avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 315 soluții astăzi
Forum Activitate Mihaela Irina

Activitate Mihaela Irina

Răspuns la discuția Tva in activitatea hoteliera
Multumesc pentru raspunsuri.
:O Am mai primit o clarificare de la Minister prin care ei spun ca se emite bon fiscal numai pentru numerar si card, nu si pentru platile prin banca. Prin urmare totul e clar, dar in acelasi timp confuz. Vom vedea la primul control..... #-o
Ca la multe alte firme (banuiesc), suntem platiti partial la negru, dupa spusele patronului "din dividente pentru care se plateste oricum impozit, deci nu este ilegal". Este legal sau nu?
Buna ziua,
SC la care lucrez are ca obiect de activitate hoteluri si restaurante. La un control de la Finante pentru o rambursare de Tva ne-a fost atrasa atentia ca in departamentul "Hotel" nu se emit corect bonurile fiscale, in sensul ca emitem bon fiscal pentru platile in numerar si cu carte de credit, iar pentru platile ce nu se efectueaza pe loc (ordin de plata, fila CEC, bilet la ordin) si pentru compensari nu emitem bon fiscal, ci doar factura fiscala. Domnii de la Finante sustin ca trebuie emis bon fiscal pentru toate modalitatile de plata enumerate mai sus.
Am solicitat lamuriri la Asistenta contribuabili si am primit un raspuns confuz, pe scurt: pentru persoane fizice se emite bon fiscal, petru persoane juridice se emite factura fiscala, fara nici o referire la modalitatea de plata. Trimiterile legislative facute de ei nu au nici o legatura cu problema mea.
Multumesc pentru ajutor.