avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 176 soluții astăzi
Forum Activitate nccionut

Activitate nccionut

Răspuns la discuția urmarirea penala o piedica?
corect!!!!
dak imi scot cazierul la ora actuala este curat. din cate stiu eu dosarul nu a plecat ink la parket. Dar eu nu imi fac griji despre cazier ci pt simplul fapt k dak decide sa ma judece nu voi fi akolo. c ma sfatuiti sa fac sa ma duc sa vb cu politia despre intentia mea . sigur o sa imi zica sa nu plec , cei care s ocupa de cazul meu sunt rau intentionati asupra cazului meu .citatia vine p adresa de din buletin nu? adik la o eventuala problema ma pot instiinta cei de akasa k am fost fitat pt judecata??????
Răspuns la discuția urmarirea penala o piedica?
si dak se trezeste cineva k vrea sa fiu judecat in 2 luni de ex. Voi probabli judecat in lipsa cea ce nu este bine.:(
buna ziua,

As dori sa stiu si eu dak pt faptul k esti urmarit penal poti pleca sa muncesti in strainatate cu contract facut din romania.
Adik in sensul k sa vada "oameni " k t duci la munca nu la alcv. In cazul meu lucrurile stau cam asa : in decembrie anul trecut am savarsit un furt calificat , am fost depistat -am recunoscut , a facut reconstituirea . Nu mi sa spus nimik despre vreo data anume cand sa ma infatisez la politie sau cv de genul. Pot pleca si eu linistit fara sa am grija k voi avea probleme suplimente

multumesc anticipat
Răspuns la discuția strainatatea- o solutie?
dar totusi , sa dau un ex bivolaru sau omar haissam ei cum de s stie tara in care sunt fugiti si nu sunt extradati.
buna ziua,
am si eu o nedumerire.am citit pe internet nenumarate articole unde , unii infractori aleg sa fuga din tara in timp c sunt cercetati in stare de libertate, stabilindu-se intr-o alta tara.Acolo isi intocmesc cetatenia respectivei tari , si in cele din urma kiar dak sunt identificati de catre autoritatile noastre , statul respectiv refuza sa ii extradeze datorita faptului k au cetatenie.este adevarta chestia asta sau sunt simple povesti?
Răspuns la discuția furt calificat cu antecedente
despre primul caz ni spus k vom primi o citatie acasa prin care ne vor anunta cand si unde sa ne prezentam pentru a fi audiati de un procuror(asa ne-a spus politia) si ca avem sanse la o amenda (penala sau administrativa - nu stiu exact care este diferenta ). dak primesc o amenda administrativa se tine cont de ea in cel de-al doilea caz? si dak primesc pedeaspsa cu suspendare la primul caz asta inseamna k la cel deal doilea nu se mai poate sa mi s dea cu suspendare nu? adik voi fi pedepsit cu inkisoarea ? :(
Răspuns la discuția furt calificat cu antecedente
am uitat sa specific k am fost si la o reconstituire unde am si semnat. ni sau facut poze cu cele descrise si ni sa comunicat sa mai asteptam .....au spus k poate peste doua luni o sa fim chemati din nou dar nu ne-au spus pentru ce.nu sunt student la drept.pe mine ma ingrijoreaza fatpul k nici primul caz nu a fost inca solutionat si mie frik . credeti k ar fi bine sa contactez un avocat pentru data viitoare cand voi fi chemat la politie?
va multumesc
Răspuns la discuția furt calificat cu antecedente
avand sansa ? :(( suna cam urat. sa inteleg k am putine sanse la suspendare avand in vedere faptele mele de mai sus ?sum ramane cu masina au dreptul sau nu sa o confiste?
buna ziua!
situatia mea este putin cam comlicata :( !!! sa incep:
anul trecut prin iunie impreuna cu un coleg de facultate am fost prinsi intr-un supermarker cand am trecut de casele de marcat fara sa platim unele produse.Bagasem mai multe produse (in valoare de cca.650 lei)intr-un ghiozdan. am fost legitimati de personalul supermarketului , dusi intr-o camera unde ni sau luat produsele pe care intentionam sa l scoatem din supermarket fara sa le platim , dupa care acestia au chemat politia /am fost condusi la sectie/am dat declaratii cum sa intamplat.mentionez k ni sa adus la cunostinta ca avem urmatoarele: furt pe timp de noapte(era seara) , furt in grup.produsele au fost impartite . mie mia revenit o suma de cca 270 lei.inka nu mia venit nimik akasa(citatie).mi sa spus k pot primi amenda administrativa in cel mai bun caz. credeti k la prejudiciul asta am sanse la asa ceva?
Akum urmeaza of-ul.
in urma cu ceva timp impreuna cu inka 2 amici am spart un magazin pe timp de noapte folosind k mijloc de transport masina care nu era proprietatea mea, cauzand un prejudiciu de aprox 10000 lei (care a fost recuperat). si am fost prinsi de politie dupa ce vandusem o parte din marfa.marfa sa recuperat si de la cel caruia ii fusese vanduta.
intrebari: au dreptul sa confiste masina
- la c sa ma astept in viitor -care ar fi cel mai bun caz si care ar fi cel mai rau.
mentionez k sunt student -nu stiu dak ajuta cu cv dar poate poate...
va multumesc foarte mult