avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 199 soluții astăzi
Forum Activitate ContSters77328

Activitate ContSters77328

Răspuns la discuția Bunuri comune?
Sincer..aceste intrebari mi le pun si eu...Este foarte neplacut si se clatina serios ''intitutia casatoriei''.Ameninta cu ''necontribuirea'' la cheltuieli...
Răspuns la discuția Bunuri comune?
(1) Dacă prin lege nu se prevede altfel, fiecare soţ poate să încheie orice acte juridice cu celălalt soţ sau cu terţe persoane.

(2) Fiecare soţ poate să facă singur, fără consimţământul celuilalt, depozite bancare, precum şi orice alte operaţiuni în legătură cu acestea.

(3) În raport cu instituţia de credit, soţul titular al contului are, chiar şi după desfacerea sau încetarea căsătoriei, dreptul de a dispune de fondurile depuse, dacă prin hotărâre judecătorească executorie nu s-a decis altfel.


Detalii: [ link extern ]

intrebarea este cum pote sa dispuna sotul /sotia de fondurile depuse de titularul de cont??
Discuție Bunuri comune?
Daca sotul este titular pe un cont de economii si nu doreste sa faca imputernicire sotiei si nici sa dea detalii despre acest cont(ca fiind al sau personal...) ce parghii juridice are sotia de a avea acces sau de a utiliza acel cont? .De drept fiind un bun comun? nu?
Sau ce posilibitati juridice exista?!
Va multumesc.
Răspuns la discuția Abandon pesoana cu handicap
Multumesc!
As dori sa stiu cine are obligatia intretinerii unei persoane cu handicap(paralizata) cu copii majori?
Cum se poate proba abandonul si dezinteresul copiilor fata de parinte?
Unde poate fi reclamat?Ce consecinte pot aparea in in urma reclamarii?
Are vreun rol in aceasta poveste si Protectia Sociala?
Justificata?? cum? ma intereseaza daca are suport legal...si care este acesta???
Nu lucrez intr-un mediu unde s-ar impune....pericol de scanteie,explozie etc
Pur si simplu la birou..
Si as dori o parere avizata....si cu suport...nu doar pareri...
multumesc.
Ma puteti lamuri daca angajatorul poate intezice folosirea telefonului personal al salariatilor la locul de munca??
Are baza legala? Doreste sa introduca in regulamentul intern aceasta prevedere
si mie mi se pare un abuz.
Va multumesc!

un posibil raspuns...
la o intrebare asemanatoare..

in principal utilizatorul (societatea) va notifica Locatorul (societatea de leasing) despre intentia sa de a cesiona contractul de leasing. firma de leasing , daca va constata ca si dv sunteti solvabil nu va avea nici un impediment a accepta cesiunea contractului de lesing. Va dura cam o luna pana va analiza actele. SC nu o are in evidente pt ca nu e bunul sau propriu ci un bun inchiriat.cred ca se pot rediscuta ratele in conditiile in care si perioada de leasing se mareste.
In general SC ar trebui sa incaseze de la dv contravaloarea unor cheltuieli, insa nu e neaparat obligatoriu. pt SC e vorba de un contract de inchiriere care isi inceteaza efectele. Cel mai bine vorbiti si cu societatea de lesing despre pasii care trebuie urmati

Citeste mai mult: www.avocatnet.ro/content/for... %
n-am nici un raspuns!!!
cam multe intrebari..!!!
mai astept...
Poate ma lamuriti cum se calculeaza salariu mediu pe unitate?!
Se ia in considerare doar incadrarea sau se iau si anumite sporuri(vechime,sp cond grele,conducere,etc?
Se calculeaza pe o luna sau pe un an??
Multumesc anticipat!!!