avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 652 soluții astăzi
Forum Activitate rododendron

Activitate rododendron

multumesc :)
numai bine
Multumesc pt informatii.
Mai am o nelamurire:
2.2. Doresc sa stiu daca printre drepturile liderului sindical se afla si acel drept de ajutor pt familie in caz de deces si care este legea care reglementeaza acest drept. Daca da, care este procedura de solicitare a acestui drept, catre ce institutie se indreapta cererea si care ar fi cuantumul.
apreciez promptitudinea dvs.
buna ziua

1. prima mea nelamurire este legata de diferenta dintre ajutor de deces si ajutor de inmormantare. exista vreo deosebire si daca da, care e aceea?

2. mama mea a fost lider sindical la un teatru de papusi din tara. a decedat in urma cu 1 luna.
2.1. Doresc sa stiu daca ART.51. din CONTRACT COLECTIV DE MUNCA UNIC LA NIVEL NATIONAL PE ANII 2007-2010
Incheiat conform art. 10 si 11 din Legea nr. 130/1996, republicata, inregistrat
la Ministerul Muncii, Solidaritatii Sociale si Familiei cu nr. 2895/29.11.2006
este valabil si pentru anul 2011?
Intreb acest lucru pentru ca liderul sindical judetean mi-a spus ca acest articol ar fi valabil si pentru 2011, dar Directorul Resurse Umane din cadrul institutiei in care isi desfasura mama mea activitatea mi-a infirmat acest fapt, sustinand ca de acest ajutor acordat familie nu pot beneficia, neexistand o baza legala.

2.2. Doresc sa stiu daca printre drepturile liderului sindical se afla si acel drept de ajutor pt familie in caz de deces si care este legea care reglementeaza acest drept. Daca da, care este procedura de solicitare a acestui drept, catre ce institutie se indreapta cererea si care ar fi cuantumul.

Va multumesc
r.
Multumesc.
exista vreo reglementare care sa oblige plata catre fondul de sanatate din partea fiecarui loc de munca?
1. In cazul in care in decursul unui an am avut 2 job-uri, unul la stat si unul in cadrul unui ONG, contributia catre CAS este obligatorie si in cazul contractului cu ONGul?

2. cardul european de sanatate nu se elibereaza daca solicitantul nu a cotizat in ultimii 5 ani la fondul de sanatate?
Multumesc! Ganduri bune
Care ar trebui sa fie salariul de incadrare corespunzator postului de referent studii superioare in cadrul invatamantului universitar? Care este legea care prevede grila de salarizari pentru personalul nedidactic din invatamantul superior? Multumesc!