avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 434 soluții astăzi
Forum Activitate maria.

Activitate maria.

Răspuns la discuția polita de asigurare
Adrian.Tudor a scris:

Inainte de a incheia polita de asigurare tatal dv a completat o cerere de asigurare in care a raspuns la un chestionar pe probleme medicale si sunt convins ca la toate intrebarile a raspuns cu nu, nu este bolnav si este posibil sa fi raspuns fie in necunostinta de cauza fie ca i-a completat cererea un inspector de credite de la banca. Dupa deces se solicita printre alte documente necesare la dosarul de dauna si o copie dupa fisa medicala de la medicul de familie. Daca acolo apare ca la data obtinerii creditului tatal dv suferea de o boala cronica din cauza careia a survenit decesul atunci nu va fi despagubit. Daca nu apare atunci asiguratorul il va despagubi preluind plta ratelor pana la stingerea creditului.


Dar daca in fisa medicala apare o boala preexistenta incheierii asigurarii, care nu a fost declarata in momentul semnarii certificatului de asigurare, dar care nu a cauzat nici direct, nici indirect decesul asiguratului? Compania de asigurari va achita bancii indemnizatia de asigurare?
Pentru aceasta diferenta eu am depus o cerere, angajatorul nu i-a dat curs, eu i-am trimis o scrisoare in care detaliam temeiul legal (art. 66 CCMUNN 2007-2010), el mi-a trimis un raspuns negativ, eu am deschis actiune la Tribunal iar el a virat suma solicitata (retinand darile corespunzatoare) inainte de primul termen.

Referitor la a doua intrebare, cred ca este vorba de sumele pe baza carora s-a calculat contributia pentru concedii si indemnizatii, deci salariul brut total.
Eu am nascut al doilea copil la 3 luni dupa terminarea CIC 1 (in 2009). In calculul pentru indemnizatie CIC2 s-a tinut cont de urmatoarele sume si perioade (sumele sunt rotunjite): 4 luni cu venit 600lei(indemnizatie CIC1 anterior ianuarie 2009), 4 luni cu indemnizatie 900 lei(dupa recalcularea din ian 2009), o luna cu venit 1105 (2 saptamani cu indemnizatie 405 lei (900*14/31) si 2 saptamani cu venit net 700 lei-salariu pt jumatate de luna) si 3 luni cu venit net 1400 lei (salariu net intreg). S-au adunat sumele, s-au impartit la 12, s-a aplicat procentul de 85% si a rezultat indemnizatia.
In concediu de maternitate (prenatal) am intrat in luna nasterii copilului, deci nu a fost luat in calcul la stabilirea indemnizatiei.
Sper sa va ajute raspunsul meu.
O seara buna!
tudorvaleriu a scris:

1. Cred ca m-am pripit cu raspunsul anterior.
2. Am recitit OUG 111/2010 si se pare ca aveti dreptate:

Art. 30
(1) Persoanele care au nascut sau nasc pana la data de 31 decembrie 2010 inclusiv, precum si cele care au adoptat sau adopta copilul, carora li s-a incredintat sau li se incredinteaza copilul in vederea adoptiei sau care au sau vor avea copilul in plasament, in plasament in regim de urgenta, cu exceptia asistentului maternal profesionist, ori care au fost sau urmeaza sa fie numite tutore pana la aceasta data beneficiaza de drepturile reglementate de Ordonanta de urgenta a Guvernului nr. 148/2005, aprobata cu modificari si completari prin Legea nr. 7/2007, cu modificarile si completarile ulterioare.

(2) Incepand cu 1 ianuarie 2011, pentru persoanele prevazute la alin. (1), indemnizatia pentru cresterea copilului se acorda in cuantum de 75% din media veniturilor nete lunare realizate in ultimele 12 luni anterioare nasterii copilului sau, dupa caz, anterioare adoptiei, incredintarii in vederea adoptiei, stabilirii masurii plasamentului sau a plasamentului in regim de urgenta sau a instituirii tutelei, dar nu mai putin de 600 lei si nu mai mult de 3.400 lei.

