Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Abandon pesoana cu handicap
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Abandon pesoana cu handicap

As dori sa stiu cine are obligatia intretinerii unei persoane cu handicap(paralizata) cu copii majori?
Cum se poate proba abandonul si dezinteresul copiilor fata de parinte?
Unde poate fi reclamat?Ce consecinte pot aparea in in urma reclamarii?
Are vreun rol in aceasta poveste si Protectia Sociala?
Serviciul specializat din cadrul Directiei Protectie Sociala detine autoritatea si limitele de competenta sa dispuna la cerere sau din oficiu verificari pentru a se constata eventuale incalcari ale normelor in ceea ce priveste protectia persoanelor cu dizabilitati
In eventualitatea constatarii incalcarii normelor,autoritatea poate dispune sanctiuni ,pana la decaderea din drpturi
Dezinteresul fata de persoana in suferinta se probeaza atat prin starea generala a acesteia cat si prin conditiile concrete existente si asigurate de aceia care detin obligatia legala de intretinere
Multumesc!
@mily402
Obligatia intretinerii o au copiii (conform codului familiei) sau o alta persoana care are obligatia de intretinere (de ex. daca persoana a instrainat locuinta cu clauza de intretinere, obligat este beneficiarul contractului).
Abandonul si dezinteresul copiilor fata de parinte se poate proba cu martori.
Poate fi reclamat la Autoritatea tutelara sau se poate deschide actiune in instanta.
Protectia sociala poate sa intervina numai pentru a acorda servicii sociale la domiciliu sau intr-un camin.

ynocentta a scris:

In eventualitatea constatarii incalcarii normelor,autoritatea poate dispune sanctiuni ,pana la decaderea din drpturi

Care autoritate? Directia de Protectie Sociala? Directia nu are competenta de a sanctiona o persoana pentru ca nu are grija de parinti.

Decaderea din care drepturi? De parintii decazuti din drepturile parintesti daca isi abuzeaza copii am auzit. De copii decazuti din drepturi ca isi neglijeaza parintii nu am auzit.

In acest caz se aplica prevederile codului familiei si cred ca ar trebui sa raspunda un avocat sau un jurist.

Din mesajul initial,autorul nu precizeaza ca obligatia intretinerii este in sarcina copiilor persoanei cu dizabilitati
Verificarea conditiilor in care sunt intretinute/ingrijite persoanele cu dizabilitati reprezinta responsabilitatea Directiei de protectie sociala locala,care sesizata de orice persoana poate desfasura verificari in urma carora poate aplica sanctiuni in sarcina eventualului vinovat sau poate dispune masura institutionalizarii persoanei in cauza
Directia de protectie sociala ...NU ARE COMPETENTA SA DEA SANCTIUNI!!!
Poate doar sa acorde servicii sociale...atat.
Codul familiei
Capitolul 4 obligatia de intretinere
Art. 86
Obligatia de intretinere exista intre sot si sotie, parinti si copii, cel care infiaza si infiat, bunici si nepoti, strabunici si stranepoti, frati si surori, precum si intre celelalte persoane anume prevazute de lege.
Are drept la intretinere numai acela care se afla in nevoie, neavand putinta unui cistig din munca, din cauza incapacitatii de a munci.
..............................
Art. 89
Intretinerea se datoreaza in ordinea urmatoare:
a) sotii isi datoreaza intretinere inaintea celorlalti obligati;
b) descendentul este obligat la intretinere inaintea ascendentului, iar, daca sunt mai multi descendenti sau mai multi ascendenti, cel in grad mai apropiat inaintea celui mai indepartat;
c) cel care infiaza este obligat la intretinere inaintea parintilor firesti;
d) fratii si surorile isi datoreaza intretinere dupa parinti, insa inaintea bunicilor.