avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 648 soluții astăzi
Forum Activitate VerTrad1

Activitate VerTrad1

Buna ziua! Ajuta-ma te rog sa inteleg conditiile in care o firma privata este obligata sa achizitioneze bunuri/servicii prin licitatii publice. Un exemplu ar fi si firme mari ca Petrom, Exxon, etc. Pana acum aveam impresia ca doar firmele cu capital de stat trebuie sa se supuna acestei proceduri. Care este pana la urma obligativitatea pentru aceasta procedura ? E vorba de o limita de valoare, de o anumita gama de bunuri/servicii sau altceva? Adica, eu de ce tre sa fac licitatie publica si nu una obisnuita ? Merci
Multumesc, dar tot nu mi-ati raspuns la intrebare...
Da, am inteles, eroarea a fost deja facuta. Intrebarea mea era ce pot face in continuare ca sa pot evita neplacerile? Multumesc
Buna ziua! Va solicit un sfat in aceasta privinta:
Am inchiriat garsoniera proprietate personala unei persoane si am incheiat un contract. Avand domiciliul la 120 km de localitatea in care se afla garsoniera, am pregatit dosarul de depus la fisc si l-am rugat pe chirias doar sa-l lase la registratura. Ulterior am facut greseala de a nu verifica daca acesta luase intr-adevar un nr. de inregistrare. Dupa 2 luni chiriasul nu si-a mai platit intretinerea sau alte cheltuieli. Dupa multe certuri, i-am cerut sa plece. El a preferat sa plece fara sa ma anunte in prealabil. Nefiind prezenta, el a plecat si cu cateva bunuri care imi apartineau. Ca urmare, am facut plangere la politie. Politia fireste ca nu a rezolvat nimic (cica nici un vecin nu a vazut nimic, etc) si dosarul s-a inchis. Acum am fost chemata la politie din nou pe motiv ca mi s-a deschis dosar penal din oficiu, ca urmare a faptului ca, contractul nu fusese inregistrat la fisc pentru a ma sustrage de la plata impozitului. Cum procedez in continuare?
Buna ziua. Am nevoie de un sfat. Urmeaza sa demarez impreuna cu sotul mai multe proiecte la care voi fi contributorul financiar majoritar. Sotul are un copil dintr-o relatie anterioara pe care l-a recunoscut si pentru care plateste pensie alimentara. As vrea sa stiu cum ne putem 'proteja' documental (eu si copilul nostru comun), ca celalalt copil sa nu pretinda la mai mult decat 1/3 reala din bunurile sotului. Multumesc
Mesajul primit de mine era scurt, fara detalii gen 'Toshiba' si destul de conform gramatical si din punct de vedere al punctuatiei. Din pacate, la acel moment nu am considerat necesar sa pastrez mesajul primit de la excroc. Mesajul afisat mai sus l-am primit de la persoana care m-a avertizat de furtul de identitate. Ea mi-a redirectionat toata corespondenta cu excrocul. De altfel, si acea proprietara de apartament a trimis copia C.I.-ului...
In principiu, am postat mesajul, ca alte persoane (la fel de naive ca mine) sa nu repete greseala. Eu am anuntat politia, am facut declaratia, dar slabe sperante sa se faca ceva.
Multumesc
Buna ziua!
De curand am avut de inchiriat un apartament si am impanzit internetul cu anunturi. La scurt timp m-a contactat pe mail o doamna care imi spunea ca se afla in Anglia, ca vrea sa revina in tara si ca i-ar placea sa ocupe apartamentul meu. Mi-a zis ca imi va transfera un avans, dar are nevoie de o copie de buletin, ca sa se asigure ca sunt serioasa si ca adresa apartamentului apare la rubrica 'resedinta'. Din naivitate, i-am trimis, dar doamna nu a mai dat nici un semn.
La 2 saptamani dupa aia ma suna cineva sa ma intrebe daca am revenit din Anglia. Am crezut ca a gresit numarul. Dupa o scurta discutie am inteles ca cea care ma sunase avea de inchiriat un apartament, ca fusese contactata de o doamna din Anglia care vroia sa faca plata unui avans dupa negocierea chiriei. La fel ii ceruse copia buletinului. Problema in aceasta poveste este insa ca 'englezoica' SE PREZENTA CU NUMELE MEU SI ATASASE CARTEA MEA DE IDENTITATE!!!
Norocul meu a fost ca proprietara de care vorbeam a introdus numele meu pe 'google' si a gasit numarul meu de tel la unul dintre anunturile imobiliare postate de mine. Stiu ca se fac multe porcarii in calitate de 'proprietari care vor sa dea spre inchiriere', dar mi-a fost mai greu sa inteleg ce castiga excrocii daca vor sa inchirieze...
AVETI MARE GRIJA!

Aveti mai jos mesajul primit:

"Buna ziua,
Ma numesc XY, si sunt interesata de apartamentul dumneavoastra sa il inchiriez pe termen lung momentan muncesc in Anglia la Londra, sunt manager la firma Toshiba, si am prins un contract in romania in Bucuresti care imi este mai lejer si vreau sa revin in tara cam in 2 saptamani si doresc sa inchiriez apartamentul din timp sa am totul aranjat as dori daca este in regula si pentru dumneavoastra sa primesc contractul pe email sa il semnez o copie de pe o factura de utilitati si de pe buletinul titularului apartamentului in schimb am sa trimit si eu la fel o copie de pe actul meu de identitate in cazul in care doriti sa procedam in felul acesta.
As dori sa inchei contractul pe minim 1 an daca se poate si as dori sa trimit banii inainte de venirea mea in tara pentru a avea certitudinea ca l-am inchiriat si pot intra in apartament imediat.
Va rog sa imi dati un raspuns cat de repede vedeti emailul, si daca este totul in regula referitor la modalitatea de a prelua apartamentul in chirie, as dori sa facem demersurile cat de repede posibil deoarece timpul trece si vreau sa stau linistita.
Vreau sa mai mentionez ca in apartament voi locui singura.
Multumesc
Datele de contact ale XY:
Telefon : 00441438311584
E-mail : hard7767676@yahoo.com
Răspuns la discuția explicatie enunt juridic
Mai poate emite pretentii cel care nu a beneficiat de mostenire, in conditiile in care au trecut mai bine de 7 ani de la neacceptarea succesiunii?
Multumesc!
Buna ziua! Am nevoie va rog de explicatia enunturilor de mai jos.
Ideea e ca in urma decesului sotiei, beneficiarii teoretici ai bunurilor ei ar fi trebuit sa devina sotul si cei 2 fii. In fapt, sotul si unul dintre fii au semnat un certificat de mostenitor pentru mostenirea tutror bunurilor.
''Nu sunt straini de succesiune prin renuntare.
X, in calitate de fiu, este strain de succesiune prin neacceptare conform art. 700 Cod Civil, care prin declaratia autentificata la notar a confirmat neacceptarea succesiunii.''
Multumesc
Răspuns la discuția relocare
Si varianta unui abonament pe ruta expresa ar fi ok, dar angajatorului nu-i convine nici un fel de cheltuieli :-(. Oricum, multumesc pentru ajutor!