avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 579 soluții astăzi
Forum Activitate nimsyy

Activitate nimsyy

ok, multumesc.
legal ce ma sfatuiti sa fac sa grabesc putin lucrurile, pentru ca de fiecare data cand intreb cand se rezolva, primesc raspunsul negativ, respectiv:" firma se confrunta cu probleme financiare si nu putem onora datoriile'.
Este sau nu obligat noul administrator sa imi returneze banii?
Multumesc inca o data.
Buna ziua,
Nu exista niciun cont deschis pe numele angajatilor,sau cel putin nu ni s-a spus.
Nu am semnat nimic referitor la aceasta garantie, in CIM nu este mentionata, dar pe "fluturasii" de salariu este trecuta.
Pana sa intre in insolventa, colegii care plecau din firma isi primeau garantia aferenta la lichidarea din firma.
Acum este problema insolventei, si vreau sa stiu ce pot face sa imi recuperez bani pentru ca actualul administrator ignora acest aspect.
Multumesc.

petronela_gav a scris:

Garantia unde se afla? Este depusa intru-un cont in banca? Corect era sa fie depusa in cont pe numele dumnevoastra , insa nu o puteti scoate din cont fara acordul angajatorului!

Buna ziua,
Am lucrat la o firma particulara pana acum 3 luni cand s-a declarat insolventa, iar eu impreuna cu mai multi colegi, evident ne-am cauta loc de munca in alta parte(am demisionat, iar pe langa cererea de demisie am solicitat si restituirea garantiei)
Fostul angajator nu ne-a restituit garantia pe motivul problemelor financiare.
Eu personal am 8 ani lucrati in firma respectiva si lunar mi s-au retinut 50 lei garantie.
Cum pot sa imi recuperez banii? Ce trebuie sa fac?
Au trecut 3 luni de zile si nu vrea sa ne restituii banii.
Multumesc.

Buna ziua,
Lucrez la o firma privata in intervalul 07:00-15:30, sunt platita cf CIM pt 8h/zi, iar in CCM este mentionata pauza de masa de 30 min in afara celor 8h de munca.
Punctul de lucru unde imi desfasor activitatea se afla la 15km de oras.
La institutia in cadrul careia ne desfasuram activitatea(firma mea a inchiriat birouri) exista mijloc de transport care paraseste statia institutiei la ora 15:00.
In situatia in care eu termin programul la 15.30 nu am cum sa prind autobuzul fapt pentru care vreau sa renunt la pauza de masa in favoarea mijlocului de transport.
Cu masina personala nu imi permit sa fac naveta tocmai din considerente financiare.
Am pus problema in nenumarate randuri insa fara rezultat,ba ma mult de la HR mi s-a precizat ca este in dezavantajul meu pt ca va fi afectat atat salariul cat si evident, vechimea in munca. Este legal sa faca asta?
Multumesc
Răspuns la discuția partaj
multumesc pt raspunsuri si sfaturi...chiar avem nevoie.
constransa a fost...moral, amenintata, si asta, dupa cum spuneati si dvs., e mai greu de dovedit.
multumesc!
Discuție partaj
buna ziua,
am nevoie de cateva informatii referitoare la un partaj: sora mea este casatorita de 13 ani;impreuna cu sotul ei au luat un apartament, o masina si alte bunuri comune. in urma cu o saptamana sotul ei a intentat actiunea de divort.acum 2 luni de zile cand erau in discutii referitoare la divort, prin mijloace de constrangere, sotul cu parintii lui, au facut-o pe sora mea sa cedeze apartamentul in favoarea socrului(tatal lui); mentionez ca impreuna au doi copiii minori de respectiv 9 si 6 anisori, pt care tatal si-a luat angajamentul ca le va plati pensia alimentara.La fel si automobilul care era pe numele sotului, dar il cumparasera in timpul casatoriei, se pare ca l-a trecut pe numele tatalui sau.asadar ce sanse are sora mea ca dupa acest partaj sa dobandeasca ceva.Astept un raspuns de la dvs.sfaturi.multumesc.
Răspuns la discuția vreau sa schimb prenumele
d-na avocat AVLIL.....asa este,nu am incadrez la art.4, alin.2, b)
in acest caz, si anume ca in societate sunt cunoscuta sub un alt prenume decat cel trecut in buletin, am vreo sansa sa reusesc adaugarea acestuia la cel deja existent?

Buna ziua,
as dori cateva informatii referitoare la schimbarea prenumelui; mai exact as vrea sa mai adaug un prenume la cel deja existent, intrucat nimeni(in afara de familie si colegi de serviciu) nu imi cunosc prenumele real....inca de la nastere mi-au spus altfel deact eram trecuta in certificatul de nastere.
Acum ma confrunt cu problema ca nimeni nu ma stie dupa prenumele real....
am studiat OG 41/2003, dar nu ma regasesc decat in art.4, alin.2 b).
as dori sa stiu pasii exacti pe care tre sa ii parcurg.
Multumesc anticipat!