consilier juridic
Până la confirmarea infecției cu o boală infectocontagioasă, persoanele care prezintă semne şi simptome sugestive specifice definiţiei de caz, se izolează la domiciliu sau la o altă locaţie aleasă de aceasta. În aces caz, persoanele aflate în această situație, au

Antoanela Geaman a scris:

Logic asa e.dar va acuza cineva?

Nu aveti nicio raspundere juridica decat daca aveati simptome si aveati banuieli serioase ca sunteti infectat.
Avocatii va pot apara foarte bine in caz de probleme.
Asadar, puteti apela la avocat pentru a va exercita drepturile daca aveti probleme.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat