avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 118 soluții astăzi
Forum Activitate mon8

Activitate mon8

Buna seara,

Multumesc pentru raspuns.

Daca nu semnez instiintarea de preaviz, aceasta intra in vigoare la data inmanarii?

Cele trei articole 58 coroborat cu 65 alin 1 si 66, influenteaza modificarea deciziei de incentare a contractului individual de munca.
M-ar interesa daca angajatorul ar putea motiva in decizia de incetare a contractului de munca,vina salariatului conform articolului 58 CM?
Se poate la semnarea instiintarii de preaviz, sa mi se refuze, prezenta in cadrul firmei?
La sfarsitul preavizului, cand se emite decizia de incetare a contractului individual de munca, angajatorul poate sa treaca concedierea pe motive ce tin de angajat: absentarea nemotivata a salariatului pe perioada preavizului? Daca da ce pot face?

Multumesc anticipat.
Astept urgent un raspuns.
Buna ziua,

Pe data de 05 ale lunii, dupa o perioada de concediu medical soldata cu 2 internari, mi s-a adus la cunostiinta de catre superiorul ierarhic, angajarea altei persoane pe postul meu.
In urma unor discutii cu reprezentantul H.R., care a apelat la toate uneltele de intimidare, pentru a ma determina sa demisionez; acesta impreuna cu reprezentantii firmei au luat decizia restructurarii postului, singura cale legala din partea lor pentru a ma determina sa plec din firma.
Instiintarea de preaviz, am primit-o astazi si contine, desfiintarea unor posturi datorita situatiei economice nefavorabile.
Mi se aduce la cunostiinta, ca societatea nu dispune de locuri vacante similare(chiar daca in urma cu o saptamana au angajat o alta persoana).
Preaviz conform art.73, 20 de zile lucratoare de la data luarii la cunostiinta a prezentului preaviz, contractul individual de munca sa inceteze conform art 58 coroborat cu art. 65 alin 1 si 66 din codul muncii.( in prealabil mi s-a spus ca acest contract se va desfinta doar conform art 65 alin 1 ).
Pot absenta 4 ore /zi., fara modificari salariale. Mi s-a mai trecut si art 67.CM, art 78 alin 1 si 2, CCMUN 2007-2010, voi beneficia de o compensatie egala cu un salariu lunar, in afara drepturilor salariale la zi, si art 82 alin 1 CCMUN.

Intrebare: Ce efecte negative au articolele coroborate, ma intereseaza in special art. 58
Desfacerea contractului de munca se poate face doar cu art 61 alin 1?
Se poate face contestatie, in cazul in care nu sunt de acord cu art 58?
Daca nu semnez instiintarea, ce implica?
Decizia de desfacere a contractului individual de munca conform art. 65 alin 1, trebuie emisa si inmata odata cu inmanarea instiintarii de preaviz?
In acest moment sunt obligata, sa inmanez instiintarea de preaviz semnata. Ce pot face in aceasta situatie?

As vrea sa stiu daca se poate contesta instiintare de preaviz si decizia?


Va multumesc anticipat.
Astept raspuns urgent.