avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 378 soluții astăzi
Forum Activitate Medu

Activitate Medu

Răspuns la discuția DEMISIE FARA PREAVIZ
Ideea este ca suntem trei gestionari.
Daca nu imi achita toate drepturile salariale, cum ma poate obliga sa raman la inventar daca legea zice ca pot pleca fara respectarea termenului de preaviz in asemenea cazuri?
Buna seara!
Intentionez sa-mi dau demisia cu art. 81 alin.8 din Codul muncii(demisie fara respectarea termenului de preaviz ca urmare a faptului ca angajatorul nu si-a respectat obligatiile-a redus salariile, fara a incheia un act aditional cu angajatul in acest sens).Primul avans redus urmeaza sa-l iau maine, pe 30 august.Pentru a nu respecta preavizul, trebuie sa astept sa iau si lichidarea, sau este suficient ca avansul este redus?
Nu era normal ca reducerea salariului sa se reflecte intr-un act aditional la contract?Si cat este de normal ca angajatorul sa-mi reduca salariul iar pe de alta parte sa-si extinda afacerea?
Daca raspund de gestiune, ma pot obliga sa particip la inventar inainte de a pleca?

Astept raspuns cat mai curand, pentru ca abia astept sa demisionez.
O seara frumoasa!
Buna seara!
Sefii m-au anuntat ca pentru o anumita perioada imi vor reduce un anumit procent din salariu pe motiv ca nu sunt vanzari, e criza, etc.Momentan nu am primit niciun act aditional, desi perioada de "restrictie financiara" a inceput deja.
As dori sa imi oferiti raspunsuri pentru urmatoarele intrebari:
1.Aceasta masura are vreo baza legala?Care este legea care permite acest lucru(si art. , va rog).
2.In situatia in care refuz sa semnez acel act aditional, ce mi se poate intampla, ca salariat?
3.Ce solutie legala exista pentru ca, in ciuda restrictiei, eu sa imi primesc salariul integral?Ce sesizari/plangeri trebuie sa fac si catre ce institutii ?Imi recomandati ca, inainte de a ma adresa ITM-ului eventual, sa inaintez o cerere catre societate prin care sa cer sa mi se achite integral salariul in cel mai scurt timp (dupa retinerea abuziva ce urmeaza a avea loc), si sa cer deasemenea explicatii privind temeiul legal prin care mi-au retinut sumele respective?
Imi doresc de la dumneavoastra raspunsuri pertinente, pe lege.
Va multumesc!
O seara placuta!
Răspuns la discuția sesizare ITM
Practic, cine pot fi persoanele vinovate?Angajatorul este cu siguranta.Ce va pati angajatul?
Discuție sesizare ITM
Daca faci o sesizare la itm in legatura cu o persoana care munceste la negru, pe langa amenda pe care o va primi angajatorul, ce se va intampla cu "angajatul"?
Numele celui care face sesizarea ramane anonim?
Răspuns la discuția angajat fara carte de munca?
Multumesc pentru sfat!
Răspuns la discuția angajat fara carte de munca?
Sunteti sigur ca asta e cuantumul amenzii?
La ITM-ul din orasul in care locuiesc scrie mare ca amenda , atat pentru angajator cat si pentru angajat, a fost 3000 Ron si s-a majorat la 4000.
Cine imi poate da un raspuns "la zi"?
Cum fac sa denunt sub anonimat un angajat care lucreaza fara carte de munca?
Cat mai este amenda?
Este posibil sa intri in concediu azi si maine sa-ti depui cererea de demisie?Adica sa stai in concediu in preaviz?
Discuție curs de igiena
Buna seara!
Daca fac un curs de igiena la societatea la care sunt incadrata si este platit de aceasta, in cazul in care voi demisiona mi se vor retine banii pe curs?
Cum e mai bine:sa il platesc eu acum sau sa las societatea sa-l plateasca?