avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 666 soluții astăzi
Forum Activitate nataliaz

Activitate nataliaz

Buna ziua!
Care ar trebui sa fie salariu incadrare pentru un registrator medical cu gradația 4 intr-un spital clinic judetean, angajat în 2022, februarie?
Mulțumesc!
Discuție cod COR 334401
Buna ziua!
Un angajat ca statistician medical, la angajare a primit cod COR 334401, care e corespunzator functiei de registrator medical.
La incheierea contractului nu a primit adeverinta pe un cod COR anume ci este specificata doar functia, poate candida pe post de registrator medical?
I se spune ca nu ar putea candida datorita functiei initiale, de statistician medical care are alt cod. A fost incadrat, pe contractul de munca fiind trecut COR 334401.
E importanta titulatura cu care a fost incadrat sau codul COR?
Adica avand COR 334401 nu ar trebui sa intampine greutati la aplicarea pt functia care corespunde acestui cod, de fapt?

Multumesc!
Răspuns la discuția art 31 alin 3 -drept somaj
multumesc!
Buna ziua!
Angajat aflat in perioada de proba primeste notificare privind incetarea contractului individual de munca in temeiul art 31 alin. 3 din legea 53/2003.
Are acesta dreptul la somaj?
Buna ziua!

Daca angajatorul nu respecta restrictiile impuse prin HG si decizia CNSU privind masurile suplimetare pt gestionarea riscului de sanatate publica, interpreteaza in interesul lui aceste hotarari si imi impune prezenta la serviciu, sunt vinovata cu ceva pt incalcarea acestor masuri?

Am incercat prin tot ce am stiut sa ii aduc la cunostiinta ca nu sunt respectate aceste restrictii dar o tine una si buna.
Răspuns la discuția perioada de proba- somaj tehnic
Va multumesc!

Mai am o intrebare, daca imi puteti oferi raspuns.

Din perioda de proba, cea de 90 zile, se poate intra in somaj?
Răspuns la discuția perioada de proba- somaj tehnic
Ambele

Are drept pt ele?
Buna ziua!
un angajat cu vechime in munca, aflat acum in perioda de proba, dar care are intrerupere in munca 13 luni anterior acestui contract, in cazul instituitii unei situatii ce presupune suspendarea activitatii temporare a firmei din cauza incidentei Covid la nivelul localitatii, poate beneficia de acest somaj?
Daca firma se inchide de tot poate beneficia de somaj sau ramane fara acest drept deoarece nu are lucrate 12 luni anterior?

multumesc
Buna ziua!
Mama mea a decedat in urma cu 9 ani. Eu am un frate. De la decesul mamei nu am facut succesiunea niciunul dintre noi. Pot deschide succesiunea neavand niciun act de proprietate in posesia mea, toate fiind la frate, pentru unele prorietati nici nu avem acte pt ele?
Pot mostenii proprietatile pt care nu am acte si nu stiu de ele? Exista un mod de a afla care sunt acestea?
Multumesc!
Buna ziua!

Angajat in cadrul unui spital, cu demisie din 1 aprilie 2020, am depus solicitare de acordare a indemnizatiei de 75% conform legii 19/2020 (pt zilele cand se inchid scolile la copiii sub 12 ani, neputand beneficia de ele datorita muncii in sistemul sanitar) inca din luna martie.
Dupa lungi tergiversari in iunie aflu ca nu au in evidenta cererea mea .(anterior gasita intr-un dulap la salarizare , ratacita). Fac alta cerere, cu toate documentele solicitate anexate, pe care o inregistrez la registratura spitalului.
Mi se comunica verbal de la Salariazare ca cererea a fost aprobata.
Contractul de munca se incheie cu data de 15.07.2020. Banii pt concediul restant neefectuat ii primesc, dar nu si banii pt cei 75% acordati de legea 19/2020. Pe fluturas apare doar nr de zile pt care am dreptul la 75% , dar fara valoare .
Am luat legatura cu serviciul Salarizare care invoca faptul ca banii se vor platii doar dupa ce CNAS v-a livra suma pt aceasta.
Or, conform legii, acesti bani nu ar trebui platiti din fonduri proprii, si ulterior recuparati de la AJOFM?

De asemenea, in luna august, in contul alocat cardului de vacanta s-a incasat suma pt voucherele de vacanta aferente anului 2020. Nu am intrat in posesia acestui card.

Ce ma sfatuiti sa fac pentru a intra in posesia acestor drepturi?

Multumesc!