avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 291 soluții astăzi
Forum Activitate miliapopa

Activitate miliapopa

Va multumesc frumos pentru promptitudine si raspunsuri!
Multumesc frumos pentru raspunsul elaborat. Poate n-am dat nici toate detaliile si n-am prezentat corect situatia. S-au facut chiar concedieri masive in companie. Si da am inteles ca legal putea fi angajata o alta persoana in locul meu pe perioada determinata insa n-am inteles de ce s-a trecut la contract pe perioada nedeterminata ca eu care eram angajata veche sa fiu pusa in situatia de a nu mai avea post. Mi se pare un abuz acest lucru. cat despre contractul pe perioada determinata, acesta poate fi transformat din unul pe perioada nedeterminata? Multumesc
Buna ziua,
As vrea sa obtin un punct de vedere legal cu privire la situatia in care ma aflu...Acum 2 ani am nascut, pe postul meu a fost angajata o persoana cu contract pe perioada determinata. Anul trecut s-a modificat denumirea companiei in care lucrez, s-au facut restructurari. Eu si o colega de-a mea eram pe listele de restructurare, colega mea a reusit sa se mute pe alt post intre timp. S-au reorganizat posturile, iar postul pe care lucram eu s-a redenumit. In acel moment, persoana care era in locul meu a trecut pe perioada nedeterminata. Anul acesta m-am intors la servici si mi s-a spus ca teoretic ma tin 6 luni conform legii si apoi mi se va propune restructurarea. Exista totusi si un contract colectiv de munca care spune ca la intoarcerea din concediu de crestere copil, anagajatei i se acorda acelasi post sau un post echivalent. Intrebarile mele sunt: 1. Cum a fost posibil legal ca inlocuitoarea mea sa fie angajata din moment ce ei stiau ca la un moment dat ma voi intoarce la lucru ? 2. Daca legal este vorba de restructurare, de ce mai asteapta 6 luni ca sa ma dea afara? 3. Dc mi s-ar oferi alt post dar pe perioada determinata este legal? Nu-mi stiu drepturile in aceste conditii si as vrea sa am niste argumente solide cand voi discuta cu acestia!
Am si eu o intrebare legata de aceasta deducere pe care ati descris-o mai sus...cei 3 500 000 se mai impoziteaza?? Stiam ca ddeducerile nu se impoziteaza...si daca nu asta inseamna ca o persoana cu salariu de 10.000.000 lei si are un copil in intretinere mai primeste 3.500.000 lei in plus???

Intreb asta pt ca sotului meu care are salariul brut de 16.500.000 lei i s-a spus ca pt 1 copil va primi deducere de 17 ROn...:sorry: