avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intrebare impozite pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intrebare impozite pfa

Buna ziua,

Daca optez pentru infiintarea unei pfa ( sunt proaspat absolvent, nu am avut si nu am nici un contract de munca) ce impozite si contributii trebuie sa platesc?

Mentionez ca pentru domeniul in care vreau sa lucrez nu exista norma, deci va fi impozitare in sistem real.

Din cate am mai citit stiu ca se plateste la stat 16%, apoi se plateste la sanatate 5.5 sau 6.5 % si inca o contributie la somaj. Contributiile la sanatate si la somaj sunt obligatorii presupun, dar se pot deduce din cei 16%?

Adica daca as incasa pe pfa cam 2000ron lunar.. as dori sa stiu cati sunt ai mei si cati trebuie sa pastrez pentru contributii.

Multumesc.
Cel mai recent răspuns: timmy , utilizator 10:47, 4 Februarie 2009
Puteti sa va deduceti mai multe tipuri de cheltuieli.Telefon, benzin, etc.in functie de specificul activitatii.
Multumesc pt raspuns,

insa tot nu am aflat ce procente din venit trebuie sa platesc la santate si somaj si daca sunt deductibile din cei 16%
5,5 si 0,5 si sunt deductibile.
Ok, deci pot calcula dupa forumula urmatoare:

Sa zicem ca intr-o luna am incasat 2000ron

Sanatate 5,5% = 0,055*2000 = 110ron
Somaj 0,5% = 0,005*2000 = 10ron
Impozit = 16% = 0,16*2000 = 320ron (din care deducem 110+10) -> 320 - 120 = 200ron
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

deci in total pt 2000 ron raman cu 1800ron in mana ?

Am socotit bine, sau am uitat ceva?

Totodata din cei 200ron pe care trebuie sa ii dau la stat pot scadea si o factura la mobil de 50-60ron?

Multumesc.
Nu, impozitul de 16% se aplica la total venituri impozabile-total cheltuieli deductibile.

Alte discuții în legătură

Decizie de impunere, persoana fizica cu venituri din activitati independente (asigurari) dannutzz dannutzz Am primit zilele trecute de la Casa de Asigurari de Sanatate Mures, o decizie de impunere pentru venituri din activitati independente, perioada 2008-2010 (1461 ... (vezi toată discuția)
Infintare birou mediere-pfa florenta_22 florenta_22 Buna zua, Vreau sa-mi deschid un birou de mediere,am urmat cursurile,nu voi mai avea CIM,deci PFA-ul va fi singura sursa de venit. 1. Ce cheltuieli se trec ... (vezi toată discuția)
Pfa - contributii obligatorii atepelus atepelus Ce contributii sunt obligatorii?-sanatate/somaj/pensie/etc Multumesc! (vezi toată discuția)