avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Activitate cosmin30

Activitate cosmin30

Buna ziua...am facut un an acum marire de teren de la 1530 mp(1530 mp se regasesc in sentinta din 93) la 1700 mp conform unui certificat fiscal(s a platit impozit pe teren pe suprafata de 1700mp 80 de ani...si datorita faptului ca expertul de la judecata din 93 a gasit un surplus de teren, de aceea acea marire fiind surplusul de teren)...acum o luna vecinul a intabulat si el cu geometria peste mine pe motiv ca nu are mp...el stiind de surplus(vecinul fiind cel care cumpara acest teren acum 6 ani...el nu a fost parte la proces)

Deoarece s a impins un metru de la linia hotarului intentionat apre mine.Oficiu cadastru ia aprobat conform unei sentinte date in 93 care nu a fost aplicata niciodata si si a pierdut efectele!Ce este fe facut?
Constructie gard teren intravilan!
Doresc sa construiesc un gard 25 metri fundatie boltari...si 100 metri stalpi cu plasa....cei 125 de metri sunt doar o latura a terenului care este intabulat ...am nevoie de autorizatie pt ambele tipuri de gard?....vecinul nu este de acord sa construim impreuna iar eu vreau sa construiesc pe terenul meu de la punctul zero inspre mine.....la ce distanta de limita hotarului pot construi gard daca vecinul nu este de acord si in ce conditii?...la primarie mi s a spus ca pot construi gard la 60 centimetri de linia hotarului inspre mine,deci cei 60 de centimetri ii raman vecinului?astept raspuns va multumesc!
Discuție gratiere
daca am fost condamnat la 2 ani inchisoare cu suspendare .........pot cere gratierea de la presedintele romaniei sau amnistia.?ce sanse am ?si unde ma pot adresa?
sunt chemat in instanta pentru fond-infractiuni privind circulatia pe drumurile publice(oug nr.195/2002);am fost oprit de un echipaj de politie -am suflat in epilotest ,am avut alcoolemia 0,4,am fost condus la spital unde am refuzat recoltarea probelor biologice pe motiv ca sunt alergic la injectii;ce sanse am sa scap fara cazier?ajutorrrrrrrrrrrr;pot aduce un act medical prin care sa rezulte sustragerea?