avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 712 soluții astăzi
Forum Activitate mihai_ambient

Activitate mihai_ambient

un imobil are la baza o sentinta civila de partaj un mostenitor are proprietatea dar si obligatia fata de alti 2 mostenitori de a plati sulta .unul dintre mostenitori face actiune catre ex judecatoresc ptr plata sultei, se ajunge la al treilea termen , nu vine nimeni la licitatie,intre timp mostenitorul proprietar gaseste cumparator care vrea sa achizitioneze imobilul in litigiu, ia un avans printr un antecontract de vanz cump autentificat la notar si inscris in cartea funciara,cu termen de plata ce depaseste ultimul termen de executare. intrebarea este:se poate vinde casa la licitatie chiar daca se noteaza un antecontract de vanzare cumparare incartea funciara a imobilului respectiv?
buna seara,revin cu subiectul sentinta civila de partaj succesoral poate fi anulata sau modificata?.asupra spetei respective am aflat ca cel ce este dezavantajat din respectivul caz are un copil minor. oare autoritatea tutelara nu are nimic de zis in acest caz?nu se lasa un copil minor pe drumuri?nu se ajunge la degradarea persoanei viitoare a societatii civile?
buna seara,aveti perfecta dreptate ,dar o situatie in care diferenta de timp de la pronuntarea sentintei pina la momentul vanzarii sa fie de 6 luni, si piat sa aiba o fluctuatie asa de mare cam rar putem intilni.in acest caz de care vorbesc cel ce a acceptat proprietatea a incercat sa o vand ala pretul din expertiza dar nu i a oferit nimeni decat cel mult procentual din pret 65% .deci nu este situatia ca ar fi asteptat in mod intentionat trecerea unei perioade sa nu plateasca sulta respectiva , ci doar ca asta a fost evolutia pietei iar dansul este pus intr o situatie limita
multumesc celor ce mi au scris pareri despre cazul expus.mie mi se pare totusi nedrept ca in cazul unui partaj (fortat de imprejurari) cel ce doreste sa ramana proprietar este obligat la plata unei sulte raportat la o expertiza imobiliara de moment, iar in cazul in care pune in vanzare respectivul imobil nu obtine suma din expertiza si este dezavantajat vadit de piata imobiliara .in aceste cazuri ar trebui sa se stabileasca procentual sulta fiecaruia raportat la pretul de piata obtinut.oare sa existe vreo rezolvare a acestei situatii?
buna seara,va prezint o situatie disperata a unui client:in urma decesului ambilor parinti cu multi ani in urma, rudele respectivului(nepotii si un frate)deschid prin actiune in instanta partajul asupra unicei case pe care au detinut o defunctii.in urma partajului i se atribuie proprietatea clientului meu, cu obligatia de a plati catre ceilalti participanti la mostenire a unor sume rezultate in baza unei expertize imobiliare efectuate anul trecut cand piata imobiliara era pe val.intre timp ceilalti mostenitori apeleaza la executarea silita asupra clientului meu,care datorita pietei actuale nu are cum sa mai obtina din vanzarea casei decat jumatate din valoarea de expertiza,fapt ce il pune in situatia de a nu acoperi sultele pe care le are de platit in urma partajului si in acelasi timp ramane si fara casa si fara partea lui de mostenire.intrebarea este ce poate face acum in situatia in care sentinta este definitiva si irevocabila?o poate ataca in vreun fel?
ceva timp in urma am vandut un teren extravilan in suprafata de 400 mp .la momentul antecontractului de vanzare aveam in derulare un puz si avize ptr trecerea terenului in intravilan in interes propriu si personal, fara ca acest fapt sa faca obiectul contractului de vanzare final, si fara sa am un angajament scris sau verbal cu promitentul cumparator ptr definitivarea acestui puz.la data semnarii actului notarial , nu am avut cunostinta ca a fost emis un aviz de la raja cu 5 zile mai devreme decat semnarea actului notarial, prin care se arata ca exista o conducta de apa care afecteaza respectivul teren.acest aviz a fost ridicat , ca si celelalte de trebuinta ,de o persoana angajata care ni le a adus dupa ceva vreme, respectiv saptamini.persoana care a achizitionat acel teren a intentionat sa faca o constructie pe terenul respectiv, moment la care a aflat de acea conducta, motiv ptr care a facut plingere penala ptr inselaciune, si in momentul de fata organele de politie si parchet au dispus inceperea urmaririi penale ptr noi ca vanzatori.intrebare:este o cauza penala ce se intampla, sau este abuz ?noi am incercat sa ne intilnim cu acei cumparatori si am vrut sa le dam banii inapoi dar ei s au ridicat cu pretentii exagerate .