avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 634 soluții astăzi
Forum Activitate dpasztor

Activitate dpasztor

Suntem PJ posesorii unui autoturism furat in nov 2018, e un autoturim cu capacitatea cilindrica de 3000 cmc si un impozit de aprox. 2300 ron. In 2019 am achitat impozitul integral iar in anul acesta in baza unei adeverite de la Politie (Furturi Auto) am solicitat scoaterea autoturismului de la impozit cu data furtului avand in vedere ca nu mai suntem in posesia bunului pentru care platim impozit.
Primaria mi-a solicitat o Hotarare definitiva pentru asta insa in acest moment dosarul se afla inca pe masa politie nefiind nici macar trimis in judecata. Cred ca va mai dura cativa ani buni pana sa avem o hotarare judecatoreasca. Timp in care noi va trebui sa platim probabil inca odata valoarea masinii cu titlu de impozit.
Credeti ca e moral si legal cum procedeaza primaria Cluj? Am avea sanse in instanta sa obtinem scoaterea de la impozit in baza adeverintei data de Dep.Furturi Auto pana la reintrarea in posesie sau obtinerea de catre politisti a unei hotarari judecatoresti. Noi am depus plangerea penala in 2018 si de atunci nu mai avem alte modalitati de a grabii lucrurile.
Buna ziua, tatal meu are in proprietate 2 imobile la aceeasi adresa , cu acelasi numar cadastral, si acelasi numar de casa. Pana in acest moment avea buletinul pe alta adresa si platea impozit majora cu 300%, insa acum adresa de domiciliul este identica cu cea a imobilelor, am citit in codul fiscal art.252, insa e putin ambiguu, specifica ca se plateste impozit majorat pe a doua cladire, cu mentiunea "in afara celei de la adresa de domiciliu", banuiesc ce cei de la impozite locale vor interpreta in avantajul municipalitatii, punandu-ma la impozit majorat la cea dea doua cladire de la adresa de domiciliu. Credeti ca e corect? Daca amblele imobile sunt la aceeasi adresa cum ar trebui interpretata legea. Multumesc
si km autoturismului si faptul ca avea suspendate anumite componente ale motorului? Chiar poti sa faci ce vrei fara sa te poata trage nimeni la raspundere?
Buna ziua, am cumparat un autorurism din Constanta cu 8250 euro, dupa nici o ora de mers pe autostrada soarelui in drum spre Bucuresti acesta s-a defectat, l-am tractat in service la Bucuresti, unde i-a fost reparat turbocompresorul (factura +deviz 1900 ron), dar masina tot nu a functionat a fost tractata pana la Cluj, la reprezentanta Hyunday , unde in urma constatarii pentru reparatie ar fi nevoie de circa 2000 euro.
Tot reprezentanta a constatat ca masina avea suspendata racirea pentru EGR.
Ce pot sa fac ? l-am sunat pe vanzator dupa o ora in momentul in care s-a defectat masina, acesta mi-a spus ca nu stie nimic referitor la viciile ascunse .
Am vreo cale legala in a atrage raspunderea vanzatorului , acesta este o persoana fizica la fel si eu cumparatorul.Am certitudinea ca vanzatorul stia de problemele masinii, dar a vrut sa ma pacaleasca.
De asemenea km din evidentele reprezentantei Hyundai sunt mai multi decat cei afisati pe bord. Astept sfaturile dumneavoastra.
Va multumesc,
In urma unui proces la judecatorie apoi la tribunal cu o persoana fizica, din cate am inteles ca se va putea incepe executarea silita impotriva mea, chiar daca mai este o cale de atac la Curtea de Apel....intrebarea ar fi daca eu am un imobil ipotecat la banca , valoarea lui este = aproximativ cu Ipoteca, sentinta este impotriva mea, imobilul este in coproprietate cu sotia , daca executorul judecatoresc va dori sa execute acel bun, banca isi va lua ce i se cuvine iar restul care oricum nu va fi destul sa indestuleze partea reclamanta, se va partaja intre mine si sotie sau se vor putea atinge de toata partea ramasa.
Multumesc pentru raspuns.
