avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 719 soluții astăzi
Forum Activitate newtraderglobal

Activitate newtraderglobal

Va multumesc tare mult, ma bucur ca varianta este posibila. Eu vreau sa fac lucrul asta pentru a fi posibil sa-mi platesc lunar o suma de bani din profitul firmei; Presupun ca singura cerinta va fi o clauza in contract care sa specifice frecventa platilor si suma, bineninteles... Astept sugestii in caz ca ma insel.

Inca o data, multumesc.
In primul rand multumesc pentru raspunsul prompt. Nu inteleg insa prea bine ultimul alineat: cum anume devine mai interesanta situatia in cazul asociatului unic? Dupa cum am precizat, eu sunt atat posesorul masinii, cat si asociatul
unic al societatii.
In cazul in care intr-adevar nu este posibil asa, cum altfel as putea sa trec masina in proprietatea firmei? Imi cer scuze pentru lipsa de cunostinte in domeniu, imi sugera cineva sa "o trec pe amortizare" Asta cam ce inseamna?

Multumesc.
Salut tuturor ! As vrea sa stiu daca imi pot vinde masina de pe persoana fizica pe persoana juridica.
Ca sa fiu mai explicit, SRL-ul meu nu incaseaza monetar, toate operatiunile se fac prin virament, iar profitul ramane direct
in contul bancar. As vrea sa stiu daca pot sa-mi vand autoturismul cumparat pe persoana fizica catre persoan juridica,
al carui asociat unic sunt tot eu. Daca se poate, as putea sa precizez in contractul de vanzare-cumparare plata in mod esalonat, lunar sau trimestrial, ca sa pot astfel sa am acces la banii din firma?

Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția contract de comision!!!!!
Buna ziua tuturor, eu sunt nou pe forum. As dori sa o intreb pe Doamna Irina daca imi poate pune la dispozitie un model de astfel de contract. M-ar interesa sa inchei un astfel de contract in situatio urmatoare: Un prieten, persoana fizica, a venit cu ideea unei tranzactii, si cu ajutorul lui am obtinut contractul de vanzare-cumparare. In schimb i-am platit jumatate din profitul realizat in urma tranzactiei, minus 16% considerat impozit. Este legal sa inchei cu dumnealui un contract de comision ca si jstificare pentru banii pe care i-am platit? As vrtea sa stiu de asemenea daca este necsar sa imi semneze
vreun document din care sa rezulte ca mi-am indeplinit obligatiile in bani, conform contractului?

Va multumesc anticipat.