avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 583 soluții astăzi
Forum Activitate yocristi

Activitate yocristi

Buna ziua ,

imi puteti da un exemplu pentru o astfel de cerere privind plata unui salariu compensatoriu ??

Nu pot spune ca ma pricep in acest domeniu si nu as vrea sa o fac gresit.

Multumesc,
Cristi
Răspuns la discuția incheierea contractului de munca
Buna ziua,

am revenit din concediul despre care va spuneam la inceput. Am o intrebare: in cazul in care doresc sa fac aceea sesizare la ITM privind plata salariului in plus , exista un termen in care trebuie sa o fac?? Sau altfel spus o pot face dupa ce primesc cartea de munca de la angajator?? intreb asta ca masura de siguranta , pentru a nu ma trezii ca imi vor trece in cartea de munca cine stie ce nebunie care sa imi dauneze ulterior ...

multumesc,
Cristi.
Răspuns la discuția incheierea contractului de munca
multumesc pt raspuns rozi.

in cazul acesta cui trebe sa ma adresez ? ITM-ului ?

Multumesc,
Cristi
Răspuns la discuția incheierea contractului de munca
tinand cont de faptul ca in preavizul pe care l-am primit din partea societatii motivarea este urmatoarea "din cauza dificultatilor economice compartimentul unde sunteti incadrat isi restrange activitatea." sunt indreptatit la plata unei compensatii de cel putin un salariu conform Art.78 din CCMN 2007-2010 ????

multumesc,
Cristi.
Răspuns la discuția incheierea contractului de munca
Din cate stiu eu in cadrul societatii in care lucrez nu exista un contract colectiv de munca... In cazul acesta mai pot beneficia de salariu compensator ??? daca da in ce ocnditii ??

Multumesc,
Cristi
Răspuns la discuția incheierea contractului de munca
Hai ca am primit preavizul .. Scrie asa.... "va aducem la cunostinta ca incepand cu data de 7.01.2009 din cauza dificultatilor economice compartimentul unde sunteti incadrat isi restrange activitatea. Conform prevederilor Art.73 din Codul Muncii incepand cu data de 7.01 vi se acorda un preaviz de 20 zile lucratoare, dupa expirarea caruia, respectiv 3.02.2009 contractul de munca va inceta."

Cum vi se pare ?

Merci,
Cristi.
Răspuns la discuția incheierea contractului de munca
Multumesc Nikol pentru raspuns,

mai am inca o intrebare. motivul pentru concedierea unui angajat poate fi reprezentat de performantele lui? adica in cazul meu, nerealizarea targetului 100% poate fi motiv pentru intreruperea colaborarii ??

Multumesc,
Cristi

Salut ! Am o situatie mai speciala si am nevoie de putin ajutor. Sunt angajat la o firma din luna Mai 2008. Pana in prezent am avut nevoie de doar 2-3 zile de concediu . Saptamana trecuta am inmanat sefului direct o cerere de concediu pentru perioada 12-25 Ian 2009 pe care el a aprobat-o. Eu lucrez in cadrul departamentului de vanzari a firmei. Astazi am avut o sedinta in care eu si alte 2 colege am fost anuntati sa s-a luat decizia incheierii colaborarii. Modul in care se va face acest lucru urmeaza sa fie stabilit. Daca eu decid sa raman in firma perioada de preaviz(15zile) faptul ca eu voi fi in concediu saptamaniile urmatoare cum va influenta acest lucru? Practic de cand vor incepe sa "curga" cele 15 zile de preaviz?? din momentul inmanarii preavizului si vor fi considerate si zilele in care voi fi in concediu sau dupa ce revin din concediu va trebuii sa mai raman inca in firma perioada de preaviz ???
Sper ca m-am facut inteles.

Multumesc,
Cristi