avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 381 soluții astăzi
Forum Activitate Cristina.P

Activitate Cristina.P

Răspuns la discuția schelele metalice-
oriunde mentionati un cod caen trebuie sa treceti si denumirea lui
Răspuns la discuția schelele metalice-
Va multumesc mult pentru raspunsuri dar din pacate trebuie sa revin cu aceasta problema mai veche.
Directorul meu s-a hotarat ca vrea sa faca vanzare, inchiriere si MONTARE / DEMONTAREde schele si va rog sa-mi spuneti daca este corect ce am gasit .

pentru vanzare trebuie codul : 4669
pentru inchiriere : 7732
pentru montare demontare trebuie : 4399

Dupa cate am inteles si am citit aceste activitati se cam exclud si practic trebuie sa adaug aceste coduri pentru a cuprinde tot.
Adica in 7732 este inchiriere fara servicii de montare demontare iar in 4399 este inaltare si demontare de schele fara inchiriere si mie imi trebuie ambele. Din moment ce mie imi trebuie toate aceste activitati ar trebui sa includ codurile astea nu ?

Va rog sa-mi spuneti daca e bine cum am gandit ca m-am saturat de aceste schele !#-o
Sunt de acord cu acceptarea tacita dar nu e suficienta pentru institutiile noastre. Contractele de administratori nu trebuie declarate la finante si la ORC ( lucru sustinut de anumiti avocati) ? Ma gandeam ca si actul aditional de prelungire ar trebui inregistrat.

In primul rand eu n-am inteles de ce l-au facut numai pe un an atunci cand s-a incheiat din moment ce in actul constitutiv al firmei s-a trecut ca ei sunt administratori pe o durata nelimitata. Acum vreau sa pun toate cap la cap sa fie in regula.

:(
E un SRL am specificat asta de la inceput.

Va multumesc mult pentru raspuns !
Speta este urmatoarea: Intr-un SRL cu 2 administratori numiti prin actul constitutiv unul din ei nu are contract de administrare si celalalt il are expirat.

Cel care nu are contract este cetatean italian care locuieste in Italia.( strain nerezident)


Ideea este ca in actul constitutiv este trecut ca sunt administratori pe perioada nelimitata.

Contractul de administrare ptr celalalt s-a facut numai pentru un an si este precizat ca se poate prelungi numai cu act aditional. Acest contract a expirat in 2007. Persoana este cetatean italian cu domiciul in Romania, cu permis de sedere. ( in concluzie rezident)
Ce pot sa fac in situatia asta ? As putea face un act aditional si sa trec anul 2008, ca si cum ar fi fost facut atunci si sa scriu ca se prelungeste pe perioada nelimitata? A doua problema ar fi daca trebuie dus undeva acest act, la registru la finante....? E prima data cand ma lovesc de problema asta si ''m-au trecut apele'' cand am descoperit aceste lucruri.#-o

Va rog frumos ajutati-ma cu un raspuns ca sa stiu si eu ce am de facut.
Am si eu cateva intrebari referitor la codul caen. As vrea sa stiu vanzarea si inchirierea de schele metalice in ce cod se incadreaza ? Din pacate doamnele de la Registru nu pot sa dea prea multe detalii recunoscand ca nici dansele nu stiu prea multe. Se incadreaza cumva la 4669 sau 7732 ?

In al doilea rand daca vreau sa introduc acest cod in obiectul de activitate al firmei, trebuie sa duc la Registru o hotarare AGA dupa care o sa preadu actul constitutiv actualizat ?

Va rog frumos sa ma ajutati pentru ca este foarte important !
Răspuns la discuția actualizare act constitutiv ?
Multumesc mult de raspuns. Sa inteleg ca nu este obligatoriu acum nu ?
Va rog sa ma ajutati intr-o problema .
Am actualizat obiectul de activitate al firmei, mi s-a dat noul CUI si extrasul de registru, in noiembrie 2008. Problema care se pune: trebuie sa actualizez actul constitutiv al firmei si ce as mai avea de facut in aceasta privinta?
Răspuns la discuția denuntarea unilaterala
NU. Initial ati avut dreptate. Problema este simpla : am de elaborat niste contracte cadru in care voiam sa stiu daca pot sau nu SA INCLUD PRINTRE CLAUZELE DE INCETARE A CONTRACTULUI, si aceasta posibilitate, ca partile sa denunte contractul cu o notificare prealabila de 15 zile ( sa zicem). Ati explicat foarte bine prima data. Pentru ca un contract sa inceteze exista mai multe variante, printre care voiam sa fiu sigura ca este si aceasta. Iar dl Brom sper ca nu-i trateaza pe toti clientii sai asa cum mi-a raspuns mie ....
Răspuns la discuția denuntarea unilaterala
Va multumesc pentru raspuns. Ma bucur ca dvs. ati inteles ce intrebam.