avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 144 soluții astăzi
Forum Activitate anaxor2

Activitate anaxor2

Răspuns la discuția scoaterea de sub urmarire penala
Multumesc dnei Olimpia pentru raspuns!
Din pacate, realitatea se prezinta exact asa cum am relatat-o. Nu se arata nicio litera.
Răspuns la discuția scoaterea de sub urmarire penala
este o problema "foarte reala". NU ESTE SUBIECT DE SEMINAR. mi-a terminat de mult studiile !! Nu in drept, este adevarat, alftel nu as fi cerut aici parerea, daca aveam studii de drept.
este cat se poate de reala problema
Buna ziua,

As vrea, va rog, daca se poate sfatul dvs in urmatoarea problema:
s-a facut plangere penala impotriva a doi invinuti X si Y pentru furt. dupa 3 ani se da o ordonanta, prin care se decide scoaterea de sub urmarire penala conf. art. 249, raportat la art. 10 lit. b, art.10 b indice 1 si articolul 10 lit c.
Se dispune:
1) scoaterea de sub urmarire penala a invinuitului x (fara sa se precizeze cu ce articol)
2) scoaterea de sub urmarire penala a invinuitului Y (fara sa se precizeze cu ce articol) si obligarea acestuia la plata amenzii administrative de 1 000 lei.
Se face plangere de catre invinuiti (amandoi) impotriva acestei ordonante, la procurorul ierarhic, acesta o respinge si da o rezolutie. in continuare fac plangere impotriva acestei rezolutii conf art 278 indice 1, ajungand la Judecatorie. Plangerea este respinsa pentru tardivitate.
Intrebarea este: persoana X scoasa de sub urmarire fara amenda poate sa ceara despagubiri morale sau materiale in civil?
si ce sanse sunt sa i se si aprobe / acorde?
de ce a fost nevoit sa faca plangere impreuna cu celalalt invinuit impreuna?
Multumesc !
Răspuns la discuția ocupare spatiu abuziva
buna ziua,
va multumesc frumos pentru raspunsuri

am cautat o lege in care sa fie clar specificat faptul ca trebuie acordul unanim al co-proprietatilor spatiului comun de pe holul blocului, dar nu am gasit niciun articol sau lege corespunzatoare
cu siguranta nu am cautat unde trebuie
puteti va rog sa imi indicati o lege si un articol in care sa fie precizat faptul ca trebuie acord unamin al vecinilor pentru obtinerea unei autoriatii de constructie pe palierul blocului?
primaria sustine in continuare ca este nevoie doar de acordul la jumatate+unu dintre locatari, ceea ce mi se pare aberant. nu poate hotari nicio majoritate cu privire la dreptul meu de co-proprietate asupra unui spatiu
va multumesc
Răspuns la discuția ocupare spatiu abuziva
buna ziua,
va multumesc frumos pentru raspunsuri

am cautat o lege in care sa fie clar specificat faptul ca trebuie acordul unanim al co-proprietatilor spatiului comun de pe holul blocului, dar nu am gasit niciun articol sau lege corespunzatoare
cu siguranta nu am cautat unde trebuie
puteti va rog sa imi indicati o lege si un articol in care sa fie precizat faptul ca trebuie acord unamin al vecinilor pentru obtinerea unei autoriatii de constructie pe palierul blocului?
primaria sustine in continuare ca este nevoie doar de acordul la jumatate+unu dintre locatari, ceea ce mi se pare aberant. nu poate hotari nicio majoritate cu privire la dreptul meu de co-proprietate asupra unui spatiu
va multumesc
Răspuns la discuția ocupare spatiu abuziva
multumesc pentru raspuns
am fost deja la primarie si ei ne-au spus ca are autorizatie, ca nu se mai poate face mai nimic
au venit cu o autorizatie pe care sustineau ca a obtinut-o respectiva
Buna ziua,

va rog frumos sa ma ajutati cu raspunsuri la urmatoarea problema:
pe casa scarii la etajul 4 presedinta asociatiei a construit langa garsoniera ei inca o camera, destinata locuirii, privandu-ne de lumina si aerisire(in camera construita de ea a ramas geamul scarii si caloriferul)
a obtinut autorizatie de la primarie pe baza unui tabel scris manual si semnat de cativa vecini, anexat la un proces verbal al unui sedinte de locatari in cadrul carei s-a discuta altceva , iar dupa ce s-au obtinut semnaturile pentru participare a completat ea in lipsa locatarilor "s-a discutat inchirierea spatiului de la etajul patru in vederea unei constructii"
la etajul patru exist a14 garsoniere si 4 nu au semnat niciun fel de act.
in bloc exista in total 56 garsoniere si in total semnaturi pe tabel au fost 30.
vreau sa stiu daca este necesar consimtamantul tuturor locatarilor pentru a putea construi, mai ales al celor de la etajul 4 !