avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 598 soluții astăzi
Forum Activitate nmbcatega

Activitate nmbcatega

Chiar daca se modifica locul muncii?
Comform art 41 codul muncii daca se modifica locul muncii (in speta i-au fost modificate atributiile din fisa postului cu introducerea unora suplimentare care necesita coordonarea unor formatii de lucru din alta locatie fata de cea initiala stabilita de actuala fisa a postului) trebuie sa fie modificat contractul individual cu o noua negociere, mai ales ca in cazul de fata conditiile de munca se modifica prin necesitatea de a se deplasa de la un punct de lucru la altul!
Si poate lua aceste decizii unilateral, fara a intreba persoana vizata daca este deacord sa preia o activitate in plus fara a fi remunerata in plus pentru munca depusa?
Speta urmatoare face referire la modificarea de catre angajatora Fisei de Post a angajatului fara a schimba postul muncii, felul muncii, si aici cel mai important lucru felul muncii!
Mai explicit este vorba de un Inginer care coordona activitatea a doua formatii de lucru de la Centrul de munca Tgv, Punct de lucru Tgv(10pers.) in fisa de post veche!
In fisa de post noua se face referire la un inginer care va coordona activitatea a trei formatii de lucru de la Centrul de munca Tgv, Punctul de lucru Tgv(10pers) + Punctul de Lucru Moreni(6pers.).
Intrebarea este se poate face aceasta modificare unilateral de catre angajator, fara a consulta si angajatul, si eventual adaugarea la salariu a unei sume corespunzatoare cu atributiile in plus care i sa aduc prin fisa postului?
Va multumesc.
Daca vreau sa cumpar un teren si va trebui sa platesc eu intocmirea actelor de vanzare cumparare(mentionez ca terenul are cadastru facut) si nu stiu cat mai inseamna in bani aceste acte ?!
Valoarea de achizitie a-l terenului sa zicem ca este 7000 lei!

Cu stima.
Răspuns la discuția vreau sa divortez
va multumesc tuturor pentru raspunsuri, se vede ca aici ests un forum unde gasesti ajutor si nu numai, si informatii de specialitate!
Persoana care vrea initierea divortului se afla in spania cu sotul si cei doi copii, sunt plecati de peste 15 ani acolo si detin bunuri in comun si in acea tara, de aici si necesitatea unuor informatii suplimentare!
Suntem stabiliti in Spania si doresc sa divortez, mentionez ca m-am casatorit cu sotul tot roman, in Romania si am doi copii minori .Ce trebuie sa fac?
Ma pot adresa la consulatul din Spania?

Răspuns la discuția cum imi gasesc parintii
Iti multumesc pentru mesaj, dar anul meu de nastere este 1981, dar eu sunt fericit pentru ca mi-am gasit mama naturala, chiar le-am cunoscut si cele doua surori minunate pe care le am din partea mamei mele, si stiu ca mai am inca doi frati din partea tatalui pe care l-am intalnit si pe el personal, eu fiind cel mai mare dintre toti!
Iti doresc mult succes si sansa pentru ca ve-i avea nevoie de asa ceva...altfel este foarte greu daca nu imposibil...eu doar m-am nascut sub o stea norocoasa pot spune!
Cu stima Florin A.
Buna ziua, ma numesc florin si de curand am aflat ca eu am fost adoptat, parinti mei adoptivi mi-au comunicat acest lucru si mi-au dat si decizia de adoptie, singurul elocvent este numele mamei!
Mama naurala a parasit localitate cu foarte mult timp in urma si as vrea sa aflu ce pasi imi sunt necesari pentru a afla unde se afla si pentru a intra in contact cu dansa!
Ma puteti sfatui in acest sens?
Mentionez faptul ca eu locuiesc la alta adresa fata de cea unde m-am nascut.
Va multumesc anticipat!
Răspuns la discuția adoptie
multumesc
Răspuns la discuția adoptie
imi trebuie un avocat pt asta?