avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate papiu

Activitate papiu

Răspuns la discuția miros urat(putoare)
multumesc tuturor
Sunt proprietarul relativ nou al unui apart. la tara.Cand m-am mutat (22 dec.2016)le-am spus vecinilor(3 la numar) sa vidanjam decantorul blocului ca e plin (cost 300 ron 4 mc).Na-u vrut, ca nu trebuie-au spus.Acum,cand timpul se incalzeste incepe sa puta.La bloc nu exista asociatie de proprietari. Ce pot face?Cui ma pot adresa?Unde pot face o reclamatie pentru a-i obliga?.

Nu vreau eu sa platesc pentru ei nu stiu ce amenzi...................si nici sa platesc eu vidanja pentru ca ei sunt nesimtiti............................

Multumesc anticipat pentru raspuns
Aceasta executare este facuta de catre un executor judecatoresc care a obtinut o hotarare judecatoreasca in numele firmei recuperatoare si nu a bancii care a acordat creditul. Intrebarea mea este daca executarea respecta legislatia,aceasta executare fiind incuvintata la cererea firmei recuperatoare si nu a bancii?
Buna ziua . Acum vreo cativa ani sotiei i s-a pus poprire pe salar in urma neputintei noastre de a mai plati rata (somaj,probleme financiare in familie...............). Doresc sa intreb daca aceasta executare silita mai respecta legislatia, avand in vedere ca executarea a fost initiata si pusa in aplicare NU de catre banca care a acordat acel credit ci de o firma recuperatoare.
Multumesc anticipat pentru raspuns.....................
Răspuns la discuția Transcriere auto
Multumesc.Deci numai trebuie.................
Buna ziua. Pt. transcriere auto mai e nevoie de certificat de autenticitate al vehiculului emis de RAR? Unii spun ca da ,altii spun ca nu.....................
Multumesc
Multumes, dar daca la cumparare se prezinta cumparatorul, pentru modificare nume pe contractele de utilitati(curent,gaz,cablu,internet...................) se poate numai o procura sau mai multe-pentru fiecare separat?
Multumesc
Buna seara.As dori sa stiu daca pot cumpara un apartament in numele altcuiva ? Trebuie o procura speciala pentru fiecare treaba in parte(icumparare apartament,schimbare proprietar la electrica si gaz.....................) sau se poate o singura procura pentru tot?
Multumesc
Discuție executare
Buna. Sunt in executare silita si mai am.....................

Intrebarea e- daca iau in concesiune teren de casa de la primaria de unde locuiesc si am adresa in buletin si construiesc o casa de locuit pe acel teren,poate veni banca sa imi ia casa, din moment ce terenul pe care e acea acsa il concesionez?
Multumesc!
Discuție concesiune
Buna.
Doresc sa preiau concesiunea unui teren pentru casa, teren care se afla in alt judet decit cel in care am adresa din CI.
Dupa preluarea concesiunii eu imi voi schimba CI cu adresa concesiunii(unde urmeaza sa locuiesc)
Pentru ca constructia viitoare doresc sa fie proprietatea mamei mele (eu si ea avind aceeasi adresa) , va trebui sa preia ea concesiunea,sau pot s-o preiau eu si sa construiesc pe numele ei?
Multumesc de raspuns.