avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 693 soluții astăzi
Forum Activitate atalinna

Activitate atalinna

Poti intenta proces de divort la un tribunal din Romania.Prin ambasada nu se poate divorta,nu este de competenta lor.
gi_jane2 a scris:

Nu e obligat sa se prezinte. Daca instanta constata ca procedura de citare e indeplinita, procesul se va judeca in lipsa. Semnand citatia inseamna ca a luat la cunostinta ca are divort pe rol.
Mergeti la primul termen si vedeti ce se intampla, spuneti ca nu vrea sa se prezinte.



Asa am procedat si impreuna cu avoc.am si incheiat div.Sentinta de div se va pronunta in scurt timp.Multumesc frumos.
Daca de exemplu in cazul separararii in fapt el ar fi in tara/in Romania si nu se prezinta la proces..in acest caz cum s-ar proceda?
El nu se va prezenta la proces iar in Egipt nu va semna citatia dupa cum mi-a declarat.Este o problema daca nu semneaza citatia?Daca a semnat aici citatia de ce mai trebuie citat inca odata in Egipt?
Care este rostul ca el sa mai fie citat si in Eg din moment ce nu a ramas aici ptr a definitiva divortul?
Buna ziua.Urmeaza sa am primul termen ptr divort in cateva zile.Am intentat actiune de divort,sotul a semnat citatiasi a fost prezent la sosirea cdelor de laautoritatea tutelara.Mentinez`sotul este egiptean iar ultimul domiciliu comun a fost in Romania unde acesta a venit cu viza de intregire a familiei.Avem si un minor rezultat din casatorie.Actiunea de divort am intentat-o pe motiv de infidelitate a sotului si a tensiunilor rezultate.Sotul s-a intors in Eg fara a mai demara depunerea actelor ptr viza de sedere si nu a exprimat vreo dorinta legata de minor(acesta este cetatean roman).Acest lucru inseamna banuiesc separare in fapt.Aceasta plecare a lui este in avantajul meu?Se poate ca sa mai trebuiasca sa fie trimisa inca o citatie ptr el in Eg??
Am mai incercat sa vorbesc cu angajatorul insa acesta motiveaza lipsa resurselor financiare din cauza insolventei,desi angajatilor le-au fost platite salariile pe luna trecuta...Am vbit si la C.J.A.S si acestia mi-au spus ca sesizarea se face personal de catre mine sau un membru al familiei ptr ca ei sa verifice daca in primul rand s-au depus concediile medicale pre si postnatale la ei.Angajatorul nu are de platit o suma mare si nu cunoaste cred faptul ca este pasibil de amenda in cazul neplatii de isi permite un astfel de lucru.
Cum se procedeaza in cazul in care o cetateanca romanca este casatorita cu un cetatean egiptean daca aceasta doreste sa intenteze divort?Mentionez exista un certificat de casat.romanesc eliberat de ambasada Romaniei din Cairo.Cetateanul egiptean se afla in Romania cu viza de reintergire a familiei in acest moment(inca nu a obtinut viza de sedere sau rezidenta).Se poate merge la primarie unde cetateanca romana va cere divort?Care este procedura?I se poate lui anula o parte din viza primita daca se face cerere la ORI in acest sens???

Mentionez ca cetateanul egiptean este de religie musulmana,cetateanca romana este crestina.Avem un copil de cateva luni,acesta are certif de nastere romanesc.Pot cere div la judecatoria din orasul meu si incredintarea minorului?Mentionez ca el nu are nici o sursa de venit.Va rog sfatuiti-ma.


Va referiti la administratorul judiciar care este reprezentat de un avocat al casei de insolventa/?Acestuia sa ii cer deci verificarea.
Imi cer scuze ca nu am fost foarte exacta:eu am predat concediul de maternitate in timpul cat firma era in insolventa.Firma desfasoara activitate si in continuare.In acest caz ce obligatii are fata de mine?

Deci ma adresez Casei de Sanatate...Exista vreo lege care prevede situatia mai sus mentionata de mine?Ma refer la concediu maternal luat in timpul cat firma era in insolventa?