avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 696 soluții astăzi
Forum Activitate scarlatcorina

Activitate scarlatcorina

Răspuns la discuția Admitere INM 2014
Buna ziua,

Eu recunosc ca nu sunt activa pe forum caci stau intai si invat, nu pot participa la grile, daca le balbai, inca nu sunt sigura pe cunostiintele mele, dar am citit ceva si am zis sa ajut , spor sa aveti in continuare, ma voi alatura si eu aici in iunie.

Conducerea INM a avut o intalnire cu decanii facultatilor de drept si au decis propunerile pt tematica admiterii de anul acesta

[ link extern ]


tudorvaleriu a scris:

1. Nu va impiedica nici o lege sa va angajati chiar daca sunteti gravida dar nici nu puteti obliga un angajator sa incheie un contract individual de munca cu dvs.

2. Codul muncii spune:

Art.27
...
(4) Solicitarea, la angajare, a testelor de graviditate este interzisa.
...

3. - Daca suntei deja gravida si in luna august nu ati avut nici o zi venit din salarii atunci nu veti putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Pentru aceasta trebuie ca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului sa aveti venituri din salarii, din activitati independente sau agricole sau perioade asimilate (somaj indemnizat, concedii medicale, concediu de maternitate etc.).

4. - Daca v-ati fi inregistrat la Agentia de Somaj inca din luna august ati fi putut beneficia de indemnizatie pentru CCC.
- Puteti sa va inregistrati si acum la Agentia de Somaj, veti putea beneficia de indemnizatie de somaj dar nu veti mai putea beneficia de indemnizatie pentru CCC.



Am inteles ce mi-ati scris dar este o situatie mai ciudata,ca sa va explic mai exact, in data de 31.01.2012 mi-am dat demisia la primul loc de munca,acolo lucram din 2009,apoi in 17.02.2012 m-am angajat unde am lucrat pana in data de 03.07.2012 unde am primit decizia de concediere cu cele 20 zile de preaviz,eu atunci am si concediul medical,si automat se prelungeste decizia cu zilele de concediu,in termenul legal de 30 de zile de la comunicare am depus la tribunalul bucuresti o contestatie deciziei de concediere pt ca nu a fost o concediere normala iar termenul de judecata mi sa dact in 23.07.2013.
Acum sa imi spuneti in situata aceasta cum se procedeaza?
Multumesc mult pt raspuns, dar eu as vrea sa lucrez,mai pot? adica ma mai angajeaza cineva?
Art 65
Buna ziua,

Am o mare rugaminte daca stie cineva,eu in data de 1 august am fost concediata, mi sa desfiintat postul si am ramas fara loc de munca, din pacate nu am gasit nimic intr-o luna de zile, iar acum am aflat ca sunt insarcinata, vreau sa va intreb eu pot beneficia de indemnizatia de crestere copil daca nu mai am loc de munca?Daca vreau sa ma angajez exista vreo lege care sa nu angajezeze gravide?Si o sa ma angajeze cineva daca le spun ca sunt insarcinata sau e un impediment?Va rog daca ma puteti ajuta caci nu stiu ce sa fac.
Multumesc frumos de raspuns,mai am o intrebare, contractul de inchiriere trebuie sa il declaram si la Adm. Financiara e vreo procedura ?iar de taxele de la Reg Com stiti ceva ?
Buna ziua,

Am rugamintea daca ma puteti ajuta la urmatoarea problema legat de sediul social:
La sediul pe care il avem in prezent am avut contract de inchiriere doar pt un an, asa ca la Reg. Com. aparem cu sediu valabil doar pana luna aceasta.
Am reinnoit acum contactul de inchiriere si vreau sa imi spuneti ce trebuie facut: daca trebuie sa-l declaram la Reg. Com. (care e procedura si ce acte sunt necesare) si daca trebuie sa-l declaram si la Adm. Financiara sector 3 (la fel, procedura si acte necesare).

Va multumesc foarte mult.
Discuție prima casa
Buna ziua,
Am si eu o nelamurire legat de programul prima casa este adevarat ca nu poti trece pe contractul de vanzare cumparare o a doua persoana, daca o singura persoana contracta la banca creditul de prima casa?Mai explicit eu si prietenul meu ne dorim sa luam o casa prin programul prima casa, el a depus actele caci el are venitul mai mare, noi am vrea amandoi sa aparem pe contractul de vanzare cumparare , sa fim coproprietari, nu se poate asta? exista vreo baza legala?daca poate sa imi raspunda un notar sau avocat.
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția divort dar fara parat
In primul rand multumesc pentru raspuns, sa inteleg ca va trebui data citarea primita la un ziar si apoi ce mai este de facut ? ma duc cu ziarul la tribunal?
Buna seara,


Am o intrebare va rog, cat poate sa dureze un divort in care cealalta parte nu se prezinta , este divort fara copii, pana acum a fost un termen , si cum nu a vrut sa vina, sa mai dat un termen, are cineva idee cat poate sa lipseasca cealalta parte ?se poate incheia si fara prezenta celelailte parti??? sau o sa se de-a termene la infinit pana se prezinta?