avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 423 soluții astăzi
Forum Activitate alina5ram

Activitate alina5ram

Buna ziua

In cazul unui copil singur la parinti , unul dintre parinti este decedat fara sa se fi facut succesiunea , poate parintele supravietuitor sa doneze casa catre nepot?
Multumesc!
Buna ziua

In urma cu o saptamana a avut loc un incident la gradinita la care este copilul meu si avand in vedere faptul ca sunt 3 variante diferite am solicitat verbal doamnei director ca doresc sa vad imaginile sa ma conving ca este asa cum afirma dansele. Tin sa mentionez faptul ca, copilul meu are aceeasi varianta de o saptamana , relateaza evenimentul la fel ,fiecarei persoane care il intreaba.
Doamna director sustine ca ea nu are dreptul sa deruleze imagginile sin ca doar politia are acest drept , eu stiu ca ar trebuie sa fie persoane legal desemnate care se ocupa de acest aspect ....Si mai este un aspect , ieri cand am scos copilul de la gradinita , surpriza mare, acea camera nu mai exista !!!
Ce e de facut in aces caz...? Mie sincer mi se pare ca se ascunde ceva...
Va multumesc!
Buna ziua,

La data de 01.04.2023 se vor implini 15 ani de cand lucrez la acelasi angajator, angajator la care se plateste 10% spor de fidelitate, dupa 15 ani.
Am fost anuntata de la RU ca nu voi primi acel spor pt ca am fost in CIC in perioada 2018-2020
Avand in vedere faptul ca cic este considerat vechime in munca , incepand cu anul 2012, chiar nu am dreptul la acel spor?
Multumesc!
Buna ziua,

In luna martie anul curent, sora mea a fost victima unei agresiuni, in acel moment s-a obtinut un ordin de protectie imipotriva agresorului
Tot atunci a fost depusa o plangere pentru violare de domiciliu si loviri si alte violente
Ieri a fost sunata sora mea de catre politistul care se ocupa de caz si a fost intrebata daca isi mentine plangerile si a fost chemata din nou la audieri.
De asemenea politistul i-a spus ca trebuie sa fie audiata si persoana care a fost martor la acel moment.Problema este ca doamna care a fost martor este plecata din tara si sunt sanse zero ca sa vina la audieri.
Intrebarea ar fi daca in aceasta situatie poate sa isi mentina plangerile sau si le mentine degeaba? Multumesc pentru eventualele raspunsuri
Buna ziua,

ar putea cineva sa imi spuna in sarcina cui intra reconstituirea statelor de plata? Se lucreaza la o adeverinta pt pensionare si exista anumite state care nu se regasesc in arhiva societatii
Multumesc
Buna ziua
Poate sa imi spuna cineva data efectiva de cand se aplica sporul de noapte de 25%
Inainte de 1990 stiu ca se aplica sporul de 15% .
Mama a primit o instiintare de la conducerea cresei despre faptul ca tatal copilului,solicita sa fie parte a contractului de furnizare semnat intre mama si cresa iar daca aceasta nu accepta, tatal va retrage copilul de cresa....
Se vede clar santajul la care este supusa mama.
Copilul nu a fost retras inca. Exista un proces pe rol privind custodia copuilului, este in faza de apel.
In hotararea judecatoareasca care a fost contestata , domiciliul a fost stabilit la mama(tatal a solicitat si el, ca domiciliul sa fie stabilit la mama), tatal nu are un loc de munca stabil, acesta plateste foarte rar pensia de intretinere.
Tatal o sicanaeaza pe mama, a depus sesizare la Dgaspc cum ca copilul ar fi abuzat si neingrijit, fapt neconfirmat de catre cei de la directie, acesta are un trecut plin de condamnari penale(inclusiv pentru distrugere), acesta nu s-a interesat despre copil, ba mai mult acesta parasind tara cand copilu lavea 1 luna si s-a intors cand copilul avea varsta de 1 an si 3 luni.
Datorita faptului ca mama nu doreste o impacare cu acesta(acesta i-a solicitat mamei sa se mute impreuna , ea nu mai doreste) incearca sa o santajeze pe mama cu retragerea copilului de la cresa.
Acesta insinueaza ca el nu si-a dat acordul in ceea ce priveste inscrierea copilului la cresa, el de fapt nu mai recunoaste faptul ca a fost incarcerat pe teritoriul SUA( fapt demostrat in instanta cu documentele extrase de pe portalul instantelor de judecata din SUA), EL DE FAPT NU MAI RECUNOASTE NIMIC....In acest mod o santajeaza pe mama, o sicanaeaza in mod constant.
Poate fi consderata aceasta actiune a tatalui ca si un tratament abuziv impotriva copilului?
Se poate face plangere impotriva acestuia pe motiv ca pune in pericol dezvoltarea fizica, intelectuala a minorului?
in cazul in care exista custodie comuna, poate sa retraga tatal copilul de la cresa fara acordul mamei?