(3) Dispozitiile alin. (2) se aduc la cunostinta beneficiarilor prin emiterea unei noi decizii de catre agentiile teritoriale.



Acest articol 30 alin.2 nu incalca insa principiul neretroactivitatii reglementarilor legale?

natalykiska a scris:

Buna ziua,
va rog sa-mi comunicati unde ma pot adresa sau ce pot face daca mi s-a refuzat acordarea salariului mediu pe unitate la nastere copil cat si acordarea salariului 100% timp de 6 saptamani in prenatal, pe motiv ca societatea trece prin perioada proasta din punct de vedere financiar, mentionez ca suntem 3700 de angajati in mom de fata la aceasta societate(daca e relevant).
Multumsc


Eu am ales sa chem in judecata societatea angajatoare pentru acea compensarea pentru o perioada de 6 saptamani. Pana la urma, angajatorul a decis sa plateasca (cu 1 saptamana inainte de primul termen de judecata) drepturile banesti solicitate.

Te sfatuiesc sa procedezi in acelasi fel.

Succes!
buna ziua!

Ce ziceti de aceste raspunsuri pentru cererea de compensare cf. art 66 din CCMUNN si respectiv scrisoare prin care le justificam obligativitatea acordarii drepturilor din CCMUNN? Mentionez ca in CCM la nivel de unitate nu se regaseste vreo prevedere referitoare la compensarea mentionata in CCMUNN.

Rezolutia consilierului juridic de pe cererea de acordare a dreptului mentionat:
“ In conformitate cu art. 96 (1) lit. b din CCM/2009 salariata beneficiaza pe langa alte drepturi si de un salariu de baza platit la nasterea copilului.
Compensarea la care se refera cererea este prevazuta in CCMUNN 2007-2010 la art. 66 si se aplica in unitatile in care CCM nu prevede niciun ajutor sau compensare pentru aceste situatii. In caz contrar se vor aplica prevederile CCM la nivel de societate.”

Raspunsul societatii la scrisoarea prin care le prezentam prevederile legale ce sustin acordarea acestui drept:
“Referitor la cererile dv. inregistrate sub nr. 336/C/10.08.2009 si nr. 1444/A/09.10.2009, va facem cunoscut ca, potrivit legii, noi aplicam prevederile contractului colectiv de munca la nivel de unitate incheiat cu reprezentantii salariatilor – SLI Solidaritatea.
Drepturile salariale din contractul colectiv de munca la nivel de unitate au fost negociate cu reprezentantii salariatilor la pachet, pe baza drepturilor prevazute de legi si de contractele colective de nivel superior pe care si dv. le invederati, asigurand pe total realizarea prevederilor legale.
Contractul colectiv de munca al SC xxxx a fost reverificat anul acesta privind respectarea prevederilor legale si inregistrat la DMPS sub nr. Xxxx, devenind legea partilor, fiind singurul opozabil societatii noastre si aplicabil pentru toti salariatii.
In conformitate cu art. 96 (1) din contractul colectiv de munca la nivel de unitate, pentru nasterea copilului, pe langa ajutoarele prevazute de lege la care aveti dreptul, societatea v-a acordat un ajutor net echivalent cu un salariu de baza, respectiv xxx lei, fata de ajutorul prevazut de CCM national la nivelul salariului mediu net pe unitate, respectiv xxx lei in luna august a.c., ceea ce a condus la incasarea suplimentara de catre dv. a sumei de xxx lei, superioara diferentei pe care o solicitati pentru concediul de maternitate, care s-ar situa la cca. Xxx lei. Deci, pe total, legat de nasterea fiului dv. ati primit drepturi din CCM unitate superioare drepturilor din CCM national cu xxx lei.
In continuare va garantam asigurarea protectiei prevazute de lege si de contractul colectiv de munca la nivel de unitate privind derularea raporturilor de munca si acordarea drepturilor aferente.”

