avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 577 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA TVA la incasare numerar-noutati?
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

TVA la incasare numerar-noutati?

Buna ziua!

Firma la care lucrez aplica TVA la incasare.

Se lucreaza astfel: atat facturile de achizitie cat si cele emise catre clienti(persoane juridice/fizice) se inregistreaza corespunzator reglementarilor, respectiv 4426,4427 au devenit 4428A, 4428L.

Repet: toate facturile, indiferent daca furnizorii sau clientii aplica acest sistem.

Practic, totul trece prin 4428.Daca factura de achizitie sau emisa se achita/incaseaza in aceeasi, tot in aceeasi zi, se efectueaza inregistrarile: 4426=4428A sau 4428L=4427

Platile si incasarile aferente se efectueaza atat prin viramente bancare cat si cu numerar, pe loc sau ulterior.

Intrebarile mele sunt:

1.modul de lucru pe care l-am descris mai sus este corect?

2.aplic TVA la incasare si in cazul platilor/incasarilor cu numerar?

3.este corect sa inregistrez in 4428A o factura primita de la un furnizor care nu aplica sistemul TVA la incasare?

4. este corect sa inregistrez in 4428L o factura emisa catre un client care nu aplica TVA la incasare?

Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Tva la incasare Lizuca12 Lizuca12 Buna ziua, Spuneti-mi va rog daca aplic tva la incasare automat pt facturile emise catre client tva se colecteaza in momentul incasarii total sau partial. ... (vezi toată discuția)
Probleme legate de tva la incasare Iordache  Victoria Ioana Iordache Victoria Ioana Am o nelamurire legata de aplicarea corecta a TVA-ului la incasare: In primul rand firma despre care vorbesc este persoana impozabila care aplica TVA-ul la ... (vezi toată discuția)
Deducere tva daca nu aplic tva la incasare carmenbn carmenbn O SC se incadreaza la regim normal de deducere/colectare TVA.TVA de la facturile emise se inregistreaza in 4427.Pt.facturile primite de la furnizorii care ... (vezi toată discuția)