avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 212 soluții astăzi
Forum Activitate Duddi

Activitate Duddi

Duddi a scris:

Acum, daca tot mi'ati raspuns... voi profita putin prin inca o intrebare. Exista vreo solutie legala prin care celalat isi asuma raspunderea pentru toate operatiunile economice desfasurate in firma? Presupun ca nu'l va incanta ideea ca il pot acuza de frauda. Mai ales ca stie ca am sanse mari de castig. Din cate am citit raspunderea se poate pune si asupra unui administrator. Eu nu vreau sa fac rau nimanui doar sa apar ce este al meu, adica un apartament in care locuieste familia mea, dar e pe numele meu
Va multumesc


Va rog mult de tot sa nu ma uitati cu un raspuns!
Acum, daca tot mi'ati raspuns... voi profita putin prin inca o intrebare. Exista vreo solutie legala prin care celalat isi asuma raspunderea pentru toate operatiunile economice desfasurate in firma? Presupun ca nu'l va incanta ideea ca il pot acuza de frauda. Mai ales ca stie ca am sanse mari de castig. Din cate am citi raspunderea se poate pune si asupra unui administrator. Eu nu vreau sa fac rau nimanui doar sa apar ce este al meu, adica un apartament in care locuieste familia mea, dar e pe numele meu
Va multumesc
gabescu a scris:

Depinde cum este stabilita raspunderea in statutul societatii, individuala ori solidara.
Administratorul raspunde personal individual numai pentru fapte de natura penala.


Sa inteleg ca nu se poate face nimic? Doar sa astept sa ma execute?
Buna ziua,
Am avut o societate comerciala (2 asociati) in care eu nu am desfasurat activitate economica decat in primul an, retragandu'ma doar faptic nu si in acte (asociatul nu mi'a aprobat cererea de retragere din firma)
Firma s'a lichidat. Un furnizor a dat in judecata firma pentru datorii neplatite, urmand ca vineri sa aiba loc procesul pentru atragerea raspunderii asupra administratorilor.
Intrebarea mea este daca am dovezi solide (acte si persoane) ca celalalt asociat a desfasurat activitate pe firma, se poate atrage raspunderea numai asupra lui.
Astept raspunsul dumneavoastra
va multumesc
Buna ziua,
In februarie 2005 am infiintat o societate comerciala (SRL), 2 asociati cu drepturi si obligatii egale (50%-50%)
In urma neintelegerilor eu am renuntat faptic la a mai participa la activitatea firmei, gasindu'mi un loc de munca in decembrie 2006.
Asociatul a refuzat sa'mi aprobe iesirea legala din firma.
Starea firmei la ora actiala pe Recom este:
- este sub incindenta Legii nr. 85/2006
- bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2008
- Bilanţul anual nedepus la registrul comerţului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007

Azi am primit un telefon de la un furnizor ca a dat firma in judecata pentru recuperarea debitului (27.000 debit principal + 46.000 penalizari) si ca va proceda la executarea silita a averii administratorilor.

Precizez ca toate actele au fost semnate de celalalt ascociat (facturi, contracte etc.) incepand cu decembrie 2006, moment in care eu m'am restras doar faptic, nu si legal.

Intrebarea mea este...evident...ce pot face?
Pot chema asociatul in instanta (din cate am inteles e plecat din tara de vreo 2 ani) pentru a demonstra ca toate cumpararile si vanzarile au fost semnate de el?

Astept raspunsul dumneavoastra cu mare interes.
va multumesc

elis a scris:

:offtopic: Interventie moderator
@Duddi
Scrierea nejustificata cu majuscule este greu de citit. Va rog sa tineti cont ca folosirea excesiva a tehnicilor de subliniere a textului echivaleaza cu a tipa la ceilalti utilizatori, actiune care ar putea fi interpretata ca fiind agresiva in forum.



Mii de scuze pentru literele mari! Iata varianta cu litere mici! :)

Nu stiu legislatia in domeniu, de aceea am apelat la acest site. Firma apare dizolvata, nu lichidata...e unul si acelasi lucru?
Si daca intr-adevar nu se mai poate face nimic, ce riscuri implica? Aadica averea mea personala este in pericol, iar daca da...cum o pot proteja? Este nevoie sa ajung in proces cu asociatul meu pentru a-mi apara averea personala?

Va multumesc!
NU STIU LEGISLATIA IN DOMENIU, DE ACEEA AM APELAT LA ACEST SITE. FIRMA APARE DIZOLVATA, NU LICHIDATA...E UNUL SI ACELASI LUCRU?
SI DACA INTR-ADEVAR NU SE MAI POATE FACE NIMIC, CE RISCURI IMPLICA? ADICA AVEREA MEA PERSONALA ESTE IN PERICOL, IAR DACA DA..CUM O POT PROTEJA? E NEVOIE SA AJUNG IN PROCES CU ASOCIATUL MEU PENTRU A-MI APARA AVEREA PERSONALA?

VA MULTUMESC!
INTREBAREA ESTE DACA IN ACESTE CONDITII EU POT IESI DIN FIRMA PRIN ACT CESIUNE PARTI SOCIALE.
VA MULTUMESC
Buna ziua
In anul 2005 am infiintat o societate comerciala, SRL din care fac parte 2 asociati, ambii administratori.
Eu m'am restrat din societate pentru ca nu eram de acord cu deciziile asociatului. Retragerea s-a facut doar in fapt nu si in acte
Asociatul meu s-a ocupat de societate iar eu mi-am gasit un loc de munca. M-a asigurat ca are toate actele depuse la zi. De curand am aflat ca nu este asa, societatea fiind in curs de lichidare la registrul comertului cu nenumarate datorii la stat si furnizori, bilantul nedepus din 2006. toate contractele, facturile, biletele la ordin, cec'urile etc au fost semnate de el.
Eu doresc sa ies din firma, iar asociatul este de acord. Am fost sfatuita de un consilier al acestui site sa fac un act de cesiune parti sociale, asta in cazul in care firma mai exista.
Cum aflu daca firma mai exista??
Pe site'ul RECOM apar urmatoarele date despre firma:

- Dizolvare judiciara cf. art. 237 din Legea 31/1990
- Bilanţul anual nedepus la registrul comerţului pe anul 2006
- Bilantul anual nedepus la registrul comertului pe anul 2007

Pe site'ul ONRC nu exista exista o hotarare judecatoreasca de numire a lichidatorului, nu exista o hotarare judecatoreasca de radiere in conditiile Legii nr. 31 / 1990 - art. 237 (8) si nici o hotarare a tribunalului prin care s-a pronuntat dizolvarea pentru neindeplinirea obligatiei de majorare a capitalului social la limita legala.

Ce se poate face in situatia asta?

Va multumesc
Exista vreun model de cesionare a partilor sociale?
Vreau sa fie totul in regula din puct de vedere juridic, merg eu la registrul comertului si depun ce trebuie.
Cum aflu daca firma mai exista? Tot la registru?
Multumesc foarte mult pentru raspuns!