avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 570 soluții astăzi
Forum Activitate timmy

Activitate timmy

Răspuns la discuția PFA-Pensii
Daca nu am fost si nu sunt agajat nicaieri si vreau sa imi infiintez un pfa (sunt masterand si am 25 de ani) ce cotizatie trebuie sa platesc la casa de pensii sau la fondurile de pensii private?

Multumesc
Răspuns la discuția Intrebare impozite pfa


Pe mine ma intereseaza cat anume trebuie platit la casa de pensii (citisem prin anumite locuri ca ar fi de 29% din venit pentru pfa-uri).

LE:

Sau la casa de pensii fac un contract pentru o anumita suma lunar?
Răspuns la discuția Intrebare impozite pfa
Salariul mediu brut este cel utilizat la fundamentarea bugetului asigurarilor sociale de stat si aprobat prin legea bugetului asigurarilor sociale de stat.


asta e tot ce se specifica cu privire la o suma... insa cat anume din venitul lunar/anual trebuie platit la fondul de pensii nu spune nicaieri :(

Răspuns la discuția Intrebare impozite pfa
Este obligatoriu sa inchei contract cu Casa de pensii si sa platesc pensie privata (intrucat am 25 de ani) ?

Daca da, ce procent din venit trebuie platit la prima, ca la a doua din cate stiu eu e 2%...
Răspuns la discuția Intrebare impozite pfa
Multumesc pentru raspuns,

cred ca am inteles :

0,16 * (2000-120) = 300ron

deci in total contributii: 110 + 10 + 300 = 420ron

Dar cum ramane cu pensiile + pensiile private ? #-o
Răspuns la discuția Intrebare impozite pfa
Ok, deci pot calcula dupa forumula urmatoare:

Sa zicem ca intr-o luna am incasat 2000ron

Sanatate 5,5% = 0,055*2000 = 110ron
Somaj 0,5% = 0,005*2000 = 10ron
Impozit = 16% = 0,16*2000 = 320ron (din care deducem 110+10) -> 320 - 120 = 200ron
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

deci in total pt 2000 ron raman cu 1800ron in mana ?

Am socotit bine, sau am uitat ceva?

Totodata din cei 200ron pe care trebuie sa ii dau la stat pot scadea si o factura la mobil de 50-60ron?

Multumesc.
Răspuns la discuția Intrebare impozite pfa
Multumesc pt raspuns,

insa tot nu am aflat ce procente din venit trebuie sa platesc la santate si somaj si daca sunt deductibile din cei 16%
Buna ziua,

Daca optez pentru infiintarea unei pfa ( sunt proaspat absolvent, nu am avut si nu am nici un contract de munca) ce impozite si contributii trebuie sa platesc?

Mentionez ca pentru domeniul in care vreau sa lucrez nu exista norma, deci va fi impozitare in sistem real.

Din cate am mai citit stiu ca se plateste la stat 16%, apoi se plateste la sanatate 5.5 sau 6.5 % si inca o contributie la somaj. Contributiile la sanatate si la somaj sunt obligatorii presupun, dar se pot deduce din cei 16%?

Adica daca as incasa pe pfa cam 2000ron lunar.. as dori sa stiu cati sunt ai mei si cati trebuie sa pastrez pentru contributii.

Multumesc.