Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... certificat energetic obligatoriu
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

certificat energetic obligatoriu

exista lege prin care certificatul energetic sa fie obligatoriu la vanzarea, inchirierea sau la renovarea locuintei! Am gasit un articol pe tema asta [ link extern ]
vd_mc, utilizator
Pentru vanzare - cumparare este obligatoriu.
am inteles, dar este o lege prin care se obliga acest lucru?
Legea e 372/2005, insa Uniunea Notarilor Publici din Romania a emis Hotararea nr. 335/12.2010, care la articolul 2, alineatul 2 stipuleaza ca tranzactia poate fi incheiata in cazul in care „cumparatorul sau chiriasul, dupa caz, consimt sa dobandeasca proprietatea sau folosinta imobilului respectiv, pe riscul lor, asumandu-si orice raspundere”, ceea ce duce la posibilitatea de ocolire a legii.
gi-jane2, moderator
Alta abuz. Alta metoda de a face unii bani din piatra seaca.