avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 560 soluții astăzi
Forum Activitate toanca

Activitate toanca

Discuție tichete cadou
buna ziua,
care este regimul fiscal al tichetelor cadou oferite de Craciun?

va multumesc.
buna ziua,
am infiintat o societate comerciala si doresc sa devin platitor de TVA.
ce acte trebuie sa depun si unde?
multumesc.
Buna ziua,
am achizitionat prin internet din SUA un pachet soft. Factura are TVA (pe care l-am si platit), iar ambele firme au cod valid de TVA. Cum inregistrez in contabilitate acest TVA si pe ce rand il trec in decontul de TVA.
multumesc.
Discuție va rog, ajutor!
Buna ziua,
am vandut unei societati din Tunisia o licenta soft, factura fara TVA. Mi-au trimis o adresa in care specificau ca taxele vor fi deduse din plata licentelor de la SC X SRL si vor fi platite in numele SC X SRL catre autoritatile locale din Tunisia.
Ce trebuie sa fac mai departe? Mentionez ca firma din Tunisia nu este rezidenta in Romania.
va multumesc.
Răspuns la discuția Bilant de lichidare
va multumesc.
imi puteti spune care formular il completez? S1004? sunt la cea de-a doua eatapa, radierea.
Buna ziua, bilantul de lichidare se depune su la administratia financiara sau doar la ONRC?

Va multumesc!
buna ziua,

ma puteti ajuta, va rog?
am nevoie de un certificat fiscal , radiez societatea. nu am nicio datorie.
in afara cererii, ce alte acte trebuie sa contina dosarul?

multumesc,
cristina
Discuție Somatie ITM
Buna ziua,
am pimit o somatie de la ITM, in care este precizat xa am de plata o anume valoare. Am fost la serviciul lor de contabilitate si s-a constatat ca este greseala lor, intrucand declaratia inventar a fost trecuta ca suma de plata. ei m-au sfatuit sa fac o intampinare.

ma poate ajuta cineva cu vreun model?
cu multumiri,
cristina
Discuție Radiere firma
Buna ziua,
Doresc sa depun la ONRC cererea de lichidare si dizolvare simultana, incepand cu data de 28.09.2012. Sunt asociat unic. Firma are un angajat. Am cateva intrebari:
-care ar fi ultima data la care il pot da afara
- cand depun declaratia 112, 100,300

Ma puteti ajuta?

Cu multe multumiri,
Cristina S.
de cand 401 lucreaza cu 446??