avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 478 soluții astăzi
Forum Activitate iordache_stefania

Activitate iordache_stefania

Discuție audit intern
Ma poate ajuta si pe mine cineva cu niste modele de audit public intern . Lucrez nu de mult timp intr-o primarie de comuna ca auditor si nu prea ma descurc cu ceea ce trebuie facut . Daca este cineva pe acest forum auditor intern si ma poate ajuta ,sau sa corespondez , va rog sa imi scrieti pe iordache_stefania2000@yahoo.com .
va multumesc.
Am o rugaminte si poate ma ajuta si pe mine cineva. In anul 2008 in luna iunie am intrat in concediu de crestere copil pana la doi ani. Mentionez ca sunt functionar public si lucrez intr-o primarie de comuna. La vremea aceea ( iunie 2008 ) salariul meu de incadrare era de 936 lei la care se adaugau urmatoarele sporuri :
- spor de vechime 10%
-spor de audit 25 %
- salariul de merit 15%
As vrea sa stiu daca , acum cand am inceput serviciul am dreptul la sporul de audit conform legii unice de salarizare , unde se face referire la salariul din luna decembrie 2009 cand eu am fost in concediu crestere copil.
Va multumesc .
Lucrez la o institutie publica avand functia de auditor , iar de 11 luni sunt in concediu de crestere copil pana la 2 ani. As vrea sa stiu si eu daca exista vreo lege care ma obliga sa incep serviciul inainte sa implineasca copilul 1 an . Auzisem ca auditorii si persoanele cu functii de conducere din institutiile publice isi pierd functia daca raman in concediu de crestere copil mai mult de 1 an de zile , fiind nevoiti sa treaca pe postul de referent , sau sa dea din nou examen la Agentia Functionarilor Publici pentru ocuparea postului de auditor.
Am lucrat in cadrul unei institutii publice fiind functionar public pana la 01.06.2008 cand am ramas in concediu de sarcina si lehuzie , iar incepand cu 01.10.2008 am ramas in concediu de crestere copil pana la 2 ani. Pe perioada lucrata pe langa functia de baza pe care o aveam am suplinit si functia de referent in achizitii publie , postul fiind vacant. La finele anului 2008 conform legii salarizarii functionarilor publici s-au acordat economiile din salarii aferente functiile ramase vacante pe parcursul anului 2008 . Citez din lege "Ordonatorii principali de credite pot acorda premii in limita a 5% din cheltuielile cu salariile aferente functiilor publice prevazute in statul de functii, din economiile realizate prin reducerea cheltuielilor cu salariile, fara a depasi valoarea economiilor realizate. Premiile se pot acorda in cursul anului functionarilor publici care au realizat sau au participat direct la obtinerea unor rezultate in activitate apreciate ca valoroase.
Premiile individuale se stabilesc de catre ordonatorii de credite in limita sumelor alocate cu aceasta destinatie de catre ordonatorii principali de credite, cu consultarea organizatiilor sindicale reprezentative la nivel de unitate sau, dupa caz, cu consultarea reprezentatilor functionarilor publici, acolo unde nu sunt astfel de organizatii sindicale.
As dori sa stiu de ce nu mi s-au acoprdat si mie aceste economii facute la salarii ( in cazul in care aveam dreptul la ele ) , tinand cont ca am suplinit aceasta functie timp de 5 luni pana am intrat in concediu de sarcina si lehuzie.
Va multumesc.