avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 116 soluții astăzi
Forum Activitate Doina B

Activitate Doina B

Buna ziua!

1. In ce consta evidenta contabila a unei asociatii sportive non-profit?
2.Ce registre sunt obligatorii?
3.Ce declaratii se depun? Bilant?

Multumesc anticipat.
Buna ziua!

In conditiile in care am un credit substantial la o banca, cu o rata lunara care, in perioada actuala, depaseste cu mult posibilitatile mele financiare, as vrea sa-mi spuneti ce se poate intampla in cazul in care nu mai pot achita acest credit. Datoria catre banca respectiva se va prescrie la un moment dat? Exista riscul ca fiica mea sa "mosteneasca" aceasta datorie? De fapt lucrul asta ma intereseaza in mod deosebit, si cum nu sunt de specialitate, va intreb pe dvs: copilul poate avea probleme ca si mostenitor?

Va multumesc.
Buna ziua!

La facturile de la furnizori, TVA-ul inregistrat in 4428 devine exigibil in momentul platii? Fara a tine cont de cele 90 zile?
Termenul de 90 zile in ceea ce priveste exigibilitatea TVA se refera doar la clienti?

Mutumesc anticipat
Buna ziua!

Un salariat angajat cu contract de munca, norma 8 ore/zi, functia de baza la unitatea respectiva, salariul lunar brut de 750 lei - a lucrat in luna martie 15 zile, restul fiind invoit.
Intrebarea mea este daca deducerea personala de baza de 250 lei suporta vreo modificare sau ramane in cuantum de 250.

Multumesc anticipat.
Buna ziua!

Firma la care lucrez aplica TVA la incasare.

Se lucreaza astfel: atat facturile de achizitie cat si cele emise catre clienti(persoane juridice/fizice) se inregistreaza corespunzator reglementarilor, respectiv 4426,4427 au devenit 4428A, 4428L.

Repet: toate facturile, indiferent daca furnizorii sau clientii aplica acest sistem.

Practic, totul trece prin 4428.Daca factura de achizitie sau emisa se achita/incaseaza in aceeasi, tot in aceeasi zi, se efectueaza inregistrarile: 4426=4428A sau 4428L=4427

Platile si incasarile aferente se efectueaza atat prin viramente bancare cat si cu numerar, pe loc sau ulterior.

Intrebarile mele sunt:

1.modul de lucru pe care l-am descris mai sus este corect?

2.aplic TVA la incasare si in cazul platilor/incasarilor cu numerar?

3.este corect sa inregistrez in 4428A o factura primita de la un furnizor care nu aplica sistemul TVA la incasare?

4. este corect sa inregistrez in 4428L o factura emisa catre un client care nu aplica TVA la incasare?

Va multumesc anticipat.
Buna ziua!

O societate care in prezent aplica sistemul TVA la incasare, pt ca in momentul aparitiei acestei noutati legislative intrunea conditiile, respectiv cifra de afaceri de 2250000 in perioada vizata, la finele anului 2012 a inregistrat totusi o cifra de afaceri care depaseste acest plafon si anume 3500000 (aprox).

Avand in vedere acest aspect, este corect ca in perioada actuala sa aplice in continuare sau sa iasa din acest sistem. Mentionez ca in 2013 cifra de afaceri inregistrata este mica, departe de acest plafon, toata problema este ca la 30 sept. 2012 era sub 2250000 lei, iar la 31 dec. era 3500000.

Va multumesc anticipat.
Discuție Declaratia 097
Buna ziua!

Referitor la declaratia 097 cu termen de depunere 25.03.2013:

• Notificare privind aplicarea/încetarea aplicării sistemului TVA la încasare, formular 097.Se depune de către persoanele impozabile înregistrate conform art. 153 şi care se află înscrise în ,,Registrul persoanelor impozabile care aplică sistemul TVA la încasare,, a căror perioadă fiscală este luna şi care au depăşit cifra de afaceri de 2.250.000 lei în luna februarie 2013, în vederea ieşirii din sistemul TVA la încasare începând cu 1 aprilie 2013. Reglementare: OPANAF nr. 1529/2012;

Presupun ca este vorba de cifra de afaceri realizata in perioada ian-febr 2013. Este corect? Multumesc anticipat.



Răspuns la discuția decl394
In declaratia 394 mentionati doar facturile, nu si bonurile de motorina. Nu este necesara o alta declaratie care sa o inlocuiasca pe cea depusa initial.
Buna ziua!

Cum trebuie sa inregistrez o factura de discount (emisa ulterior) avand in vedere ca firma aplica TVA la incasare? Dar o factura in rosu (stornarea unor produse)?

Multumesc anticipat.
Buna ziua!

Din tot ce am citit referitor la declaratiile 300 si 394 pt luna ianuarie 2013, (cu mentiunea ca firma aplica "TVA la incasare" si acest aspect se reflecta corect in inregistrarile contabile), eu am inteles ca se completeaza astfel:

D300

- la livrari/achizitii - baza + TVA inregistrata in 4427, 4426
- in rubricile nou introduse, ce se regaseste in 4428

La rd 41 " Sold TVA de plata la sfarsitul perioadei de raportare" - sold ct 4423

D394

In declaratia 394, practic eu trec toate facturile, ca si pana acum, indiferent de momentul exigibilitatii lor. Toate achizitiile, toate facturile emise in luna ianuarie.

Corectati-ma, va rog, daca sinteza mea este eronata!

Multumesc anticipat.