avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 532 soluții astăzi
Forum Activitate nacl

Activitate nacl

Stimata doamna. Pentru a va putea ajuta avem nevoie de toate detaliile.
Eu o sa va prezint pe scurt doua variante. Cand o sa prezentati situatia completa, o sa detaliez.
1.Intocmiti o dispozitie de plata 461=5311
2. Asociatul imprumuta firma 5311=455
Răspuns la discuția HG nr.44 din 2004
Singurele documente pe care le detin sunt urmatoarele:
-hotararea judecatoreasca prin care devin proprietarul masinii
-copie contract de vanzare-cumparare cu A
-hartie de la politie ca masina nu a fost inmatriculata niciodata pe numele meu
-hartie de la politie ca masina este radiata din circulatie
-hartie de la primarie ca figurez la finante cu masina

Eu imi recunosc greseala si imi asum prostia facuta. Asta inseamna ca trebuie sa astept pana face autoturismul 50 de ani ca sa fie considerata masina de epoca si sa nu mai platesc impozit?Nu au mai fost cazuri in Romania de genul,in care nu se mai stie nimic de cumparator si masina? Nu exista nicio speta de genul?
Multumesc.
Răspuns la discuția HG nr.44 din 2004
In baza sentintei A a radiat masina de pe numele lui de la finante , si automat a fost inregistrata pe numele meu.Cei de la politie au radiat masina ,nu stiu in baza carui articol.(in hartia pe care o am de la politie sunt scrise ca masina nu a fost inregistrata niciodata pe numele meu. Nu eram cu nimeni la vanzare. Masina a fost vanduta intr-un targ de masini.
Nelamurirea mea este si alta... eu am vandut masina in 2006, dar aveam dreptul acesta? Eu avem doar un contract de vanzare-cumparare cu A. Eu abia in 2008 am devenit proprietar ,in baza sentintei.
Răspuns la discuția HG nr.44 din 2004
Multumesc pentru raspuns. Mai jos aveti prezentata situatia autoturismului meu:


In anul 2003 am cumparat un autoturism Dacia .La acea vreme am incheiat un contract de vanzare cumparare cu respectiva persoana(numita A). In 2006 eu am vandut masina mai departe,fara sa inchei niciun contract de vanzare-cumparare, cu persoana(numita B). In 2008 A ma da in judecata ca nu am inmatriculat masina pe numele meu. In februarie 2008 instanta hotareste radiere masinii de pe persoana A si inmatricularea pe numele meu. Satul sa mai platesc impozitul, in 2013 am depus o cerere de actiune in constatare la judecatorie,sub indrumarea doamnei de la registratura. Dansa m-a sfatuit sa cer constatarea dreptului de proprietate asupra autoturismului , radierea ei de la finante. Am primit citatie de la judecatorie , se solicita numele si prenumele persoanei B careia i-am vandut masina, in caz contrar cererea este nula. Precizez ca nu-l mai stiu.
Am o hartie de la politie in care se precizeaza ca masina nu a fost niciodata inmatriculata pe numele meu.Masina in momentul de fata este radiata din circulatie.
Cei de la finante nu vor sa-mi scoata masina de la impozit chiar daca este radiata de la politie.

Cum procedez mai departe?

Multumesc.
Răspuns la discuția HG nr.44 din 2004
Nu vreau sa fac nicio ilegalitate. Vreau doar sa numai platesc impozitul pentru un bun care nu se mai afla in posesia mea. Daca am facut greseala de a vinde masina unui necunoscut,asta inseamna ca trebuie sa platesc impozit toata viata? Nu pot sa declar ca este predata la fier vechi ca nu sunt sigur de lucrul acesta. Nu pot sa declar ca este furata pentru ca nu este adevarat.Exista vreo posibilitate sa nu mai platesc impozitul? Va multumesc.
Răspuns la discuția Procedura radiere autoturism


HG nr.44 din 2004 prin care se aprobă Normele de aplicare a Codului Fiscal

Astfel, in conformitate cu pct.122, alineatele (2) şi (3), Titlul IX., "Pentru mijlocul de transport pentru care contribuabilul nu mai poate face dovada existentei fizice, scaderea de la plata impozitului pe mijloacele de transport se face prin prezentarea unui document din care sa reiasa ca mijlocul de transport a fost dezmembrat", "In lipsa documentului prevazut mai sus, contribuabilul care nu mai poate face dovada existentei fizice a mijlocului de transport cu care figureaza inregistrat in evidentele compartimentului de specialitate al autoritatilor administratiei publice locale va prezenta o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte elementele de identificare a contribuabilului si a mijlocului de transport respectiv, documentul prin care a dobandit acel mijloc de transport, imprejurarile care au condus la pierderea acestuia", ami citat din reglementarea menţionată.

Cum interpretati acest articol? La ce se refera "PIERDEREA ACESTUIA"? La document sau la mijloc de transport?

Va multumesc.


Răspuns la discuția Procedura radiere autoturism
Multumes pentru raspuns.Este vorba despre o dacia 1310 din 1987.Am predat cumparatorului toate actele si cheile. Precizez ca de la administratia financiara mi s-a respinsns radierea autoturismului in baza declaratiei pe propria raspundere.Instanta mi-a respins cererea de actiune in constatare ,conform art 133 Cpc.
Mai departe cum as putea proceda?
HG nr.44 din 2004 prin care se aprobă Normele de aplicare a Codului Fiscal

Astfel, in conformitate cu pct.122, alineatele (2) şi (3), Titlul IX., "Pentru mijlocul de transport pentru care contribuabilul nu mai poate face dovada existentei fizice, scaderea de la plata impozitului pe mijloacele de transport se face prin prezentarea unui document din care sa reiasa ca mijlocul de transport a fost dezmembrat", "In lipsa documentului prevazut mai sus, contribuabilul care nu mai poate face dovada existentei fizice a mijlocului de transport cu care figureaza inregistrat in evidentele compartimentului de specialitate al autoritatilor administratiei publice locale va prezenta o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte elementele de identificare a contribuabilului si a mijlocului de transport respectiv, documentul prin care a dobandit acel mijloc de transport, imprejurarile care au condus la pierderea acestuia", ami citat din reglementarea menţionată.
Cum interpretati acest articol? La ce se refera "PIERDEREA ACESTUIA"? La document sau la mijloc de transport?

Va multumesc.
Buna ziua.
As dori sa stiu care este procedura,pentru radierea unui autoturism care nu se mai afla in posesia mea ,dar in continuare este in proprietatea mea in acte.Specific ca la vanzare nu s-a facut niciun act de vanzare-cumparare. Actele au fost predate cumparatorului!Nu cunosc numele cumparatorului.
Va multumesc.
Si la primarie mai este inregistrata? Mai platiti impozit?