avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 444 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Avalanșă de modificări în Codul muncii - analize și detalieri. Tot ce trebuie să știe angajatorii pentru conformare la noua legislație. Rezervă loc și participă → 

Forum Activitate catalinuxxl

Activitate catalinuxxl

Care este vârstă minima pentru a ocupa locul din dreapta fata ca pasager într un autoturism? 12 sau 14 ani ? Știu înălțimea ar fi 150 cm plus purtarea obligatorie a centurii de siguranță.
Bună seara .Locuiesc la tara și de anul trecut un vecin scoate zapada din curtea dumnealui si pe cea din fata portilor și o trece strada aruncând o lângă temelia gardului meu . Zapada de pe strada conține săruri ca au atacat temelia exact în acele locuri în care este aruncata , temelia a început sa se macine . Cui ar trebui sa ma adresez legal în aceasta privința? Menționez ca acest vecin știe ca ceea ce face nu este chiar legal pentru ca atunci când trece cu roaba cu zăpadă drumul se uita și în stânga și în dreapta și dacă nu l vede cineva , continua . Din cate știu locul pe care arunca aceste zapada este în proprietatea primăriei, dar apa se scurge pe temelie . Zona pe care arunca zapada este situata intre drumul asfaltat și temelia gardului , dar de multe ori volumul de zăpadă ajunge pana la gard . Multumesc anticipat.
Bună seara . Posed un motocultor de 7,5cp plus o remorca confectionata manual .Motocultor ul sau remorca nu sunt inregistrate la primarie , nu au certificat de înregistrare sau numere .pot conduce legal pe drumurile publice acest ansamblu eu neposedand vreun permis de conducere ? Ce pot risca și cine are dreptul sa ma oprească pe drumurile publice ?
Buna ziua,

In cazul gemenilor, pot intra in concediu ingrijire copil si mama si tata (fiecare la cate un copil)?
Data nasterii copii : 05.12.2014 - amandoi parintii au lucrat in ultimii ani .
Si la ce procent se calculeaza indemnizatia pentru fiecare dintre copii ?

Multumesc.
Buna seara.
Daca un tractor este inregistrat la primarie si acesta sau ansamblul tractor+remorca ( greutatea remorcii nu depaseste greutatea tr ) nu depaseste 3500 kg se poate conduce in comuna avand categoria B ?
Tractorul + remorca au numere de inregistrare de la primarie si certificat de inregistrare pentru vehicule nesupuse inmatricularii .
Este trecut la categorie ca si autopropulsor .
Am si asigurare RCA .
Multumesc .
Răspuns la discuția Moped 49 cm3
Care ar fi acele cazuri in care aceasta taxa ar putea fii anulata ? Posibil pensionari , handicapati ,someri ?
Inregistrare+numere+impozit pt un an = 120 ron .

Răspuns la discuția Moped 49 cm3
La mine la primarie se inregistreaza , se dau numere , se plateste taxa de inregistrare si impozit anual . Oare depinde de la primarie la primarie sau cum interpreteaza legea fiecare functionar al primariei ?
Multumesc.
doar taxa anuala perceputa de Primarie pentru inregistrarea acestora.

anuala inseamna numai in anul in care acesta a fost inregistrat la primarie , eu asa inteleg si nu in fiecare an , nu ?
Am un moped de 49 cm3 . Acestea stiu ca trebuie inscrise la primarie . Dar se plateste impozit pt el ?
Am intrat pe unele forumuri si am inteles ca acestea doar se inregistreaza la primarie-----dar nu plateste impozit pt ele.
Ma puteti ajuta cu info ? Va multumesc .

Mai jos este ce scrie pe forumul respectiv :

QUOTE(Mario_b @ 4 May 2007, 15:52)
Mai nou scuterele sub 50cmc si cu viteza pana in 45km/h care sunt trecute in carte ca MOPED nu se inmatriculeaza si nici nu ai nevoie de permis.
Majoritatea sunt trecute ca MOPED din aceasta cauza (desi nu sunt moped pr-zis).
Daca scuteru are de la 50 la 125cmc si viteza peste 45km/h, trebuie carnet A1.
Nu se platesc impozite la scutere pt ca nu se inmatriculeaza (e ca si cum ai avea o bicicleta), dar se inregistreaza la primarie.
Discuție Moped 49 cm3
Am un moped de 49 cm3 . Acestea stiu ca trebuie inscrise la primarie . Dar se plateste impozit pt el ?
Am intrat pe unele forumuri si am inteles ca acestea doar se inregistreaza la primarie-----dar nu plateste impozit pt ele.
Ma puteti ajuta cu info ? Va multumesc .

Mai jos este ce scrie pe forumul respectiv :

QUOTE(Mario_b @ 4 May 2007, 15:52)
Mai nou scuterele sub 50cmc si cu viteza pana in 45km/h care sunt trecute in carte ca MOPED nu se inmatriculeaza si nici nu ai nevoie de permis.
Majoritatea sunt trecute ca MOPED din aceasta cauza (desi nu sunt moped pr-zis).
Daca scuteru are de la 50 la 125cmc si viteza peste 45km/h, trebuie carnet A1.
Nu se platesc impozite la scutere pt ca nu se inmatriculeaza (e ca si cum ai avea o bicicleta), dar se inregistreaza la primarie.