avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 771 soluții astăzi
Forum Activitate iunyy

Activitate iunyy

Răspuns la discuția contract de comodat
multumesc pentru raspuns !
deci nu am nevoie de contract de comodat sau vreo imputernicire ...E bine sa iau copii dupa actele societatii din care sa se vada ca sunt administratorul societatii ?...


Noul an sa va aduca impliniri si bucurii ! numai bine !!!!
Răspuns la discuția contract de comodat
Buna ziua ,

Va roooog...am si eu nevoie urgenta de un raspuns : sunt administrator si asociat unic la o firma . Plec in UK cu masina care este inregistrata pe firma . Am nevoie de acte in plus fata de asigurare , pasaport si actele masinii ?
Mentionez ca am si statut de self employed in UK .
multumiri !!!!! astept raspunsul dumneavoastra !
Cum se platesc darile catre stat - cas-ul , somajul si sanatatea - de acum inainte pentru membrii unei asociatii familiale ? in functie de venitul realizat ??..pentru fiecare membru in parte ???
vreau sa imi infiintez o asociatie familiala si am nevoie de aceste informatii ; poate ma puteti ajuta !
Ajutati-ma cu un raspuns va rog : in cazul PFA urilor am inteles ca se va plati 16.5% la 5 salarii medii pe economie / an . Dar in cazul Intreprinderilor Familiale care pot avea doi sau mai multi membri ? se va plati pentru fiecare membru in parte 16.5% sauj doar pentru reprezentant ? cine ma poate lamuri ?

Iuliana Nita
iunyy@yahoo.com
Buna ziua ,
In cazul IF urilor , daca exista mai multi membri , plata CAS ului se va face doar pentru reprezentantul Intreprinderii familiale sau pentru toti membrii ?? ce e in acest caz mai avantajos ..PFA ul sau IF ul ...?
M-ar interesa si pe mine acest subiect , referitor la deschiderea unui magazin de plante etnobotanice . Nu am reusit sa ma lamuresc la ce cod CAEN s-ar incadra aceasta activitate ...si nici nu am aflat clar ce autoritazii trebuiesc ...
Ne poate ajura cineva cu un raspuns mai detaliat ?
Multumiri anticipate !