avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 522 soluții astăzi
Forum Activitate pneuros

Activitate pneuros

Am depus la parchet o plangere pentru amenintare , amenintare care era promisa pentru o data destul de exacta cand voi fi terminat , lovit , aranjat. Am cerut protectia organelor competente prin plangere scrisa. Am fost tratat foarte superficial, nu mi sa spus nimic , am primit un nr de inregistrare si atat. Nu sa intreprins nici o actiune (cercetare) doar dupa ce termenul la care urma sa fiu terminat trecuse demult , eu de atunci traind cu frica si purtand dupa mine obiecte de autoaparare. Intrebarea mea este daca ma pot indrepta impotriva Statului Roman pentru ca nu garanteaza integritatea mea fizica , sa dau statul in judecata si sa cer daune morale? Deocamdata amenintarea nu sa concretizat.
Este vorba de o autorizatie de constructie care a fost atacat in contencios administrativ cu anulare act administrativ (dupa procedura de plangere prealabila), primul termen sa dat dupa 6 luni de la inregistrare si sa dat solutia anularii cererii de chemare in judecata (nu stiu motivul) Dezinvestire.
Instanta a anulat cererea de chemare in judecata , se va depune de catre reclamant o cerere de reexaminare . Daca cererea de reexaminare va fi respinsa reclamantul poate depune o alta cerere de chemare in judecata ? Intre timp au trecut 6 luni termen de prescriptie fiind vorba de Legea 554/2004, legea contenciosului administrativ art. 11.
Stiti cumva ce lege reglementeaza alocarea numerelor administrative? Sau un termen pentru eliberarea lor?
Răspuns la discuția Anulare contract schimb
inca nu au inceput doar am fost informat de vechiul preot cu care am facut tranzactia ca a fost intrebat daca a fost hotarare de consiliu parohial. Desigur am fost si la notar care mia confirmat ca exista procesul verbal al sedintei consiliului parohial si este ok . Nu cunesc regulamentul intern al unei parohii deci nu stiu care este procedura, dar din moment ei au dat cale libera pentru tranzactie eu nu aveam de unde sa stiu daca e corect sau nu.
Răspuns la discuția Anulare contract schimb
Prejudiciu nu exista pentru ca terenul primit in schimb era ca valoare mai mare. Constructia este inceputa dupa 7 ani de la incheierea contractului de schimb si este in curs de executare, acum sa trezit cineva cand sa inceput constructia. Nu exista prescriptie ?
Răspuns la discuția Anulare contract schimb
a fost notat de catre notar cu ocazia schimbului cf ul figureaza acum conform contractului. Unul dintre terenuri apartinea unei parohii motivul ar fi neconformitatea procesului verbal de hotararea a schimbului de catre consiliul parohial, adica a fost semnat imputernicirea ca preotul sa faca schimbul doar de doi consilieri.
Se poate anula un contract de schimb teren intre doua parti , facut la notar dupa 7 ani de la incheiere , la cererea uneia dintre parti din contract? Ce se intampla daca se anuleaza cu constructiile de pe unul dintre terenuri?
Sa facut o petitie catre primarie cu 60 semnatari , Oamenii au fost dusi in eroare in legetura cu scopul petitiei de catre initiator. Sa depus petitia pentru a cere anularea unei autorizatii de constructie. Oamenii cand au aflat adevarul au fost revoltati dar nu vor sa depuna plangere penala din frica si nepasare, am doar 2 declaratii in acest sens de la semnatari care acum apar si ca reclamanti la tribunal fara voia lor. Primaria a dispus suspendarea autorizatiei pana la solutionarea cazului fara o hotarare de instanta .
Intrebarea este daca eu posesorul autorizatiei de constructie pot formula plangere penala pentru fals si uz de fals? Detin probe ca e vorba de fals.
Am mai multe declaratii in acest sens date si de catre ceilalti semnatari in acest sens, aceste declaratii confirma faptul ca au fost inselati si ca respectivi apar ca reclamanti la tribunal chiar daca ei nu au cerut si nu au imputernicit pe nimeni, acestea au fost trimise la dosar prin fax . Oare eu care nu sunt implicat in acesta problema , dar care ma afecteaza direct consecinta acestuia(primaria a suspendat autorizatia fara hot. jud.) pot formula plangere penala?