avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 545 soluții astăzi
Forum Activitate katushka

Activitate katushka

Bună ziua, sunt profesor titular, angajat pe perioada nedeterminatâ, cu vechime de 12 ani în invatamant. Este posibil un pretransfer într o alta unitate școlară unde exista catedra întreagă dar aceasta are viabilitate pe 1 an și cu precizarea de angajare pe perioada determinata? Care ar fi baza legală? Mulțumesc anticipat!
Mulțumesc!

Cornel Vasile a scris:

În anexa nr. I a Legii-cadru nr. 153/2017 sunt prevăzute salariile de bază pentru funcțiile din învățământ, aferente unei norme didactice.

Pentru calculul tarifului la plata cu ora aferent posturilor didactice de predare/catedrelor vacante/rezervate se utilizează salariul de bază aferent cadrului didactic încadrat, având în vedere treapta de vechime în învățământ și gradul didactic corespunzător. La salariul de bază se aplică, după caz, următoarele sporuri: indemnizație pentru învățământ special, indemnizație pentru zone izolate, spor pentru activitatea de predare în sistemul penitenciar, spor pentru predare simultană.

Bună ziua, sunt profesor gradul I, vechime 12 ani in invatamant, vechime în muncă 25 ani, cu gradatie de merit și dirigenție. Ce salariu de bază ar trebui să se regăsească pe fluturaș? La plata cu ora se ia în calcul sporul de solicitare neuropsihică, indemnizatia de hrana, dirigenția și gradația de merit? Mulțumesc!
Ce ar trebui să scriu pe decizia de restituire (dacă va fi cazul) ? Refuz/am luat la cunoștință sau pur și simplu nu o primesc? Vă mulțumesc frumos pentru răspuns!
Bună ziua! Sunt profesor in învățământul gimnazial, gradul I obtinut pe baza titlului stiintific de doctor in 2015. Recent am fost informată că am beneficiat de drepturi salariale necuvenite si se solicită unității școlare recuperarea prejudiciului și restituirea către bugetul de stat a sumei de 30 000 lei, Suma s-au acordat din 2017 (sume compensatorii aferente tilului de doctor). Baza legală invocată: Legea 153/2017 (art 14 și 39), Ordinul 3993/2021, Ordinul MECTS 5561/2011. Cum ar trebui să procedez? Mulțumesc!
Răspuns la discuția Zile concediu restante invatamant
Va multumesc pentru promptitudine si profesionalism!

Cornel Vasile a scris:

Dupa 01.07.2018, nu mai exista obligatia in lege, nu ca pierdeti zilele de CO , insa angajatorul nu va poate refuza dreptul la CO.

Răspuns la discuția Zile concediu restante invatamant
Va multumesc pentru promptitudine si profesionalism!

Cornel Vasile a scris:

Dupa 01.07.2018, nu mai exista obligatia in lege, nu ca pierdeti zilele de CO , insa angajatorul nu va poate refuza dreptul la CO.

Răspuns la discuția Zile concediu restante invatamant
Mi se invoca acel termen de 18 luni stipulat in Codul Muncii. Concluzia: daca inaintez cerere pentru concediu incepand cu 1 iulie 2018, vor fi obligati sa mi acorde zilele restante, chiar daca s au depasit cele 18 luni? Va multumesc foarte mult.
Daca au trecut cele 18 luni precizate in Codul Muncii, zilele de concediu ramase restante se mai pot solicita catre angajator ?
Răspuns la discuția Zile concediu restante invatamant
Dupa acest termen, zilele ramase restante se pierd?