avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 490 soluții astăzi
Forum Activitate marrasimo

Activitate marrasimo

Răspuns la discuția legea 1/2009
Va multumesc pentru raspuns !
Răspuns la discuția legea 1/2009
Buna seara.Nu stiu daca sunt chiar la subiect,dar totusi incerc poate ma poate lumina cineva.La fel ca la multi altii contractul de inchiriere a apartamentului a expirat in data de 08.04.2009 .In cazul meu nu este cazul de vreo revendicare deoarece blocul in care locuiesc este construit in regimul comunist .Eu locuiesc de 20 de ani in acest apartament ,iar inaintea mea a mai locuit o batrana care a renuntat la contractul de inchiriere , noi fiind singurii chiriasi de cand s-a construit blocul,deci nu cred ca ar avea cine sa revendice apart.Problema sta in felul urmator:am mers la I.C.R.A.L pentru prelungirea contractului iar cei de acolo mi-au spus ca inca nu s-a dat ordonanta de guvern in vedera prelungirii contractelor .Ma tot amana :mi-au spus sa vin la sfarsitul lunii aprilie,acum la sfarsitul lunii mai .Chiria au spus sa o platesc caci oricum contractul se considera prelungit de la sine.Chiar nu mai inteleg nimic,mai ales ca nu imi primesc nici cererea de prelungire spunandu-mi ca nu este nevoie de asa ceva .Spun sa astept ,ok ,dar cat?? Stiti ceva in legatura cu aceasta ordonanta ,s-a dat,se da??? Va rog ajutati-ma cu un raspuns, cu un sfat.Va multumesc anticipat.
Va multumesc pt raspuns domnilor.Cred ca voi lua autorizatie.Am niste vecini......mai ales doamna de vis-a-vis :(
Buna seara. Am si eu o intrebare legata de subiect.Problema sta in felul urmator:am un apartament de 3 camere conf 3 ,stil vagon (camere ce intri din una in alta),stam cinci insi in apartament ,iar o cam .este bucataria nu o putem folosi ca dormitor.Vreau sa micsorez camera din mijloc cu un perete fals si sa mut usa in marginea camerei pentru a creea un mic hol pentru a ajunge in ultima camera unde si aici vreau sa mut usa la margine.pot face aceasta modificare fara autorizatie??
Va multumesc pentru raspuns.Chiar de aceea nu am lasat nici un document acolo caci ceva nu era in regula cu insistentele respectivilor de la i.c.r.a.l.Va multumesc din suflet
SI inca ceva :am incercat sa trecem contractul de pe numele mamei pe numele meu.Am fost la I.c.r.a.l. si m-am interesat.M-i sa zis ca se poate doar daca mama si fratele merg un fata notarului si declara ca cedeaza contractul in favoarea mea .Asa am facut ,dar ne-au intors spunandu-ne ca trebuia sa zica la notar ca cedeaza contractul definitiv.Bun.Asa am facut doar ca la notar n-i sa sugerat sa declare respectivii (mama si fratele)ca cedeaza definitiv contractul doar in favoarea mea specificandu-se clar asta deoarece se poate interpreta ca mama care e titular de drept renunta definitiv ne mai dorind casa si astfel sa ajungem pe drumuri.Iar cei de la I.c.r.a.l. spunand ca nu e bun actul ca trebuie sa declare ca renunta fara sa se specifice in favoarea cui.SINCER nU MAI INTELEG nimic.Va rog sa ma lamuriti daca puteti
Cu aceeasi problema ne confruntam si noi.Cei de la I.C.R.A.L. nu ne pot lamuri cu nimic,spunandu-mi chiar ca nu se stie daca se mai prelungesc contractele sau in ce mod se va face.Problema e ca noua n-i se expira pe 8 aprilie si nu stim incotro sa o luam,mai ales ca avem chiria ,intretinerea la zi neavand nici o restanta .