Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Procedura radiere autoturism
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Procedura radiere autoturism

Buna ziua.
As dori sa stiu care este procedura,pentru radierea unui autoturism care nu se mai afla in posesia mea ,dar in continuare este in proprietatea mea in acte.Specific ca la vanzare nu s-a facut niciun act de vanzare-cumparare. Actele au fost predate cumparatorului!Nu cunosc numele cumparatorului.
Va multumesc.
Buna ziua,
In primul rand, consider speta dvs neadevarata intru totul insa voi raspunde partial pana cand ne veti suplimenta datele cu urmatoarele raspunsuri

- au fost predate ambele chei si actele unui X ? fara nume , fara telefon, fara adresa?

1. In primul rand MERGETI LA NOTAR si declarati situatia de fapt si anume ca nu mai sunteti in posesia autoturismului din data de.....Aceasta declaratie va confera o dovada de nevinovatie in cazul unui accident savarsit de X cu victime
2. Declaratia mergeti si o depuneti impreuna cu un memoriu la Administratia finaciara de sector , de unde asteptati raspunsul de scoateredin evidenta ..daca raspunsul este negativ, contestati in instanta
3. Solicitati politiei romane sa dea in urmarire generala autoturismul cu numarul de inregistrare ......., drept furat ! - poate aveti norocul sa gasiti in acest fel persoana care a cumparat de la dvs

4 . Radierea autoturismului in final de la Politie este anevoioasa fara actele de mai sus ..

Parerea mea este ca autovehicului a fost amanetat unui samsar , acesta disparand fara urma , IN ACEST CAZ, MERGETI SI DECLARATI MASINA FURATA .
In conditiile in care la momentul instrainarii autoturismului au fost acordate atat cheile cat si toate documentele originale aferente,proprietarul de drept nu poate sustine si nu poate proba in conditiile legii eventualul furt al autoturismului
Multumes pentru raspuns.Este vorba despre o dacia 1310 din 1987.Am predat cumparatorului toate actele si cheile. Precizez ca de la administratia financiara mi s-a respinsns radierea autoturismului in baza declaratiei pe propria raspundere.Instanta mi-a respins cererea de actiune in constatare ,conform art 133 Cpc.
Mai departe cum as putea proceda?
din punctul meu de vedere, lipseste acuratetea spetei
asteptam toate informatille pentru a putea emite o opinie legala completa si sustinuta in drept

HG nr.44 din 2004 prin care se aprobă Normele de aplicare a Codului Fiscal

Astfel, in conformitate cu pct.122, alineatele (2) şi (3), Titlul IX., "Pentru mijlocul de transport pentru care contribuabilul nu mai poate face dovada existentei fizice, scaderea de la plata impozitului pe mijloacele de transport se face prin prezentarea unui document din care sa reiasa ca mijlocul de transport a fost dezmembrat", "In lipsa documentului prevazut mai sus, contribuabilul care nu mai poate face dovada existentei fizice a mijlocului de transport cu care figureaza inregistrat in evidentele compartimentului de specialitate al autoritatilor administratiei publice locale va prezenta o declaratie pe propria raspundere din care sa rezulte elementele de identificare a contribuabilului si a mijlocului de transport respectiv, documentul prin care a dobandit acel mijloc de transport, imprejurarile care au condus la pierderea acestuia", ami citat din reglementarea menţionată.

Cum interpretati acest articol? La ce se refera "PIERDEREA ACESTUIA"? La document sau la mijloc de transport?

Va multumesc.