Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Modificari minore apartament-problema vecin
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Modificari minore apartament-problema vecin

Buna ziua. Problema e destul de clara si des intalnita la noi. In urma cu 2 ani am cumparat un apartament (am facut si cadastru + intabulare) si am facut dupa aceea o modificare: din bucatarie inspre logie aveam un geam, pe care l-am facut usa (l-am decupat pana jos). Eu nu consider ca modificarea afecteaza in vreun fel structura blocului. Intre timp, vecinul de deasupra a inceput efectiv sa 'demoleze' casa. Si-a daramat peretele dintre bucatarie si logie (care este beton armat) + pereti intre dormitoare si hol etc. Pun pariu ca nu are autorizatie, pentru ca nu cred ca i-o dadea cineva. Insa ma afecteaza, pentru ca cu ocazia asta si-a modificat si traseele la calorifere, tevi etc. si face probe la apa cand vrea el si cum vrea. Ultima oara m-a inundat si pe mine, si pe cei de dedesubt. Nu e sanatos. Nimeni nu se poate intelege cu el.
Ma gandesc sa-l reclam, pentru ca ce a facut el e periculos tare, insa mi-e ca va face la fel si voi fi si eu 'prins', cu toate ca la mine e ceva nesemnificativ.
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat va rog, ca asta ne-a exasperat pe toti. Ce pot sa fac ca totul sa fie ok si legal?
Ca sa nu mai zic ca de 2 luni darama si da gauri pana la 12-1 noaptea.
Multumesc.
Tobba, utilizator
o cerere catre asociatia de proprietari in baza legii asociatiei de proprietarii din august 2007 art. 10, sa ceri inspectarea apartamentului vecinului tau, alaturi de o reclamatie la politia de proximitate in care zici ca tulbura linistea publica B-)
Pentru ce ati facut dvs nu aveti nevoie de autorizatie.

Faceti o plangere la inspectoratul e stat in constructii . Aici gasiti date de contact pentru judetul dvs. www.isc-web.ro
In situatia dvs. nu aveti nevoie de autorizatie.
Buna seara. Am si eu o intrebare legata de subiect.Problema sta in felul urmator:am un apartament de 3 camere conf 3 ,stil vagon (camere ce intri din una in alta),stam cinci insi in apartament ,iar o cam .este bucataria nu o putem folosi ca dormitor.Vreau sa micsorez camera din mijloc cu un perete fals si sa mut usa in marginea camerei pentru a creea un mic hol pentru a ajunge in ultima camera unde si aici vreau sa mut usa la margine.pot face aceasta modificare fara autorizatie??
Daca nu stricati vreun perete de rezistenta puteti face aceste separari. Daca stiti ca o sa faceti zgomot si deranjati vecinii, e bine sa treceti pe la ei si sa-i anuntati, sa va scuzati ca o sa faceti ceva reparatii in casa.