avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 191 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... perioada de proba- somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

perioada de proba- somaj tehnic

Buna ziua!
un angajat cu vechime in munca, aflat acum in perioda de proba, dar care are intrerupere in munca 13 luni anterior acestui contract, in cazul instituitii unei situatii ce presupune suspendarea activitatii temporare a firmei din cauza incidentei Covid la nivelul localitatii, poate beneficia de acest somaj?
Daca firma se inchide de tot poate beneficia de somaj sau ramane fara acest drept deoarece nu are lucrate 12 luni anterior?

multumesc
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 13:48, 22 Septembrie 2021
Vorbiti de somaj tehnic sau de somaj?
Ambele

Are drept pt ele?
1. Poate beneficia de somaj tehnic.

2. Pentru somaj trebuie sa se indeplineasca mai multe conditii, si anume :
Legea nr.76/2002 :
Art. 34

(1) Somerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
b) nu realizează venituri sau realizează, din activităţi autorizate potrivit legii, venituri mai mici decât valoarea indicatorului social de referinţă, în vigoare;
c) nu îndeplinesc condiţiile de pensionare, conform legii;
d) sunt înregistraţi la agenţiile pentru ocuparea forţei de muncă în a căror rază teritorială îşi au domiciliul sau, după caz, reşedinţa, dacă au avut ultimul loc de muncă ori au realizat venituri în acea localitate.
........

Art. 17
(1) În vederea stabilirii dreptului de indemnizaţie de şomaj, şomerii prevăzuţi la art. 16 lit. a) sunt persoanele care se pot găsi în una dintre următoarele situaţii:
a) le-au încetat raporturile de muncă din motive neimputabile lor;
....


Art. 5 din Normele de aplicare a Legii nr.76/2002 prevede:
Prin motive neimputabile, în sensul art. 17 alin. (1) din lege, se intelege:
a)încetarea raportului de muncă în temeiul art. 56 alin. (1) lit. a), b), d), e), g) şi i), art. 61 lit. c) şi d), art. 65 alin. (1), art. 95 alin. (4) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;

b)încetarea raportului de muncă la iniţiativa angajatorului, prin notificare scrisă, în temeiul art. 31 alin. (3) din Legea nr. 53/2003, republicată, cu modificările şi completările ulterioare;
......

Prin urmare, acestea sunt articolele care dau posibilitatea sa se beneficieze de somaj.

In general, se beneficiaza de somaj daca:
- c.i.m. a fost incetat din motive neimputabile salaiatului
- fostul salariat a realizat un stagiu minim de cotizare de 12 luni in ultimele 24 de luni anterioare datei depunerii actelor la AJOFM.

Stagiul minim de cotizare poate fi cumulat de la mai multi angajatori si nu numai de la unul singur.
Va multumesc!

Mai am o intrebare, daca imi puteti oferi raspuns.

Din perioda de proba, cea de 90 zile, se poate intra in somaj?
Da, se poate întra în șomaj în condițiile menționate anterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somaj baltaggeanina baltaggeanina Am lucrat 24 ani in acelasi loc si mi-am dat demisia.Acum m-am angajat pe o perioda de determinata .In cazul in care angajatorul restructureza postul pot ... (vezi toată discuția)
Obtinere somaj marianabrt marianabrt ce perioada trebuie sa lucrezi minim ca sa poti beneficia de somaj? (vezi toată discuția)
Somaj MariaRamona MariaRamona Buna ziua, Ca si salariat am solicitat concediu fara plata pentru 12 luni de zile si s-a aprobat. La revenire, angajatorul mi-a spus ca o sa-mi inceteze ... (vezi toată discuția)