avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 670 soluții astăzi
Forum Activitate sebeni

Activitate sebeni

Răspuns la discuția Abuz Orange
Eu am depus cerere scrisa la Orange pentru anulare abonament, si ca sa vezi, cererea nu s-a depus. Adica eu am uitat de la mana pana la gura sa depun cerere de anulare. Dar este adevarat ca am fost in magazin in data X si am depus o cerere de anulare doar la internet. Cererile scrise se iau, se citesc si se pun intr-o cutie sub tejghea. Nu exista nici o evidenta a lor. Deci poti depune o cerere.Deci poti depune o cerere de anulare in fiecare zi, ca ei pot sa se faca ca nu stiu.Halal companie multinationala
Ca persoana juridica am avut contract de telefonie mobila cu firma [EDITAT] pentru 3 numere si internet
In luna iulie am fost la un magazin [EDITAT] ca sa anulez abonamentul de internet si 2 abonamente de voce si sa trec pe cartela un al trelea abonament. De acolo mi s-a spus ca abonamentul de internet era deja anulat, dar sa mai depun o cerere scrisa pentru orice eventualitate. De asemenea mi s-a spus sa depun cerere scrisa pentru anularea abonamentelor de voce si trecerea pe cartela.Urma ca pe 25 august sa nu mai am nimic de platit( doar daca depaseam minutele incluse in abonament). Pe 27 august, surpriza, in contul meu la [EDITAT] imi apare suma de 152 ron ca plata( adica valoarea abonamentului pentru cele 2 numere pe care le anulasem). La sezizarea mea, mi se raspunde in cele din urma ca nu mi-am anulat numerele, pentru ca nu exista nici o cerere. Ma duc la magazinul [EDITAT] unde depusesem cererile, si constat ca:
-cererile nu se inregistreaza in nici un fel( nu exista numar de ordine, registru de intrari, nici macar o rezolutie sau stampila pusa pe cerere)
-arhivarea cererilor se face la gramada in niste cutii puse sub tejghea
In cutii s-a gasit doar cererea mea de anulare a abonamentului de internet
Adica eu , care de 10 ani am avut abonament la [EDITAT] si nu am intarziat o data cu plata facturii, avand un abonament lunar in jur de 300 ron, brusc ma hotarasc sa afirm ca am anulat numerele si sa refuz sa platesc 150 ron. In timpul acesta nevorbind pe numerele presupus anulate. Tot eu, ma duc in luna iulie intr-un magazin [EDITAT] si depun o cerere scrisa de anulare a unui serviciu deja anulat si o cerere verbala(!) pentru modificarea unui abonament. Daca tot eram acolo de ce nu am depus tot o cerere scrisa? Nu pare mai realista varianta in care angajatul din magazin a rupt pur si simplu cererea mea de anulare a abonamentelor .Acum va intreb, unde pot reclama eu ca persoana juridica firma [EDITAT]? Pt. ca protectia consumatorului este doar pentru persoane fizice.
Vreau sa cumpar un apartament. Toate anunturile de pe Net sau din ziare sunt ale agentiilor imobiliare. Facand abstractie de faptul ca vrei un apartament in Drictor si esti dus la unul in Fizicienilor, dar de ca trebuie eu, ca cumparator sa platesc mii de euro comision agentiei pentru o vizita de 10 minute intr-un apartament?
Am o casa cumparata prin "prima casa'. daca o achit integral, pot sa o vand inainte de cei 5 ani?
Am avut un credit ipotecar.L-am platit, am radiat ipoteca. Acum vreau sa vand casa. Mi se cer incheierea de intabulare facuta la primul credit si dovada in forma autentica cum ca vechiul proprietar a primit banii de credit(adica cei dati de banca).Eu am cumparat acum 8 ani. Pot sa cer de la banca aceste acte din dosarul de credit?
Va multumesc. Probabil asa e. Chiar ma gandesc sa ii dau in judecata,nu de alta dar prea calca legea cu nesimtire. Noi platim milioane pentru ca am parcat masina gresit, desi in 90% din cazuri nu prejudiciem pe nimeni, iar ei isi bat joc de lege, motiv pentru care noi pierdem bani, timp si uneori sanatatea.Si nu ii pedepseste nimeni
Domnule, dumneavoastra chiar nu stiati ca nu se construieste fara autorizatie?Chiar nu stiati ca se anunta inceperea lucrarilor la ISC cu 15 zile inainte?Chiar nu stiati ca nici un constructor normal nu construieste daca nu exista autorizatie?Parca e greu de crezut.
In 15.04.2010 am depus un dosar pentru obtinerea unei autorizatii de constructie pentru consolidare si suprainaltare locuinta la P.S. 4.Am platit taxele si mi s-a spus ca o sa fiu anuntat. Dupa 1 luna am intrebat care este situatia. Mi s-a spus(verbal) ca dosarul nu e complet, pt. ca nu am proiect de instalatii( proiectantul a refuzat sa-l faca pe motiv ca"nu trebuie")si mai trebuie sa platesc o taxa la ).A.R. In 2 zile am dus si proiectul si chitanta de taxa. De atunci au mai trecut 7 saptamani. Am mai sunat la primarie si mi s-a spus ca nu s-a semnat , "pentru ca de foarte mult timp nu se semneaza nimic". Dar eu vad pe site-ul primariei ca saptamanal se semneaza 5-10 autorizatii de constructie, in conditiile in care cererile de autorizare sunt 1/3 din cele pe anul 2009. Tot pe site-ul primariei am aflat cu stupoare ca vecinul meu care a construit acum 3 ani fara autorizatie tocmai a intrat in legalitate. Iar autorizatia de urbanism i-a fost acordata in 5 zile( mie mi s-a dat in 2 luni).Pentru ca mi s-a scarbit de porcariile administrative romanesti vrem sa renuntam la autorizare(adica sa ne retragem dosarul) si sa nu mai construim. Vreau sa stiu daca mi se va returna taxa de autorizatie( a fost de 2000 Ron), si cum fac sa o cer.Se poate si fara actionare in judecata?
Răspuns la discuția schimbare avocat
Daca o facultate de 6 ani,5 ani specializare,doctorat nu este cel putin dublu unui avocat cu 4 facultate si examen de intrare in barou, atunci va las pe dumneavostra sa va apreciati calificarea. Dar de ce pe un proces cu o miza destul de mica,necastigat, se cere o suma echivalenta cu salariul unui secretar de stat pe 6 luni, nu cred ca inteleg. Oricum ,aveti un moto si o poza foarte sugestiva.Iar faptul ca "traiti si aflati", asa este.Din cand in cand mai trebuie sa aflati cate ceva. De exemplu faptul ca meseria de avocat se refera la faptul ca trebuie sa ajutati clientii din punct de vedere juridic in raport cu alte persoane sau institutii, nu insemna sa-l deposedati pe om de bunuri, si daca nu sunt cine stie ce bunuri, sa-l aduceti in sapa de lemn.
Răspuns la discuția schimbare avocat
Daca la avocati se cheama "munca voluntara"sa ceri 1000e avans +10% din castig (castigul poate fi intre 3000 si 60000 e) iar acum, cand procesul a inceput ,iar situatia e incerta,sa ceri inca 5000 e, jos palaria. Eu muncesc 1 luna, la un grad de calificare cel putin dublu ca un avocat si castig 1000e. Va multumesc