avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 705 soluții astăzi
Forum Activitate vd_mc

Activitate vd_mc

deci, in concluzie, d-voastra spuneti ca sunt de ajuns procesul verbal si actul de adjudecare pt a putea fi inmatriculat autoturismul... intreb, nu de alta, dar s-ar putea sa dau de ceva "caposi" la finate si politie care sa sustina, sus si tare, ca asa ceva nu se poate...
adica atunci cand a fost recuperat, autoturismul nu avea nici un act (carte, certificat, etc...), si asa a fost scos la licitatie...
Buna ziua,

In cazul in care cumpar un autoturism la licitatie de la executor / lichidator / ANAF, iar acest bun nu are nici un act, cum pot sa-l inmatriculez sau sa-l transcriu? Se procedeaza diferit in functie de "organul" de la care il achizitionez sau este acelasi lucru?

va multumesc pentru promptitudine! exista vreun normativ sau lege din care sa reaisa ca nu e obligatoriu sa fiu angajat cu norma intreaga pt a fi scutit de plata CAS, nu de alta dar vreau sa le arat celor de la finante ca m-au indrumat total gresit...
eu am optat pentru norma de venit, are vreo importanta?
asa este, am creat o confuzie... ma refeream la contributia la pensie :); momentan nu am contract de munca valabil, insa vreau sa inchei un contract pt 2 ore, problema este ca maine trebuie sa ma inregistrez la finante deoarece imi expira cele 15 zile de cand am ridicat documentele de la ORC; intrebarea este daca inchei acest contract de 2 ore, dupa ce ma inregistrez la finante ca si PFA, ma mai ajuta sa nu platesc CAS? mentionez ca in momentul inregistrarii, cei de la finante imi solicita completarea formularului D600...

Va multumesc!
Buna ziua,

Mi-am infiintat recent un PFA; dupa ce am ridicat actele de la ORC a urmat sa ma inregistrez la finante, dar intre timp am auzit ca, in cazul in care, as fii angajat (cu minim 1-2 ore) nu voi mai fi obligat sa platesc contributiile la somaj, insa "tipele" de la ghiseele de la finante mi-au spus ca pentru a nu mai plati contributiile la somaj trebuie sa fiu angajat cu norma intreaga (adica 8 ore)... as dori sa ma lamureasca si pe mine cineva in aceasta privinta.

Va multumesc!!!
Buna ziua,

In cazul cazul in care o firma se afla in faliment, lichidatorul stabileste valorificarea bunurilor firmei prin licitatie publica sau negociere directa !
Care este diferenta intre cele doua?

Răspuns la discuția certificat energetic obligatoriu
Răspuns la discuția certificat energetic obligatoriu
am inteles, dar este o lege prin care se obliga acest lucru?