Discuție Abuz telefonic
Buna ziua, sunt pus in situatia de a primi , saptamanal telefon de la o societate de recuparare creante EOS KSI , pentru un asa zis debit din 2001, le-am spus de nenumarate ori ca nu recunosc acest debit, si ii rog sa nu ma mai deranjeze ci sa se adreseze instantei in cazul in care nu sunt de acord cu opinia mea......cu toate acestea de 3 ani de zile am primit nenumarate notificari, primesc telefoane regulat de la aceasta societate, va spun sincer la inceput discutam cu dansi cate 30 min la telefon incercand sa le explic, ca nu exista nici un debit....cu toate astea in ultimele 2 luni am primit 7 telefoane de la aceasta firma , as putea sa depun o plangere penala impotriva administratorului acestei societati pentru abuz??? mentionez ca de fiecare data le-am spus sa nu ma mai deranjeze. Am inceput sa imi tin un registru, cand ma suna si de pe ce numar, cele 7 apeluri sunt consemnate. Ce parere aveti?
Buna seara , aparatul radar model vechi Pyton II m-a inregistrat circuland cu viteza de 89 km/h, insa era noapte si nici viteza nu cred ca era prea corect inregistrata de acel aparat vechi de radar, motiv pentru care nu am semant procesul solicitand-ul prin posta. Procesul a ajuns la adresa de buletin dupa 38 de zile adus de un lucrator de politie. Probabil a fost trimis si prin posta insa nu a fost ridicat de la posta pentru ca la adresa de buletin nu locuieste nimeni.
Pot solicita anulare pe motiv ca a fost adus la cunostinta mea mai tarziu de 30 de zile. Care este procedura ?
Am fost abonatul [EDITAT] in anul 2001. In urma cu un an adica in 2010 am fost apelat de o societate de recuperare creante pentru o asa zisa tatorie de 35 ron, in urma contractului cu [EDITAT], e o suma infima insa atitudinea lor fata de o creanta prescrisa e de neconceput.Am avut nenumarate discutii cu ei si le-am spus sa nu ma mai sune, ci sa mearga in instanta. Insa ma suna mereu si pentru acest motiv nu doresc sa platesc acea suma, e de neconceput ca cineva sa vina dupa 10 ani sa-ti spuna ca ii datorezi 35 ron.Exista vreo posibilitatea sa sesizez acest abuz, de a fi sunat la orice ora din zi, fara acodul meu ? Daca atitudinea nu era una de forta, le-as fi platit de mult datorita, dar fiinca pleaca de la premiza ca lumea nu cunoaste legea, nu va imaginati ce pretentii emit.
Răspuns la discuția procura si contract de comodat
Procura specifica ca am dreptul sa incasez bani de la asigurare, insa si el vrea acelasi lucru.Cum sa fac?
Am cumparat un autoturism insa din cauza ca nu impozitul de aprox.8000 lei nu era achitat nu s-a putut transcrie, prin urmare a ramas pe numele vechiului proprietar mie facandu-mi o imputernicire notariala respectiv un contract de comodat pentru a putea folosi autoturismul. Autoturismul fiind unul mai deosebit i-am facut o polita casco bineinteles in numele proprietarului din acte adica vechiul proprietar.Nu a fost nici o problema pana cand autoturismul a fost avariat destul de grav. Vechiul propietar si cel din acte a aflat si acesta incearca cu orice pret sa incaseze el banii de la casco. Prin procura eu sunt imputernicit inclusiv in relatiile cu asiguratorul. Ce imi recomandati sa fac? daca eu prezint contractul de vanzare cumparare care imi da drept asupra auto. contractul casco se anuleaza deoarece in conditiile de asigurare este stipulat ca el inceteaza in momentul vanzarii bunului asigurat. Vechiul proprietar este de rea credinta si doreste cu orice pret sa incaseze bani care nu i se cuvin avand in vedere ca el a vandut autoturismul odata. Astept sfatul dvs. Procura respectiva ii restrictioneaza cu ceva drepturile ? Dar eu cu procura ce valoare am in fata asiguratorului atata timp cat el e proprietarul din acte?