avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 692 soluții astăzi
Forum Activitate gabilx

Activitate gabilx

Răspuns la discuția Cum ma apar de calomnie?

Personal, consider ca nu trebuie sa ripostati in instanta cu o asemenea problema, in cel mai rau caz acuzati-i si dvs pe cei in cauza ca ei au facut ceea ce ei va acuza pe dvs. Este foarte greu de demonstrat in instanta ceea ce vi s-a intamplat iar mare lucru nu o sa castigati. Onoarea dvs. patata nu se sterge printr-o hotarare judecatoreasca. Eu v-as sfatui sa asteptati sa fiti acuzata pe caile legale, sa demonstrati cu probe ca sunteti nevinovata iar apoi sa faceti o actiune in instanta pentru calomnie. In cazul in care totusi doriti sa intentati un proces impotriva celor in cauza ganditi-va cat dureaza un astfel de proces, iar la sfarsit cred ca o sa si uitati de ce ati deschis actiunea in sine. Incercati doar sa nu luati in seama orice vorba aruncata la nervi sau din prostie de unii oameni sau platiti cu aceeiasi moneda.
Răspuns la discuția SOMAJ TEHNIC
Am si eu o neclaritate in ceea ce priveste concediul medical in astfel de situatie. Sa presupunem ca sunt programat sa intru in regim de asteptare (somaj tehnic) in perioada 01.08-15.08.09 iar eu intru in concediu medical de pe data de 25.07.09 pana pe data de 25.08.09. ... Cum se procedeaza in acest caz, perioada somajului se trece in cartea de munca asa cum s-a stabilit sau dupa ce vin din concediul medical sunt obligat sa intru in somaj tehnic? Daca stie cineva sa specifice si textul de lege daca se poate. Va multumesc
Răspuns la discuția Probleme Sistemul Bologna
IORDAN ELENA a scris:

si eu termin in vara lui 2009 3 ani de facultate si stau cu frica in san pt. postul meu pt ca am o sefa care taie si spanzura tot ! nu am siguranta transformarii postului intr-unul cu studii superioare , dar sa ma gandesc ca intr-o zi voi putea sa fiu macar o mica sefa de birou!X-(


Promovarile se fac doar in functie de nevoile societatii la care lucrati, nu este obligatoriu pentru angajator sa va promoveze, chiar daca ati terminat studiile superioare.
Salariata avea contractul individual de munca suspendat la data desfiintarii postului de catre angajator?
Răspuns la discuția Probleme Sistemul Bologna
Sunt de acord cu opinia dvs insa este o parere personala a dumneavoastra ...si Traian Basescu a ajuns presedintele Romaniei si a absolvit academia navala. Sunt destule exemple in viata reala care sa contrazica faptul ca nu-ti trebuie studii care sa ateste aptitudinile de leader insa nu am vazut nici unul care sa fie angajat in vreun astfel de post si aici ma refer la functiile de manager, sef departament, sef serviciu, sef birou... Tot ca o parere personala ... Nu stiu ce angajat care a terminat facultatea pe sistemul vechi ar dori sa aiba un sef care a terminat facultatea in 3 ani? ... Ce aptitudini dobandeste un absolvent pe parcursul a 3 ani de facultate? La ce mai foloseste masterul daca poti sa ocupi functii de conducere doar cu diploma de licenta ciclul I ? ... Va rog sa nu-mi dati exemple din firme mici unde totul se bazeaza pe aptitudini personale si nu pe studii finalizate ... Dati-mi exemple de companii nationale in care pe oricare din functiile de conducere(manageri, sefi departamente, sefi birouri, sefi servicii) sunt angajati oameni fara studii corespunzatoare. Ma indoiesc ca ar exista in vreo astfel de companie vreun manager sau sef de departament care sa nu aiba studii de specialitate(master). Si inca o completare ... aptitudinile de leader nu demonstreaza faptul ca un angajat are cunostinte temeinice specifice functiei de conducere pe care vrea sa o ocupe. Fara o documentare temeinica specifica domeniului de activitate nu poate dovedi ca este capabil sa ocupe functia.
Răspuns la discuția Probleme Sistemul Bologna
Inseamna ca, dupa ultimele raspunsuri, poti pune intr-o functie de conducere (sef birou) la o institutie o persoana care a absolvit facultatea in sistemul nou, adica cel de 3 ani ... ??? In cazul asta as prefera sa-i dau dreptate d-nei Florentina Albu ... nu cred ca dupa 3 ani de facultate poti sa dobandesti aptitudinile necesare pentru a conduce un departament ...
Stie cineva in ce lege scrie ca licentiatii ciclului I de studii universitare(cei care au terminat facultatea cu 3 ani), potrivit sistemului de la bologna, nu pot sa ocupe functii de conducere decat in cazul in care au obtinut si un master in domeniul in care vor sa promoveze? #-o Comentarii pe subiect am gasit o groaza dar baza legala nu o gasesc ... Daca stie cineva sa precizeze legea. Va multumesc