avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate mitdan67

Activitate mitdan67

Buna seara. Va rog sa ma ajutati cu un raspuns la problema mea.Tatal copilului este plecat in Italia. Are domiciliul in tara. Pana in august 2012 mi-a platit pensia de intretinere minor stabilita de lege lunar fara nici o problema. In septembrie m-a anuntat ca-mi va plati in noiembrie pe 3 luni ca are probleme. A trecut si luna decembrie si nu am mai primit nimic nici bani, nici telefon. Ce pot sa fac in acasta situatie ?
Chitantele sunt pentru trei clienti diferiti complectate cu data, nume client, valoare , nr. factura , stampilate semnate de cel care le-a taiat. E legal cum s-a procedat si daca nu cui pot sa ma adresez. Cum mai pot eu incasa o chitanta cu data de 8 martie pe 15 martie sa zicem .
Eu am intrerupt contractul pe 3 februarie si ei mi-au dat banii si chitanmtele pe data de 8 martie . Deci cand am incasat prima chitanta nu mai eram angajatul firmei. Eu acum cum pot sa incasez acum acele chitante daca pe ele este trecuta acum data de 8 martie?
M-a pus sa semnez statul de plata dupa care mi - a dat 200 lei si trei chitante cu data pe ele . Din cele trei chitante doar una am reusit sa o incasez in acea zi. Eu am facut oricum copie la toate trei chitante sa le am Sa ma duc deci la ITM cu chitantele si cu copia.
Am lucrat ca agent comercial la o firma iar la lichidare in loc da salar am primit chitante . Urmand ca eu sa-mi iau banii in functie de cum voi incasa acele chitante . Chitantele reprezentau contravaloarea marfii vandute la unele societati comerciale in timpul cat an activat in cadrul societatii.Este legal acest lucru ? Si daca nu , unde trebuie sa ma adresez pentru aceasta ilegalitate ?
Vreau sa deschid un mag cu accesorii gsm, it, si in acelasi timp si service gsm, it .tv.
1 - Cea mai buna formula cred ca ar fi II si vreau sa stiu ce ar trebui sa platesc la stat.
2 - Pentru service as vrea sa mai iau langa mine o persoana cum ar fi cel mai bine sa o angajez cu cm sau colaborare si ce ar trebui sa platesc la stat pentru ia ? DAr el ar trebui sa plateasca ceva?
Vreau sa deschid un mag cu accesorii gsm, it, si in acelasi timp si service gsm, it .tv.
1 - Cea mai buna formula cred ca ar fi II si vreau sa stiu ce ar trebui sa platesc la stat.
2 - Pentru service as vrea sa mai iau langa mine o persoana cum ar fi cel mai bine sa o angajez cu cm sau colaborare si ce ar trebui sa platesc la stat pentru ia ? DAr el ar trebui sa plateasca ceva?
Astazi sotia mea care este in concediu pentru cresterea copilului a fost sunata sa se prezinte la servici sa-si ridice cartea de munca . Ea ar fi trebuit sa se intoarca la munca pe 29 august conform deciziei de suspendare a muncii pe perioada de crestere a copiilor pana la 2 ani ( avem gemeni ). As vrea sa stiu daca este corect sa-i desfaca contractul de munca in aceasta perioada ? Angajatorul nu ar fi trebuit sa o primeasca inapoi pentru o anumita perioada. Multumesc
ce obligatii are benificiarul si ce obligatii are prestatorul in cazul unui contract de colaborare dintre o societate si o persoana fizica
Răspuns la discuția Alocatia complementara s-a taiat?
Eu am fost astazi la primarie si mi s-a spus ca nu pot sa-mi spuna nimic de noua lege pentru ca e in dezbatere pe forumul ministerului (adica!!?? nu stiu ce inseamna asta , de ce nu se poate aplica legea277 din cauza asta). Si inca o intrebare de ce nu se da alocatia pe dec .daca noua lege intra in vigoare de la 1 ian 2010