avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Activitate Andreilp

Activitate Andreilp

Da, bine punctat. Multumesc mult pentru ajutor, macar acum un habar cu ce sa ma duc la finante sa intreb maine.
M-am uitat putin prin CF si conform acelui art. 75 de care ziceati si de asemenea conform 76 si 77 inseamna ca eu trebuie sa retin 16% din premii pe care-i virez eu la stat si castigatorului sa-i transmit doar 84%. (Din $1.000, $160 virez la stat si $840 trimit castigatorului)

Iar pentru premiile de $100 (care sunt mai mici de 600 lei) nu trebuie sa retin niciun impozit, deci trimit castigatorului intreaga suma.

Asa este? Am inteles bine?
Buna ziua,

Doresc sa realizez o campanie promotionala care in linii mari se desfasoare in felul urmator:

- clientii achizitioneaza produsele mele
- eu tin evidenta tuturor clientilor care au achizitionat produsul si ordinea acestora (cine ce-a achizitionat si cand)
- la atingerea diferitelor valori prestabilite ale clientilor, ofer niste "premii" in bani

ex:
al 250-lea client va primii un premiu de $100
al 500-lea va primi de asemenea un premiu de $100
... etc

Doresc sa stiu cum anume clasific in contabilitate aceste premii? Sunt deductibile sau nu? Tin sa mentionez: campania promotionala nu e loterie sau joc de noroc (deci nu se aplica regula: peste 600 lei se plateste impozit pe castig, sub acea suma nu).

Lucrez in regim de PFA

Va multumesc,

Andrei
Buna ziua,

Un individ a realizat design-ul unei pagini de internet dezvoltate de mine, mai exact acesta a realizat doar imaginile ce apar pe acest website. Individul (un amic) mi-a livrat imaginile si a fost platit.

Deoarece acum doresc sa creez un PFA care are la baza acest website, as dori sa realizez un contract cu acest individ in care, pe cat posibil, sa apara mentionate toate imaginile create de acesta si faptul ca isi asuma raspunderea ca nu incalca niciun drept de autor, ca sunt creatii proprii si ca transmite proprietatea intelectuala al acestora, mie. (Nu am 100% incredere in individ ca toate creatiile sunt ale lui, proprii, si ca nu au fost copiate din alte parti. Nu as vrea sa am probleme pe viitor)

Cum ar trebui sa arate un astfel de contract intre cele doua parti? Ce ar trebui sa contina, cum ar trebui structurat? Eu sunt afon in astfel de aspecte legale, asa ca daca ati putea macar sa ma indreptati in directia buna, probabil catre un contract tip sau ceva ce l-as putea modifica, ar fi mai mult decat exceptional. Sau, in linii mari sa-mi explicati cum sta treaba.
Buna ziua,

In urma vanzarii unui produs, doresc sa ofer niste premii in bani unui anumit numar de clienti care au achizitionat produsul.

1. Cum inregistrez aceste premii in contabiliate?
2. La ce tip de cheltuieli se incadraza premiile? Deductibile sau nedeductibile?

Mentionez ca operez in regim de PFA.
Buna ziua,

Doresc ca la un numar de achizitii ale produsului meu, sa ofer un premiu in bani celui de-al 100-lea 1000-lea 2000-lea etc client care-mi achizitioneaza produsul. Premiile nu se acorda pe baza unei extrageri, ci se stie de dinainte al catelea client va castiga.

Ce legi trebuie sa am in vedere pentru asa ceva? O pot cataloga drept loterie publicitara?

Absolut orice informatie e binevenita.
Vand un soft pentru telefoane mobile prin intermediul unei firme terte (compania Google). Aceasta se ocupa cu tot ce inseamna vanzare produs: emite facturi electronice utilizatorilor, le "livreaza" produsul si incaseaza banii.

In fiecare luna, compania imi vireaza intr-un cont bancar toata suma incasata in urma vanzarilor din luna respectiva. Inainte sa-mi vireze banii, acestia retin un comision de 30%.

Mentionez ca eu am un PFA.

Nelamuririle mele sunt: Eu ce inregistrez in contabilitate si cum? Eu nu emit facturi, nu fac nimic. Doar pun produsul (softul) pe site-ul respectiv si astept sa primesc banii in contul bancar. Pot inregistra in contabilitate extrasul de cont de la banca? Daca da, atunci ce fac cu cei 30% pe care i-a retinut firma terta, acei bani nu apar in extras. Nu-i mai trec?

Eu am de asemenea acces la niste informatii online, pe siteul Google ... atat la un tabel cu informatii legate de utilizatorii care au achizitionat produsul (nume, adresa, email, data si ora achizitiei) cat si la un alt simplu tabel cu numarul total de unitati vandute, suma totala incasata (venit brut), si suma inainte de retragerea celor 30%. Pot trece asa ceva in contabilitate, sau ... ?

Va multumesc anticipat pentru ORICE informatie utila.

Cu respect,

Andrei
Care sunt conditiile pentru a deschide un cont bancar in Ungaria ca si persoana fizica cu domiciliul in Romania? Se poate macar face asa ceva?
Buna ziua,

Am un PFA prin intermediul caruia vand un anumit produsc electronic. Banii ii primesc de la serviuciul online care-mi vinde produsul electronic, acesta virandu-i intr-un cont deschis de mine la una din bancile din romania (BT).
As dori sa stiu daca acest cont trebuie neaparat sa fie facut pe PFA, sau daca pot sa folosesc un cont deja existent pe numele meu (persoana fizica) sau un cont deschis pe numele unui alt membru al familiei. Din punct de vedere contabil, conteaza acest lucru, sau conteaza doar sa trec valoarea primita in contabilitate, indiferent de unde si pe ce cale vine?

Va multumesc.
Buna ziua,

Doresc sa organizez o loterie publicitara, si as dori ca in fiecare saptamna sa realizez mai multe extrageri. Premiile oferite fiind in bani, valorile putand sa ajunga si la 1.000 de euro. As vrea sa stiu daca sunt limitat din acest punct de vedere, adica daca exista vreun plafon al premiilor pe care le pot oferii.

Si o alta intrebare: fiind loterie publicitara, trebuie ca extragerile sa fie organizate in prezenta unor martori, notari, etc? Sau nu e obligatoriu acest lucru?

Va multumesc