Nu sunt sigura care ar trebui sa fie urmatorul pas pe care sa il fac: o noua srisoare catre societate, o sesizare la ITM sau direct actionarea in justitie? Si care ar fi argumentele pentru a sustine compensarea dintre valorile brute ale salariului si indemnizatie de maternitate, si nu cele nete. Ma refer la un alt argument decat cel evident ca insasi societatea intelege prin salariu de baza salariul brut al angajatului (cf. art 96 (1) lit. b din CCM la nivel de societate citat chiar de angajator).

Va multumesc pentru raspuns.

Va multumesc pentru raspuns!
Buna ziua!

Va prezint mai jos situatia in care ma aflu si legat de care nu am reusit sa gasesc pe internet raspunsuri la obiect. Sper insa sa le gasesc aici, pe avocatnet.ro, cu ajutorul dvs..

Iata situatia: sunt angajata cu carte de munca la societatea A – salariu de incadrare 2000 lei. Incepand cu 1 mai 2009 am si un contract de munca cu timp partial la societatea B (activitate desfasurata la un punct de lucru din alt judet decat cel in care firma are sediul social) – salariu 600 lei. Pana la 30 aprilie 2009 am fost in concediu crestere si ingrijire copil , cu o indemnizatie lunara in 2009 de 900 lei. In prezent sunt insarcinata, urmand sa nasc in luna septembrie 2009. Exista cateva aspecte pe care as dori sa ma ajutati sa le lamuresc:

1. Voi intra in concediu prenatal incepand cu 1 august 2009. De aici apar doua posibile situatii:
a. Incepand cu 1 august 2009 intentionez sa incetez contractul de munca incheiat cu societatea B, prin demisia angajatului. In acest caz, cum va calcula societatea A indemnizatia de maternitate (pentru concediul prenatal si postnatal)? Trebuie sa tina cont de veniturile obtinute la societatea B in 3 din cele 6 luni care compun baza de calcul pentru indemnizatia de maternitate sau nu? Daca nu, atunci cum pot beneficia de indemnizatia de maternitate cuvenita corespunzator veniturilor obtinute de la societatea B? Trebuie sa ma adreseze direct casei de asigurari de sanatate? Daca da, carei case ma pot adresa? Celei din judetul unde este punctul de lucru sau celei din judetul unde firma B are sediul social?
b. Decid sa nu incetez contractul de munca incheiat cu societatea B si sa intru in concediu de maternitate si la aceasta societate. Deci, conform prevederilor legale, voi primi indemnizatie de maternitate de la fiecare din cei doi angajatori. Cum va calcula societatea B nivelul indemnizatie de maternitate cuvenita? Va tine si ea cont de veniturile obtinute in cele 3 luni anterioare angajarii, in care am fost in concediu de ingrijire copil sau va lua in calcul strict veniturile obtinute in cele 3 luni in care am desfasurat activitate pe baza contractului de munca cu timp partial? Iar societatea B, care are un singur angajat (persoana care va intra in concediu de maternitate), cum va recupera de la casa de asigurari de sanatate banii reprezentand indemnizatia de maternitate pe care mi-o va plati ? Mentionez ca intentia societatii este de a nu mai angaja alta persoana dupa intrarea mea iin concediu de maternitate.

