avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate viorictin

Activitate viorictin

Răspuns la discuția concediere legala
va multumesc pentru raspunsuri
Care sunt etapele pentru concedierea unui salariat angajat pe durata determinata 3 luni,care s-a dovedit necorespunzator din punct de vedere profesional.Cum sa procedez legal sa nu existe apoi probleme.Va multumesc
Buna ziua ,
Care sunt pasii de urmat pentru obtinerea indemnizatiei lunare pentru CCI,pentru un somer care urmeaza sa devina tatic.Mama nu obtine venituri si va intra tatal in CCI (are 12 luni lucrate anterior nasterii copilului).
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția monografie contabila second hand
Va expun si eu un caz,sa ma sfatuiti daca am facut bine.
Am achizitionat 75 kg haine sh,care urmeaza sa le vand la bucata;le-am numarat si sunt 270 articole.Am intocmit pr-vb pe articole bluze,camasi,pantaloni,etc si am trecut preturi de vanzare diferite,nu acelasi la toate articolele.De ex,la bluze barb. am inregistrat 4 articole cu 4 preturi diferite,am gandit asa ca difera calitatea si am facut diferentierea prin pret.Este corect si asa?
Va multumesc anticipat ptr indrumari si sa auzim de bine.
va multumesc pentru raspunsuri;
va intreb,venituri din cedarea folosintei bunurilor(chirii)se poate lua in calcul intr-o luna ,avand in vedere ca se demonstreaza ca in luna respectiva s-a obtinut un venit impozabil?
Buna ziua !
Am tot cautat pe forum ceva asemanator cu situatia mea dar nu am gasit si m-am hotarat mai bine sa intreb strict si la obiect sa vad ce sfaturi primesc
1.Se poate acorda indemnizatie crestere copil cu stagiu de cotizare de 11 luni?
2.Din ultimele 12 luni de cotizare,7 luni au fost cu timp partial de lucru,are influenta la calcularea stagiului de cotizare?
3.Ce implicatii materiale ar fi daca as inregistra un contract de munca retroactiv,ex. 45 zile in urma ;daca mi l-ar inregistra la ITM?ce amenzi ar presupune acest fapt?
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția PUNCT DE LUCRU
buna ziua!
se poate deschide punct de lucru intr-un spatiu cu contract de subinchiriere?Deci eu intentionez sa deschid un punct de lucru intr-un spatiu care este detinut de o persoana care la randul ei il are inchiriat.
Va multumesc anticipat.
Răspuns la discuția hotarare AGA modificare asociati
Da ,ramane acelasi administrator,care va fi si asociatul unic la societatii.Singura modificare este ca din cei doi asociati ramane unul .
Va multumesc pentru atentia acordata acestei situatii.
Buna seara,
am cautat pe net,un model pentru hotarare AGA-privind o modificare,din 2 asociati ramne 1,cel care este si administratorul societatii,si tot un model de act constitutiv actualizat in urma cesiunii partilor soc,dar nu am gasit.V-as ruga daca imi puteti da un model cadru ptr aceasta situatie.Sediul societatii nu se schimba.Mentionez ca s-a efectuat la notariat contractul de cesiune si declararatia asociatului unic (administrator).
Va multumesc
Răspuns la discuția Somaj...
Daca o persoana a lucrat 1 an si 3 luni si decizia de incetare a activitatii este cu art 79/1 ; au trecut 10 luni si nu a gasit alt loc de munca poate beneficia de indemnizatie de somaj?