avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Buna ziua. In 28.10 m-am testat pentru covid fara a ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Buna ziua. In 28.10 m-am testat pentru covid fara a avea simptome. ...

Buna ziua. In 28.10 m-am testat pentru covid fara a avea simptome. In 29 am primit rezultat pozitiv. In 28 pina la asteptarea rezultatului am facut o garda la serviciu. Specific fara simptome si doar cu 3 contacti. Normal raspunderea mea este de laaflarea rezultatului. Nu? Multumesv
Cel mai recent răspuns: sonias , utilizator 12:02, 2 Noiembrie 2020
Logic asa e.dar va acuza cineva?
Nu, răspunderea dvs. e din momentul recoltării probei. Mai ales ca e din proprie inițiativă. Oricum e scris momentul recoltării pe buletinul de analiza

Și la spital, cei testați sunt ținuți în izolare, pina se afla rezultatul testării.
Dau sint trimisi acasa. Sau li se recolteaza la firme si afls tezultatul cind sint la serviciu

Nu
Dar este posibil?
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Octombrie 2020
Cornel Vasile, Consilier juridic
Până la confirmarea infecției cu o boală infectocontagioasă, persoanele care prezintă semne şi simptome sugestive specifice definiţiei de caz, se izolează la domiciliu sau la o altă locaţie aleasă de aceasta. În aces caz, persoanele aflate în această situație, au

Antoanela Geaman a scris:

Logic asa e.dar va acuza cineva?

2 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Nu aveti nicio raspundere juridica decat daca aveati simptome si aveati banuieli serioase ca sunteti infectat.
Avocatii va pot apara foarte bine in caz de probleme.
Asadar, puteti apela la avocat pentru a va exercita drepturile daca aveti probleme.
Ultima modificare: Sâmbătă, 31 Octombrie 2020
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Ma poate obliga angajatorul sa am test negativ după ce am efectuat ... Pmpmpreda Pmpmpreda Ma poate obliga angajatorul sa am test negativ după ce am efectuat perioada legală de izolare fiind confirmată pozitiv Covid-19. Cadrul legal as vrea sa il ... (vezi toată discuția)
Testul pozitiv din timpul izolării la domiciliu după 9 zile ... dritaS dritaS Testul pozitiv din timpul izolării la domiciliu după 9 zile prelungește izolarea la domiciliu încă 14 zile de la data testării?Va rog ! Care este ... (vezi toată discuția)
Test pozitiv dupa 14 zile de izolare Adrian_Ilie_Argesanu Adrian_Ilie_Argesanu Buna ziua! Un membru al familiei a fost pozitiv, a stat 14 zile in carantina acasa, la iesire i s-a cerut test negativ pentru intoarcerea la munca, dar la ... (vezi toată discuția)