2. Voi solicita societatii A compensarea cuvenita conform art. 66 din CCMUN. Mentionez ca in contractul colectiv de munca la nivel de unitate nu este trecuta aceasta prevedere a CCMUN. Si aici apar doua posibile situatii si intrebarile aferente:
a. Societatea A, in calculul indemnizatiei de maternitate, nu a tinut cont de veniturile de la societatea B, si prin urmare indemnizatia legala cuvenita pentru luna august de exemplu ar fi de [(3x900+3x2000)*21/130]*0,85-63 = 1131 lei. Care este valoarea compensatiei pe care societatea A trebuie sa o acorde angajatului conform prevederilor legale? 2000-1131 = 869 lei?
b. Societatea A, in calculul indemnizatiei de maternitate, a tinut cont de veniturile de la societatea B, si prin urmare indemnizatia legala cuvenita pentru luna august de exemplu ar fi de [(3x900+3x2000+3x600)*21/130]*0,85-63 = 1379 lei. Care este valoarea compensatiei pe care societatea A trebuie sa mi-o acorde in acest caz, conform prevederilor legale? 2000-1379 = 621 lei?

Va multumesc pentru raspunsuri.
adelaida_07 a scris:

maria. a scris:

Oare faptul ca o societate decide restructurarea posturilor pe care erau incadrate persoane (TESA cu studii superioare) aflate in CCIC pentru inca 6 luni, 9 luni sau chiar 1 an nu este o dovada de discriminare si rea-vointa? Cum ar putea o asemenea decizie sa ajute societatea sa depaseasca problemele economico-financiare cu care se confrunta in aceasta perioada? Ca doar societatea nu cheltuie absolut nimic in cazul angajatilor aflati in CCIC, cu atat mai mult cu cat, in acest caz particular, pe posturile respective nu au fost incadrate persoane cu contract pe durata determinata pana la intoarcerea din CCIC a angajatilor titulari.

Din cate se intelege aceste posturi nici nu sunt defiintate in perioada cat salariatii sunt in concediul respectiv, abia dupa revenirea la locul de munca se desfiinteaza postul. In acest caz motivatia ca angajatorul nu are cheltuieli in prezent nu are nici o relevanta.


Revin cu precizari:
- societatea face restructurari (nu e vorba de reorganizare sub control judiciar sau faliment, doar concedieri colective-peste 150 de angajati)
- societatea emite decizii de restructurare/desfiintare (ianuarie 2009) si pentru posturile unor angajati aflati in CCIC pe o durata de inca 6 luni, 9 luni sau chiar 1 an (ulterior emiterii deciziilor de restructurare posturi)
- in deciziile de desfiintare a posturilor acestor angajati este mentionat ca la intoarcerea din CCIC (care se va intampla de ex. in iunie 2009, octombrie 2009, 2010) vor fi concediati cu preaviz de 20 zile
- pe aceste posturi, din momentul intrarii in CCIC a titularilor si pana in momentul emiterii deciziilor de restructurare/desfiintare a posturilor nu au fost angajate alte persoane cu contract de munca pe perioada determinata, deci societatea nu a avut si nu are nicio cheltuiala salariala cu aceste posturi

Justificarea desfiintarii posturilor prin problemele economice si financiare cu care se confrunta firma in acest moment nu imi pare solida, din moment ce nu face acum nicio economie la nivel de cheltuieli salariale prin desfiintarea acestor posturi. Aceasta economie ar deveni efectiva peste cateva luni, cand poate nu va mai fi necesara. Mie imi suna a discriminare, dar poate ma insel si o astfel de actiune este justificata. Banuiesc ca o astfel de analiza a situatiei nu ar fi facuta decat in cazul unui proces, de catre instanta.

Oare faptul ca o societate decide restructurarea posturilor pe care erau incadrate persoane (TESA cu studii superioare) aflate in CCIC pentru inca 6 luni, 9 luni sau chiar 1 an nu este o dovada de discriminare si rea-vointa? Cum ar putea o asemenea decizie sa ajute societatea sa depaseasca problemele economico-financiare cu care se confrunta in aceasta perioada? Ca doar societatea nu cheltuie absolut nimic in cazul angajatilor aflati in CCIC, cu atat mai mult cu cat, in acest caz particular, pe posturile respective nu au fost incadrate persoane cu contract pe durata determinata pana la intoarcerea din CCIC a angajatilor titulari.