Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Intrebare impozite pfa
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Intrebare impozite pfa

Buna ziua,

Daca optez pentru infiintarea unei pfa ( sunt proaspat absolvent, nu am avut si nu am nici un contract de munca) ce impozite si contributii trebuie sa platesc?

Mentionez ca pentru domeniul in care vreau sa lucrez nu exista norma, deci va fi impozitare in sistem real.

Din cate am mai citit stiu ca se plateste la stat 16%, apoi se plateste la sanatate 5.5 sau 6.5 % si inca o contributie la somaj. Contributiile la sanatate si la somaj sunt obligatorii presupun, dar se pot deduce din cei 16%?

Adica daca as incasa pe pfa cam 2000ron lunar.. as dori sa stiu cati sunt ai mei si cati trebuie sa pastrez pentru contributii.

Multumesc.
Puteti sa va deduceti mai multe tipuri de cheltuieli.Telefon, benzin, etc.in functie de specificul activitatii.
Multumesc pt raspuns,

insa tot nu am aflat ce procente din venit trebuie sa platesc la santate si somaj si daca sunt deductibile din cei 16%
5,5 si 0,5 si sunt deductibile.
Ok, deci pot calcula dupa forumula urmatoare:

Sa zicem ca intr-o luna am incasat 2000ron

Sanatate 5,5% = 0,055*2000 = 110ron
Somaj 0,5% = 0,005*2000 = 10ron
Impozit = 16% = 0,16*2000 = 320ron (din care deducem 110+10) -> 320 - 120 = 200ron
---------------------------------------------------------------------------------------------------------

deci in total pt 2000 ron raman cu 1800ron in mana ?

Am socotit bine, sau am uitat ceva?

Totodata din cei 200ron pe care trebuie sa ii dau la stat pot scadea si o factura la mobil de 50-60ron?

Multumesc.
Nu, impozitul de 16% se aplica la total venituri impozabile-total cheltuieli deductibile.